Äiti ja tytär lähdössä Sideen viettämään ranta/shoppailulomaa. Tytär 15 v on jättänyt laukkuunsa tyhjää aikomuksenaa löytää basaareista ns "feikkituotteita" converseja, adidasta jne... äiti himoaa koruja ja kenkiä.
Mistä hinnasta aloittaa tinkiminen. Onko mitään hyvää nyrkkisääntöä, että miten paljon hinta putoaa aloitushinnasta? Puolet? 75 prosenttia? Jotakin muuta? Jos joku maksaa 100 liiraa, niin onko 20 liiran tarjous jo loukkaus kauppiasta kohtaan? Jos vaikka ajattelee että olisi ko tuotteesta 30-40 liiraa valmis maksamaan. Vai kannaatko tarjota itse heti se mitä ajattelee maksaa ja pysyä siinä.
Emme ole koskaan olleet muslimimaassa tai vastaavassa; kierrelty vain kotimaata ja pari kertaa Kanarialla. Minulla onkin epäilys että hermoni eivät kestä kovin pitkällistä kaupankäyntiä.
Kiitos tosi paljon jos joku Turkissa jo käynyt viitsii auttaa!
Ostokset?
Mami & tytär
3
338
Vastaukset
- Ei tingitty
Me olimme kuukausi sitten Sidessä ja löysimme muutaman kaupan missä oli kiinteitä hintoja esim. Conversit 13 € ja ostimme sieltä. Joistain kaupoista kysyimme hintaa ja ehdottivat esim. 40 euroa. Ei viitsitty tinkiä, vaan ostimme suosiolla kiinteillä hinnoilla.
- orbita
Varokaa Viking kauppaa Siden vanhassa kaupungissa!!!
- ukopa
Tinkikää reilusti!! sanotaanko et eka ehdotat puolet hinnasta pois ja hetken tinkaat ja jos ei käy menet muutamalla eurolla vastaan ja lähdet kävelemään pois päin.. tällä tekniikalla irtoaa hyvin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692529Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U872420Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut192161Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441821Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai931791Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171717Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591649Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251087Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3241015Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si9957