Tradenomitutkinto loppuun vai avoimeen taloustieteitä?

tiedoton2

Hei,

Kyselisin teidän mielipiteitä asiasta, kun itse en oikeen osaa päättä.

Olen lukenut vuoden tradenomiopintoja ammattikorkeakoulussa ja saanut n. 60 op ensimmäistä harjoittelua suoritan parhaillaan. Jäin kauppikseen varasijalle, muutaman pisteen päähän rajasta. Ongelmana on siis se, että en osaa päättää jatkanko tradenomitutkinnon loppuun vai haenko ensi keväänä uudelleen yliopiston puolelle? Viime vuosi tuntui todella tuskattuttavalta ja välillä ''ruohonjuuri'' tasolla käyty opetus ei motivoinut opiskelemaan. Laskentatoimen suuntautumisvaihtoehto oli välillä todella tylsää ja samoja asioita toistettiin jatkuvasti ja kirjanpitäjän ammatti ei välttämättä ole se, mitä elämältäni haluan.


Mitä mieltä olette? Kannattaako lukea vuosi avoimessa yliopistossa kauppiksen kursseja vai suorittaa tradenomitutkinto loppuun?

3

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21+3

      Suosittelisin suorittamaan traden loppuun, sen tutkinnon saa kasaan kyllä 2,5-3 vuodessa ja kun sinulla on jo nuo pinnat kasassa, niin maksimissaan menee enää kaksi vuotta. Oppari kannattaa aloittaa heti kuin vaan saat, esim. ensi keväänä ja tehdä kesän aikana esim. 2. harjottelun kanssa. Tradepapereilla voit hakea kauppikseen maisteriksi.
      nim. kokemusta on (tradeksi opiskelu kesti 2,5 vuotta ja nyt suoritan maisteria, yksi vuosi takana)

    • anu882

      tradenomi loppuun

    • Ilekkim Seim

      Samoin ajattelisin. Tradenomi loppuun. Jos on niin tuskattuvan helppoa, suorita lisäksi siinä sivussa tarpeeksi vaativia kursseja avoimessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      129
      4650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3387
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3380
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3150
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2985
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2229
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe