Naksuu ja paukkuu

Normaalia??

Meillä pian vuodenikäinen pienokainen.
Huomasin kun oppi 9 kk ikäisenä konttaamaan että vasen lonkka naksuu pahasti, varasin sitten 10 kk neuvolan tämän takia ja lääkäri kävi katsomassa lonkkia eikä huomannut mitään poikkeavaa eikä tutkimus hetkellä naksumista edes kuulunut.
No nyt kun nousee ja kävelee tukia vasten niin naksuminen on mielestäni vielä pahentunut että kuuluu oikein selvästi. Soitin vielä uudelleen neuvolaan, mutta on kuulema vaaratonta kun lääkärikin katsonut. Itseäni vaivaa tämä kun kuullostaa niin hurjalta. Muilla vastaavaa?

7

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Normaalia??

      Kenelläkään vastaavaa tai tietoa??

    • luultavasti vaaraton

      Minä kyllä juttelisin asiasta kerran varmuuden vuoksi kokeneen lastenlääkärin kanssa. Jos siis neuvolalääkäri vaan kerran asiaa katsonut? Kyllähän tuo lonkan tilanne seurataan kaikilta jo synnärillä ja edelleen nauvolassa.. ja yleensä ymmärtääkseni tuollainen ääni ei ole sen kummempaa kuin vaikkapa polvenkaan naksunta tai rutina :) ei haittaa nyt, eikä tulevaisuudessa mitenkään..

    • jjjjjjjjjjjj

      Itse kyllä varaisin ajan yksityiselle lastenlääkärille..
      Neuvolassa varsinkaan kesä aikaan ei ole edes päteviä lääkäreitä...saattavat olla kandeja tai mitä sattuu lääkäreitä..harvoin saavat neuvolaan kesätuuraajaaksi ihan lapsiin erikoistuneen lääkärin.

      Mutta en kyllä usko että mitään kamalan vaarallista...kannattaa kuitenkin tutkia.

    • Normaalia??

      Pitänee varmaan varata aika yksityiselle sitten, voiko olla ettei lonkka ole täysin paikallaan vai mistä moinen naksuminen voi johtua??

      Mietin kun mieheni täti on lapsiin erikoistunut fysioterapeutti että osaisikohan hän katsoa lonkkia vai pitäisikö olla nimenomaan lastenlääkäri?

      • normaalia

        "Kuivat nivelet" olivat syynä tyttäreni "naksumiseen". Ruokavalion muutoksesta voisi olla apua, mutta vaikea sanoa mihin suutaan, kun en tiedä mitä lapsi syö. Terveellinen kotiruoka, joka sisältää myös eläinrasvoja riittävästi ja tietysti kasviksia on hyvä, umpimähkäinen heitto.


    • Normaalia??

      Syödään joo ihan peruskotiruokaa..
      Mistä tiedät että naksuminen johtuu kuivista nivelistä ?
      Onko se haitallista jotenkin jos on kuivat nivelet!

      • normaalia

        Ei ole haitallista. Tyttäreni on ainakin lakannut naksumasta. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2303
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1529
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      105
      1462
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1362
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1295
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1206
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      36
      1151
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1077
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe