Miten saan lapset nukkumaan??

njkndgjenfkjgn

Meillä ei ole mitenkään epätavallinen ongelma, mutta ongelma silti. Eli en saa lapsiani asettumaan sänkyihin ja nukkumaan kun sen aika on. Tähän asti ei ole ollut mitään ongelmia, mutta nyt on tullut tämä ja tuntuu et vaikka mitä yritän niin ei hyötyä. Lapset on 9, 6 ja 2-vuotiaat tyttöjä kaikki. Esikoinen nukahtaa melko nopeasti kun menee sänkyyn, mut nämä nuoremmat likat 6 ja 2-vuotiaat ei niin millään, jäävät omaan huoneeseen, ei siinä mitään eivätkä itke ja huuda että pitäisi päästä pois, vaan yksinkertasesti alkaavat leikkiä ja yleensä ihan riehumaan, ja isoin ongelma on tämä nuorimmainen. Hän on ihan vauvasta asti nukkunut tosi hyvin, koskaan ei olla lapsia ns. nukutettu, vaan on aina jätetty sänkyyn ja ovi kiinni ja ongelmia ei juurikaan ole ollut, myös nuorimmainen on tottunut ihan syntymästä asti nukkumaan omassa sängyssä ja jäänyt sinne aina hyvin. Ongelma alkoi kun kaikki kolme joutui samaan huoneesee (ennen kaksi vanhempaa muksua oli samassa huoneessa ja pienimmäinen nukkui meidän kanssa joten meni aina ensin itekseen nukkumaan). Vaikka saankin heidät jäämään mielellään omaan huoneeseen jne. niin miten saisin heidät rauhottumaan ja sisäistämään sen asian että nukkumaan meno on nukkumaan meno, ei leikki aika!?

6

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niisku-10

      Meillä oli aikoinaan tällainen iltarutiini. Kun lapset menivät sänkyihinsä jompi kumpi vanhemmista lukivat iltasadun. Tämän jälkeen oli aina lapsillekin täysin selvää, että nyt käydään nukkumaan. Kyllä 9 ja 6-vuotiaan pitäisi jo ymmärtää nukkumaanmenon tarkoitus. Teet asian vain napakammin selväksi näille vanhemmille lapsille. Toisaalta tämä vanhin lapsi jo tarvitsisi oman huoneen pelkästään läksyjen takia.

    • jabadanannaa

      Lapsille kannattaa pienestä pitäen pitää yllä sellasta mitä sanotaan kasvattamiseksi. Se tarkoittaa sitä että lapsella on säännöt ja rutiinit sekä vanhempien kuuluisi olla niitä vanhempia. tämän 9 vuotiaankin kohdalla se olisi pitänyt aloittaa jo alle vuoden ikäisenä. Varmaan paha näin jälkikätee mistää nukkumisajoista enää rueta meuhkaamaa..

    • niin se oon.

      jos ette huomannut lukea että esikoinen eli se 9v menee hyvin nukkumaan..! nyt olikin puhe pienimmistä lapsista.. mut sanon kans että mielellään lapsille omat huoneet tai 9 ja 6 vuotiaat samaan huoneeseen ja pienin erihuoneeseen jos eivät ala yhessä nukkumaan..

    • ikäjärjestyksessä

      nukkumaan.Ei kai 2-vuotias valvo yhtä pitkään kuin 6 ja 9 vuotiaat.
      Ja tiedoksi kaikilla ei ole tosta vaan ojentaa omia huoneita kaikille..

    • juutuin tähän :)

      no, itse asiassa, päikkäreiden pituudesta ja ajankohdasta, riippuen, 2v kuuluu mennä viimeisenä nukkumaan :) jos siis kaikilla about samaan aikaan herätys aamulla hoitoon/ eskariin/ kouluun niin silloin 6v ensin nukkumaan, 9v kohta perässä ja sitte 2v. Meillä ainakin 2 ja puoli v. nukkuu (kotihoidossa) 2-2,5h päivällä ja vain n. 9h yöllä. ja eikös kuitenkin tuo 6v tarvii unta enemmän kuin 9h. Eikä taida 9h riittää koululaisellekaan ihan, vaan 10h olis parempi.

      • olet oikeassa

        riippuu siis nukkuuko päikkärit mihin aikaan nukkumaan.Itsellä 3,5 v tyttö joka ei nuku päikkäreitä(kotihoidossa),menee ennen vanhempia sisaruksia nukkumaan koska on jo aikaisin valmis yöunille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe