Meillä pian vuodenikäinen pienokainen.
Huomasin kun oppi 9 kk ikäisenä konttaamaan että vasen lonkka naksuu pahasti, varasin sitten 10 kk neuvolan tämän takia ja lääkäri kävi katsomassa lonkkia eikä huomannut mitään poikkeavaa eikä tutkimus hetkellä naksumista edes kuulunut.
No nyt kun nousee ja kävelee tukia vasten niin naksuminen on mielestäni vielä pahentunut että kuuluu oikein selvästi. Soitin vielä uudelleen neuvolaan, mutta on kuulema vaaratonta kun lääkärikin katsonut. Itseäni vaivaa tämä kun kuullostaa niin hurjalta. Muilla vastaavaa?
Naksuu ja paukkuu
7
252
Vastaukset
- Normaalia??
Kenelläkään vastaavaa tai tietoa??
- luultavasti vaaraton
Minä kyllä juttelisin asiasta kerran varmuuden vuoksi kokeneen lastenlääkärin kanssa. Jos siis neuvolalääkäri vaan kerran asiaa katsonut? Kyllähän tuo lonkan tilanne seurataan kaikilta jo synnärillä ja edelleen nauvolassa.. ja yleensä ymmärtääkseni tuollainen ääni ei ole sen kummempaa kuin vaikkapa polvenkaan naksunta tai rutina :) ei haittaa nyt, eikä tulevaisuudessa mitenkään..
- jjjjjjjjjjjj
Itse kyllä varaisin ajan yksityiselle lastenlääkärille..
Neuvolassa varsinkaan kesä aikaan ei ole edes päteviä lääkäreitä...saattavat olla kandeja tai mitä sattuu lääkäreitä..harvoin saavat neuvolaan kesätuuraajaaksi ihan lapsiin erikoistuneen lääkärin.
Mutta en kyllä usko että mitään kamalan vaarallista...kannattaa kuitenkin tutkia. - Normaalia??
Pitänee varmaan varata aika yksityiselle sitten, voiko olla ettei lonkka ole täysin paikallaan vai mistä moinen naksuminen voi johtua??
Mietin kun mieheni täti on lapsiin erikoistunut fysioterapeutti että osaisikohan hän katsoa lonkkia vai pitäisikö olla nimenomaan lastenlääkäri?- normaalia
"Kuivat nivelet" olivat syynä tyttäreni "naksumiseen". Ruokavalion muutoksesta voisi olla apua, mutta vaikea sanoa mihin suutaan, kun en tiedä mitä lapsi syö. Terveellinen kotiruoka, joka sisältää myös eläinrasvoja riittävästi ja tietysti kasviksia on hyvä, umpimähkäinen heitto.
- Normaalia??
Syödään joo ihan peruskotiruokaa..
Mistä tiedät että naksuminen johtuu kuivista nivelistä ?
Onko se haitallista jotenkin jos on kuivat nivelet!- normaalia
Ei ole haitallista. Tyttäreni on ainakin lakannut naksumasta. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454422Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232879Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412632Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?831606Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021052- 45996
- 59993