Äiti ja tytär lähdössä Sideen viettämään ranta/shoppailulomaa. Tytär 15 v on jättänyt laukkuunsa tyhjää aikomuksenaa löytää basaareista ns "feikkituotteita" converseja, adidasta jne... äiti himoaa koruja ja kenkiä.
Mistä hinnasta aloittaa tinkiminen. Onko mitään hyvää nyrkkisääntöä, että miten paljon hinta putoaa aloitushinnasta? Puolet? 75 prosenttia? Jotakin muuta? Jos joku maksaa 100 liiraa, niin onko 20 liiran tarjous jo loukkaus kauppiasta kohtaan? Jos vaikka ajattelee että olisi ko tuotteesta 30-40 liiraa valmis maksamaan. Vai kannaatko tarjota itse heti se mitä ajattelee maksaa ja pysyä siinä.
Emme ole koskaan olleet muslimimaassa tai vastaavassa; kierrelty vain kotimaata ja pari kertaa Kanarialla. Minulla onkin epäilys että hermoni eivät kestä kovin pitkällistä kaupankäyntiä.
Kiitos tosi paljon jos joku Turkissa jo käynyt viitsii auttaa!
Ostokset?
Mami & tytär
3
397
Vastaukset 3
- Ei tingitty
Me olimme kuukausi sitten Sidessä ja löysimme muutaman kaupan missä oli kiinteitä hintoja esim. Conversit 13 € ja ostimme sieltä. Joistain kaupoista kysyimme hintaa ja ehdottivat esim. 40 euroa. Ei viitsitty tinkiä, vaan ostimme suosiolla kiinteillä hinnoilla.
- orbita
Varokaa Viking kauppaa Siden vanhassa kaupungissa!!!
- ukopa
Tinkikää reilusti!! sanotaanko et eka ehdotat puolet hinnasta pois ja hetken tinkaat ja jos ei käy menet muutamalla eurolla vastaan ja lähdet kävelemään pois päin.. tällä tekniikalla irtoaa hyvin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921712
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4631273- 861150
- 721088
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1861063Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.39942- 93907
- 65695
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta173677Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60662