Kissa ei anna ottaa kiinni

syrsan

Meillä on löytökissa, joka on ollut meillä nyt 5 kk ja on muuten sopeutunut täydellisesti, mutta ei anna ottaa lattialta syliin.
Eli: emme saa sitä kantokoppaan, ei päästä mökille eikä lääkärille.
Mitä teen ???
Kantokoppa on esillä olohuoneessa ja siihen laita namupaloja. Kissa käy siellä syömässä ja antaa kävellä ohi, mutta en uskalla työntää ovea kiinni.
Olen nimittäin kerran saanut kissan koppaan, mutta se väänsi itsensä ulos5sm raosta ja oli aivan paniikissa niinkuin minäkin.
Kertokaa , please miten saadan se koskaan eläinlääkärille

4

1591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmillista kyllä, jotkut kissat ovat arempia ja eivät ehkä ikinä totu kantokopassa matkustamiseen. Itsellänikin on tällainen kissa. Se menee kopassa aivan paniikkiin, maukuu ja yrittää repiä kopan oven rikki, vahingoittaen jopa itseään. Se myös kakkii ja oksentelee peloissaan. Paras apu tähän on mahdollisimman turvallinen koppi, jossa on sellainen ovi, ettei se pysty vahingoittamaan itseään. Kissaa voi myös yrittää rauhoitella, mutta se harvemmin auttaa. Samalla tavoin kuin ihmiset, kissat ovat myös kaikki niiiin erilaisia. Jotkut pelkäävät eri asioita kuin toiset.

      Arkoja kissoja kannattaa yleensäkin käsitellä varovasti. Anna sen tulla luoksesi ja silittele varovasti. Näin kissa saattaa oppia ajan kanssa tulemaan itse syliisi ja sen käsitteleminen on muutoinkin helpompaa :) Voit myös houkutella kissan luoksesi herkuilla ym.

      Eläinlääkärireissut onnistuu, kunhan matka sinne on lyhyt ja muistaa toimia ripeästi, mutta käsitellen kissaa hellin ottein. Jos kissa pelkää muita ihmisiä, kannattaa eläinlääkärin käsitellessä olla kissan lähellä ja rauhoitella sitä.

      Kissa on ollut teillä vasta niin vähän aikaa, niin siinä voi kestää jonkun aikaa että se tottuu käsittelyyn. Ei muuta kun hoivaamaan ja hellittelemään! Hiljaa hyvä tulee :)

      • Kiitos neuvoistasi. Olen itsekin ajatellut, että on vielä niin vähän aikaa siitä kun hän tuli meille.Asiaan kuuluu kyllä niin hassu jutttu, että Nelly on muuten täysin hyväksynyt meidät ja uuden kotinsa.Hänestä on jo tullut talon pomo niinkuin meidän edellisestä kissasta, joka oli meillä 18 vuotta.

        Ihan alussa, kun halusimme ´lähteä mökille, sain hänet napattua ja koppaan, muuta hän joutui paniikkiin ja rimpuili itsensä ulos kopan pienestä ikkunasta.
        Sen jälkeen olimme koko perhe vapisemassa.

        Nelly on muuten erittäin kiltti ja aivan ihana, puskee ja kehrää ja nukkuu meidän sängyssä joka yö.
        Iltapäivällä hän tulee pyytämääm minua makuuhuoneeseen ja tulee mahani päälle makaamaan! Samoin illalla kun istutaan TV.n ääressä, niin hän tulee viereen.

        Kantokoppa on nyt jatkuvasti esillä ja siihen laitan namupaloja. Hän käy syömässä niitä aivan rauhassa, antaa meidän kävellä ohi mutta en ole uskaltanut työntää ovea kiinni ettei taas mene paniikkiin ja sa aloittaa kaiken alusta.

        Päivällä hän pyörii jalkojeni ympäri, puskee ja antaa silttää ja jopa kevyesti vetää hännästä, mutta heti kun kumarrun ja yritän ottaa syliin, niin hän lähtee kuin nuoli.

        Aikamoinen ongelma, eikös vain?

        Kunpa olisi kristallipallo että sais tietää mitä kaikkea pahaa hän on kokenut.

        Onkohan olemassa kissojen terapeutteja niinkuin koirille?


    • Onhan tuo kyllä melkoinen ongelma. Meidän arka kissa oli aluksi myös samanlainen, tosin jopa hieman arempi, eikä antanut kenenkään koskea itseensä.

      Se oli kasvanut tallikissana luovutusikäänsä asti ja ilmeisesti ei ollut hirveesti ollut ihmisten kanssa tekemisissä. Se vain kyhjötti nurkassa täristen, ja säälitti niin kovasti, miten pelokas toinen voi olla :(

      Pikkuhiljaa se sitten alkoi luottamaan minuun, sekä myöhemmin myös poikaystävääni. Nyt vuosien jälkeen se pitää minua jonkinlaisena emona. Maukuu perääni aina jos olen jossain muualla tai edes eri huoneessa ja on erittäin hellyydenkipeä. Välillä vähän liiankin. :D Mutta aina kun tulee vieraita, se menee makuuhuoneen perimmäiseen nurkkaan kaapin alle piiloon. Ilmeisesti tuota arkuutta ei saa täysin parannettua, mutta muutosta on tapahtunut. Prosessi on siis varmaan kissan elinikäinen, eli kärsivällisyyttä tarvitaan.

      En tiiä tuosta terapeuttihommasta, mut ois kyl hienoo jos ois sellanen olemassa! :D Pitäisköhän ite ruveta sellaseks kun noin hienosti oon onnistunu omien kissojenikin kohdalla :DD

      Sielläkin on ilmeisesti muutosta alkanut tapahtua, jos kissa uskaltaa jo tulla luokse. Kyllä se kohta pomppaa syliinkin hoidettavaks :) Tärkeintä on vaan muistaa et antaa sen tulla itsenäisesti, ja sen täytyy saada lähteä siitä heti kun itse haluaa niin se uskaltaa tulla uudestaankin.

      • Hei taas,

        Hyvä tietää, että on vastaanlaisia tapauksia ja olen kyllä optimistinen ja luotan siihen, että jonakin päivänä saadanan hänet vielä mukaan mökille.

        Tänään tapahtui jo pieni askel eteenpäin. Aamulla Nelly tuli taas makaamaan vatsani päälle sängyssä.Otin istuma-asennon ja siinä kun hän puski ja nuoli käsiäni niin otin varovaisen otteen hänestä ja nousin seisomaan Nelly sylissä !! ja kävelin olohuoneeseen asti (olimme varmaan molemmat yhtä hämmästyneitä) mutta siellä hän sitten hyppäsi pois.

        Joten, toivossa on hyvää elää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      78
      4079
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      202
      3322
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3016
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      79
      2701
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      381
      2425
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2082
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1605
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      38
      1603
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1418
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1402
    Aihe