Ostokset?

Mami & tytär

Äiti ja tytär lähdössä Sideen viettämään ranta/shoppailulomaa. Tytär 15 v on jättänyt laukkuunsa tyhjää aikomuksenaa löytää basaareista ns "feikkituotteita" converseja, adidasta jne... äiti himoaa koruja ja kenkiä.

Mistä hinnasta aloittaa tinkiminen. Onko mitään hyvää nyrkkisääntöä, että miten paljon hinta putoaa aloitushinnasta? Puolet? 75 prosenttia? Jotakin muuta? Jos joku maksaa 100 liiraa, niin onko 20 liiran tarjous jo loukkaus kauppiasta kohtaan? Jos vaikka ajattelee että olisi ko tuotteesta 30-40 liiraa valmis maksamaan. Vai kannaatko tarjota itse heti se mitä ajattelee maksaa ja pysyä siinä.

Emme ole koskaan olleet muslimimaassa tai vastaavassa; kierrelty vain kotimaata ja pari kertaa Kanarialla. Minulla onkin epäilys että hermoni eivät kestä kovin pitkällistä kaupankäyntiä.

Kiitos tosi paljon jos joku Turkissa jo käynyt viitsii auttaa!

3

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tingitty

      Me olimme kuukausi sitten Sidessä ja löysimme muutaman kaupan missä oli kiinteitä hintoja esim. Conversit 13 € ja ostimme sieltä. Joistain kaupoista kysyimme hintaa ja ehdottivat esim. 40 euroa. Ei viitsitty tinkiä, vaan ostimme suosiolla kiinteillä hinnoilla.

    • orbita

      Varokaa Viking kauppaa Siden vanhassa kaupungissa!!!

    • ukopa

      Tinkikää reilusti!! sanotaanko et eka ehdotat puolet hinnasta pois ja hetken tinkaat ja jos ei käy menet muutamalla eurolla vastaan ja lähdet kävelemään pois päin.. tällä tekniikalla irtoaa hyvin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1586
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      605
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      537
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      187
      426
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe