Miten saan lapset nukkumaan??

njkndgjenfkjgn

Meillä ei ole mitenkään epätavallinen ongelma, mutta ongelma silti. Eli en saa lapsiani asettumaan sänkyihin ja nukkumaan kun sen aika on. Tähän asti ei ole ollut mitään ongelmia, mutta nyt on tullut tämä ja tuntuu et vaikka mitä yritän niin ei hyötyä. Lapset on 9, 6 ja 2-vuotiaat tyttöjä kaikki. Esikoinen nukahtaa melko nopeasti kun menee sänkyyn, mut nämä nuoremmat likat 6 ja 2-vuotiaat ei niin millään, jäävät omaan huoneeseen, ei siinä mitään eivätkä itke ja huuda että pitäisi päästä pois, vaan yksinkertasesti alkaavat leikkiä ja yleensä ihan riehumaan, ja isoin ongelma on tämä nuorimmainen. Hän on ihan vauvasta asti nukkunut tosi hyvin, koskaan ei olla lapsia ns. nukutettu, vaan on aina jätetty sänkyyn ja ovi kiinni ja ongelmia ei juurikaan ole ollut, myös nuorimmainen on tottunut ihan syntymästä asti nukkumaan omassa sängyssä ja jäänyt sinne aina hyvin. Ongelma alkoi kun kaikki kolme joutui samaan huoneesee (ennen kaksi vanhempaa muksua oli samassa huoneessa ja pienimmäinen nukkui meidän kanssa joten meni aina ensin itekseen nukkumaan). Vaikka saankin heidät jäämään mielellään omaan huoneeseen jne. niin miten saisin heidät rauhottumaan ja sisäistämään sen asian että nukkumaan meno on nukkumaan meno, ei leikki aika!?

6

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niisku-10

      Meillä oli aikoinaan tällainen iltarutiini. Kun lapset menivät sänkyihinsä jompi kumpi vanhemmista lukivat iltasadun. Tämän jälkeen oli aina lapsillekin täysin selvää, että nyt käydään nukkumaan. Kyllä 9 ja 6-vuotiaan pitäisi jo ymmärtää nukkumaanmenon tarkoitus. Teet asian vain napakammin selväksi näille vanhemmille lapsille. Toisaalta tämä vanhin lapsi jo tarvitsisi oman huoneen pelkästään läksyjen takia.

    • jabadanannaa

      Lapsille kannattaa pienestä pitäen pitää yllä sellasta mitä sanotaan kasvattamiseksi. Se tarkoittaa sitä että lapsella on säännöt ja rutiinit sekä vanhempien kuuluisi olla niitä vanhempia. tämän 9 vuotiaankin kohdalla se olisi pitänyt aloittaa jo alle vuoden ikäisenä. Varmaan paha näin jälkikätee mistää nukkumisajoista enää rueta meuhkaamaa..

    • niin se oon.

      jos ette huomannut lukea että esikoinen eli se 9v menee hyvin nukkumaan..! nyt olikin puhe pienimmistä lapsista.. mut sanon kans että mielellään lapsille omat huoneet tai 9 ja 6 vuotiaat samaan huoneeseen ja pienin erihuoneeseen jos eivät ala yhessä nukkumaan..

    • ikäjärjestyksessä

      nukkumaan.Ei kai 2-vuotias valvo yhtä pitkään kuin 6 ja 9 vuotiaat.
      Ja tiedoksi kaikilla ei ole tosta vaan ojentaa omia huoneita kaikille..

    • juutuin tähän :)

      no, itse asiassa, päikkäreiden pituudesta ja ajankohdasta, riippuen, 2v kuuluu mennä viimeisenä nukkumaan :) jos siis kaikilla about samaan aikaan herätys aamulla hoitoon/ eskariin/ kouluun niin silloin 6v ensin nukkumaan, 9v kohta perässä ja sitte 2v. Meillä ainakin 2 ja puoli v. nukkuu (kotihoidossa) 2-2,5h päivällä ja vain n. 9h yöllä. ja eikös kuitenkin tuo 6v tarvii unta enemmän kuin 9h. Eikä taida 9h riittää koululaisellekaan ihan, vaan 10h olis parempi.

      • olet oikeassa

        riippuu siis nukkuuko päikkärit mihin aikaan nukkumaan.Itsellä 3,5 v tyttö joka ei nuku päikkäreitä(kotihoidossa),menee ennen vanhempia sisaruksia nukkumaan koska on jo aikaisin valmis yöunille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      182
      1272
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      684
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    Aihe