Gran Turismo 6

Gran turismo 1 paras

Samaa tuubaa ku kaikki aiemmatkin versiot (ykköstä lukuun ottamatta). Eli ei mitää eroa edellisiin versioihin. Miks pitää tehä sama peli monta kertaa uudestaan? Ajettavuuden kannalta todella tylsä. Ei minkäänlaista vauhdin hurmaa vaikka eihän tossa demo pelissä parhaalla autolla ajettakkaan, mutta silti. Eipä tarvi ostaa kun tulee kauppoihin. Toivottavasti on viimeinen Gran turismo...

15

707

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gbuyhbu

      Taisi olla suhteellisen paska päivä sinulla. Itke lisää kun kuitenkin haluat...

      PS: Mitä se meitä liikuttaa jos et osta? Ei sitten mitenkään.

    • Prepare 4 battle

      Samaa voi sano myös CoD, NHL, FIFA, WRC.... ja niin edelleen kaikki aivan samaa mikään ei muutu oikeestaan...

    • Booooooring

      Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. En huomaa mitää eroa Gran Turismo 5:seen. Ei tolla demolla ainakaan hyvää kuvaa anneta tulevasta pelistä.

    • Surkea tekoäly

      Gran Turismo on siitä kummallinen simulaattoripeli kun siinä ei ole ajotaidoilla mitään merkitystä. Riittää kunhan on tarpeeksi hyvä auto niin varmasti voittaa vaikka ajelisi pitkin seiniä.

      Noh... Kuka tykkää mistäkin.

      • GT1,2,5p,5 omistan

        ajelepa online kisoissa kun vastassa on oikeita immeisiä. Jopa alkaa ajotaidoilla olla merkitystä.

        Tärkein ero GT6:ssa saattaa olla suurempi määrä tarjolle tulevaa DLC materiaalia, autoja ja ratoja.

        GT5:n grafiikat vaikkakin hienon näköisiä, tuntuvat joissain kohdin hieman "litteiltä", esim. ruoho ja tie näyttää joskus olevan samalla korkeudella, kuin paperi jolle on tulostettu tien ja ruohon pintakuviot. Toisaalta kyllä esim. Eiger Nordwandilla on aivan selkeästi korkeita ruohonkorsia tien reunuksilla.

        PS3:n keskussuorittimella olisi ilmeisesti tehoa vaikka muille jakaa mutta grafiikkasuoritin on pullonkaulana, ainakin näin on GT:n luoja Kaz Yamauchi sanonut.
        Nämä tietysti on ihan pelkkää hienosäätöä että onko ruohomatto korkeussuunnassa kolmiulotteinen, kuinka kauas teräväpiirtoinen maisema siintää, onko varjot korkea- vai karkearesoluutioisia jne. verrattuna 80-luvun pelien grafiikkaan :D


    • 4+20

      Näissä online peleissä on vain se vika että niihin eksyy jatkuvasti kaiken maailman idiootteja jotka haluaa törmäillä tahallaan minkä ehtii. Koskee siis kaikkia autopelejä. Siksi en niitä jaksa enää pelata.

    • 18+19

      Joo, viime vuonna Vettelin voitettua F1 mestaruuden, niin joka jonne sai Red Bullin jos vaan kirjautui sillä viikolla GT5:n.
      Tämän jälkeen online ajamisesta oli ilo kaukana.

    • bob98mt

      Totta se on 4 20 käyttäjä. Ajoin yks kerta Gt5 ja pelasin onlinella ja pelasin kahta suomalaista vastaan,niin ne törppöili,koko ajan töni ja spinnas ulos radalta.

    • embuske1

      Kyllä gran turismot paranee aina edeltäjistään, mutta kutonen on hyvin paljon samanlainen kuin vitonen. Ja sitä en ymmärrä miksi pitää tehdä lisää näitä 60hp autoja joita kukaan ei halua ajaa.

      • skfjojgreioji

        GT:n erikoisuus on siinä että siinä on mukana myös tavallisia autoja eikä pelkkiä superautoja. Jos sulla joskus isona on ajokortti ja auto niin todennäköisesti ainakin ensimmäinen auto on melko tavallinen kottero, onhan se kiva jos sitäkin voi ajaa ja kuvata myös autopelissä.
        Sitäpaitsi oikea kilpa-ajajan urakin lähtee varmasti melko vaatimattomista kotteroista alussa, ei varmaan heti ole varaa johonkin WRC ralliautoon tai Nissan GT-R:n.

        Mielestäni GT6:n ajofysiikkaa on kehitetty realistisempaan suuntaan GT5:sta, ajokäytös ja replay videoillakin autot käyttäytyvät luonnollisemman näköisesti. Autoja pystyy kaarteessa "ohjaamaan" pelkällä kaasulla kuten oikeastikin eli kun höllää kaasua niin kaartosäde jyrkkenee, kaasun painalluksella puolestaan on puskeva vaikutus etuvetoisella, takaveto ilman luistonestoa puolestaan pyrkii heittämään perää sivulle.

        Odottelen malttamattomana mitä kaikkea on tulossa DLC:nä, autoja ja ratoja, ehkä photo tour paikkojakin :)


    • Jocu

      Miks Gran Turismo 6:tosta ei ois muillekkin konsoleille kun PS3:selle?

      • Timulaattoli.

        Kotka te on niitä yktinoikeut pelejä, niitä ei taa etes pee teelle ollenkaan, oliti kyllä kiva kun taiti.
        Mutta onhan peeteelle atetto kolta, te on ainakin ihan huippu ja oikea timulaattoli.


      • hahahahaha!!!
        Timulaattoli. kirjoitti:

        Kotka te on niitä yktinoikeut pelejä, niitä ei taa etes pee teelle ollenkaan, oliti kyllä kiva kun taiti.
        Mutta onhan peeteelle atetto kolta, te on ainakin ihan huippu ja oikea timulaattoli.

        hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhhaahahahahahahahahaahahahahahahaahahahah!!!!!!!!!!!!!!


      • Anonyymi
        Timulaattoli. kirjoitti:

        Kotka te on niitä yktinoikeut pelejä, niitä ei taa etes pee teelle ollenkaan, oliti kyllä kiva kun taiti.
        Mutta onhan peeteelle atetto kolta, te on ainakin ihan huippu ja oikea timulaattoli.

        Ootko joku 5 vuotias kun et näköjään ossaa kirjoittaa


    • Anonyymi

      Demo on aina ihan paska

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1203
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      80
      1084
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1055
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      930
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      888
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      59
      819
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      72
      701
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      520
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      485
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      460
    17. 43
      457
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      425
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      18
      403
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe