Ostokset?

Mami & tytär

Äiti ja tytär lähdössä Sideen viettämään ranta/shoppailulomaa. Tytär 15 v on jättänyt laukkuunsa tyhjää aikomuksenaa löytää basaareista ns "feikkituotteita" converseja, adidasta jne... äiti himoaa koruja ja kenkiä.

Mistä hinnasta aloittaa tinkiminen. Onko mitään hyvää nyrkkisääntöä, että miten paljon hinta putoaa aloitushinnasta? Puolet? 75 prosenttia? Jotakin muuta? Jos joku maksaa 100 liiraa, niin onko 20 liiran tarjous jo loukkaus kauppiasta kohtaan? Jos vaikka ajattelee että olisi ko tuotteesta 30-40 liiraa valmis maksamaan. Vai kannaatko tarjota itse heti se mitä ajattelee maksaa ja pysyä siinä.

Emme ole koskaan olleet muslimimaassa tai vastaavassa; kierrelty vain kotimaata ja pari kertaa Kanarialla. Minulla onkin epäilys että hermoni eivät kestä kovin pitkällistä kaupankäyntiä.

Kiitos tosi paljon jos joku Turkissa jo käynyt viitsii auttaa!

3

397

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tingitty

      Me olimme kuukausi sitten Sidessä ja löysimme muutaman kaupan missä oli kiinteitä hintoja esim. Conversit 13 € ja ostimme sieltä. Joistain kaupoista kysyimme hintaa ja ehdottivat esim. 40 euroa. Ei viitsitty tinkiä, vaan ostimme suosiolla kiinteillä hinnoilla.

    • orbita

      Varokaa Viking kauppaa Siden vanhassa kaupungissa!!!

    • ukopa

      Tinkikää reilusti!! sanotaanko et eka ehdotat puolet hinnasta pois ja hetken tinkaat ja jos ei käy menet muutamalla eurolla vastaan ja lähdet kävelemään pois päin.. tällä tekniikalla irtoaa hyvin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      51
      1519
    2. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      83
      1299
    3. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      288
      970
    4. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      52
      937
    5. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      78
      918
    6. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      200
      878
    7. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      128
      852
    8. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      230
      817
    9. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      62
      729
    10. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      12
      704
    Aihe