Minulla on noin 7kk ikäinen husky risteytys uros, joka on pennusta asti opetettu olemaan yksin. Alku keväästä minulla oli töitä vähemmän ja olin enemmän kotona koiran kanssa. Nyt sitten kun töitä on taas alkanut olemaan, niin naapureilta on tullut valituksia koiran ulvomisesta. Välillä yksin ollessan koira on silppuillut lehtiä sun muuta, mutta suurimaksi osaksi kun olen tullut kotiin mitään pahuutta ei se ole tehnyt ja on hiljaakin ollut. Kerran olen itse kuullut että koira on ulvonut, kun olen kotiin tullut, mutta tuolloin olin jättänyt koiran makuuhuoneeseen, mikä todennäköisesti ahdisti sitä. Tämän jälkeen koira on saanut oleskella olohuoneessa vapaasti ja en ole itse ongelmaan törmännyt kotiin tullessa. Naapuin valitukset silti huolettaa. Mietin olisiko dap- haihduttimesta apua tai sitruunapannasta? näin alkuunsa.. sillä koira ei ala ilmeisesti heti lähdettyäni ulvomaan ja jos se ulvoo, ulvonta kestää korkeintaan alle 30 min..mikä avuksi?
Apu koiran ulvomiseen yksin jäädessään?!
colder
7252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ittellä on 5kk Saksanpaimenkoiranpentu joka on uros. Ulvoo kun mikä! Vaikka menen 5 minuutiksi ulos niin ulvoo ja/tai inisee.
Ajattelin kokeilla sitä sitruunapantaa, entiselle koiralle tehos, ja hyvin! ; )))
Juu täälläkin se alkaa ensin ininästä ja sitten siitä johtaa ulvontaan. Itsekkin mietin sitä pantaa tepsisikö, täytyy varmaankn testata miten käy! mutta jotkut sanoo ettei se siihen ulvomiseen välttämättä auta? :o
Voisi auttaa jos jättäisit radion auki miin koira ei tunne yksinäisyyttä kun kuulee jotain ääntä. Minun koirani kuunteli aina Eppujen biisejä kasetilta kaiket päivät ,eikä kyllästynyt ollenkaan . Nyt paras ystäväni on jo koirien taivaassa portinvartijana.
Radio on ollutkin aina päällä pois ollessani, lisäksi koira on saanut olla vapaasti kissojenkin kanssa, jotta seuraa olisi hieman enemmän. 5kk ikään asti käytettiin koiraporttia, mutta nyt kun koira ei enää ole tuhoja tehnyt, niin on saanut olla tosiaan kissojenkin kanssa, jolloin on viihtynyt paremmin. mut nyt yhtä äkkiä keksi tuon ulvonnan, silppuamisen jätettyään...Nykyään jos jättää portin taakse tuskastuu se siitä vielä enemmän :/
Meillä auttoi kuivaluu johon laitettiin lihaista tahnaa sisään sekä haihdutin seinässä. Sai jäädä sen kanssa touhuamaan päiväksi. Kongi käy myös kunhan sisään laittaa jotain herkullista.
Sitruunapanta toimii 50/50 koska jotkut koirat osaavat huijata laitetta eli kääntää pään tai lopettaa ennen suihkasua.
Hyviä vinkkejä eroahdistuksen hoitoon:
http://www.koirakoulukompassi.com/eroahdistus.html
http://www.koiratarhat.com/eroahdistuksen-ehkaumlisy-ja-hoito.html
Aivan! kiitos vastauksista! kävinkin ostamassa tuon haihduttimen, täytyy katsoa onko siitä mitään apua. olenkin jättänyt sille aina jotain tekemistä pakastelihaluita tai tavallisia luita syötäväksi, leluja, jne. mutta ihan aina en ole niitäkään antanut.
Kannattaa vaan jättää aina. Jäin kuuntelemaan omaani kun jäi ulvomaan ja haukahtelemaan että mitä tuumi luusta. Aluksi ulvoi n. 5min putkeen ja sitten tuli aivan hiljaista... Luuta liikutteli, pientä urahdusta ja haukahdusta kuului väliin, taas liikutteli luuta. Lopulta kuitenkin luu voitti uteliaisuuden ja siihen piti keskittyä :)