Tradenomitutkinto loppuun vai avoimeen taloustieteitä?

tiedoton2

Hei,

Kyselisin teidän mielipiteitä asiasta, kun itse en oikeen osaa päättä.

Olen lukenut vuoden tradenomiopintoja ammattikorkeakoulussa ja saanut n. 60 op ensimmäistä harjoittelua suoritan parhaillaan. Jäin kauppikseen varasijalle, muutaman pisteen päähän rajasta. Ongelmana on siis se, että en osaa päättää jatkanko tradenomitutkinnon loppuun vai haenko ensi keväänä uudelleen yliopiston puolelle? Viime vuosi tuntui todella tuskattuttavalta ja välillä ''ruohonjuuri'' tasolla käyty opetus ei motivoinut opiskelemaan. Laskentatoimen suuntautumisvaihtoehto oli välillä todella tylsää ja samoja asioita toistettiin jatkuvasti ja kirjanpitäjän ammatti ei välttämättä ole se, mitä elämältäni haluan.


Mitä mieltä olette? Kannattaako lukea vuosi avoimessa yliopistossa kauppiksen kursseja vai suorittaa tradenomitutkinto loppuun?

3

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21+3

      Suosittelisin suorittamaan traden loppuun, sen tutkinnon saa kasaan kyllä 2,5-3 vuodessa ja kun sinulla on jo nuo pinnat kasassa, niin maksimissaan menee enää kaksi vuotta. Oppari kannattaa aloittaa heti kuin vaan saat, esim. ensi keväänä ja tehdä kesän aikana esim. 2. harjottelun kanssa. Tradepapereilla voit hakea kauppikseen maisteriksi.
      nim. kokemusta on (tradeksi opiskelu kesti 2,5 vuotta ja nyt suoritan maisteria, yksi vuosi takana)

    • anu882

      tradenomi loppuun

    • Ilekkim Seim

      Samoin ajattelisin. Tradenomi loppuun. Jos on niin tuskattuvan helppoa, suorita lisäksi siinä sivussa tarpeeksi vaativia kursseja avoimessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11635
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8841
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      14
      4422
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      3984
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      90
      3666
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3646
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      15
      3451
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3232
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2435
    Aihe