Nyt tapahtui jotain varsin mielenkiintoista, sillä kun poistin DNA:n mokkulan ohjelman tietokoneelta, niin samalla lopetti Saunalahden liittymä toimintansa, eli se ei avannut yhteyttä internettiin.
Yhteys kävi jälleen toimimaan kun latasin DNA.n mokkulan ohjauksen takaisin.
Ottaisin siis mielelläni neuvoja vastaan asiantilan korjaamiseksi, sillä en ole kokeilunhaluinen nuorimies.
Kiitos.
Yhteys kävi jälleen toimimaan kun latasin DNA.n mokkulan ohjauksen takaisin.
Ottaisin siis mielelläni neuvoja vastaan asiantilan korjaamiseksi, sillä en ole kokeilunhaluinen nuorimies.
Kiitos.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei se yhteyden operaattori siitä ohjelmasta riipu vaan SIM-kortista. Myös "väärä" ohjelma toimii jos asetukset täsmäävät eikä ohjelmassa ole erityisesti estetty eri operaattorin SIM-kortilla toimimista.
Eli yhteys on sen operaattorin yhteys jonka SIM-kortti on käytössä. Yhteyden nimenä voi ohjelmassa olla mitä tahansa, se ei vaikuta asiaan.
No juu, en nyt ihan niin olettanutkaan että yhteys olisi mokkulan ohjelmasta kiinni eikä sim-kortista, mutta koska tuttavilleni ei ole tuollaista tapahtunut vaikka he ovat testanneet niin Saunalahden, DNA:n ja Soneran mokkuloita omilla koneillaan, niin tuntui kummallisesta ja ihmetytti miten DNA:n poistaminen koneelta lopetti myös Saunalahden liittymän toiminnan.
Mikset asentaisi mokkulansisällä olevaa omaa ohjelmaa, tI voithan ladata saunalahtiavustajan.
Poistat myös dna ohjelmiston jos et dna liittymiä käytä.
No voe hyvä veli...
Kaikki tehtiin kuten kirjoitit, mutta silti.
Tällä hetkellä tämä kuitenkin toimii normaalisti, ja muulla ei enää niin suurta väliä olekaan, kunhan nyt muuten vain uteliaisuuttani kyselin.
Entäs, kun DNA:n mokkulayhteys katkeaa, jos hetkeksi poistuu koneelta?
Säästävätkö verkkokapasiteettiä?
Onko kyseessä läppäri? Silloin voi olla, että akunkeston maksimoimiseksi virransäästöasetukset ovat niin, että ei-aktiiviset verkkolaitteet ym. kytketään pois virran säästämiseksi.
Läppäri on, mutta tämä katkeilu on uutta ja alkanut nyt kesällä. Tosin mokkulakin tuli vaihdettua. Läppärin akku on loppu, kone aina käytettäessä verkkovirtaan kytkettynä.
Mihin sitä mokkulaohjelmaa tarvitaan tietokoneella?
Ensin asennetaan mokkkulaohjelma. Näin saadaan ajurit asennettua jos ei saa muuten.
Sitten käydään kopioimassa kansiosta C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository tullut uusi ajurikansio talteen (vaikkapa kansioon c:/mokkulaajuri). Kansio saattaa olla piilotettu. Kansion asetuksista saa näkyviin tai sitten voi kirjoittaa/kopioida esploreriin tuon kansiopolun.
Seuraavaksi poistetaan mokkulaohjelma (ajureineen)
Sitten sitten suoritetaan komento
for /d %%i in (*.*) do pnputil.exe -i -a %%i\*.inf
siinä kansiossa, minne kopioitiin ajurikansio talteen (esim kansiossa c:/mokkulaajuri
Tuo komento asentaa useampiakin ajureita alikansiosta.
Jossain oli tuollainen ohje tilanteeseen, että ajuri tuli ohjelmapaketin mukana.
Yksinkertaiset prosenttimerkit jos ei suoriteta komentotiedoston (esim .bat) kautta vaan kirjoitetaan/kopioidaan suoraan komentoriville
for /d %i in (*.*) do pnputil.exe -i -a %i\*.inf
Mitä hyötyä tuon tekemisestä on? Säästää muutaman megan tilaa?
Jos ei halua käyttää mokkulan softaa.
Windows tarvitsee vain ajurit.