Tipujen kuoriutuminen

tipuemo

Meillä on 5 munaa hautumassa, tuotu kahdessa erässä. Otettu paikasta missä 3 kanaa ja 1 kukko. Ensimmäisen satsin kuoriutumisaika olisi tänään (haudottu 21pv) mutta kun valolla katsoo niin muna ei ole täynnä. Pitäisikö olla? Selkeä muutos on tapahtunut kun vertaa niihin jotka on tuotu viikkoa myöhemmin (niissäkin ui musta möykky sisällä) mutta mietin että onko kehitys jossain vaiheessa loppunut ja tipunalut ehkä kuolleet? Kuoriutumisen merkkejä ei ole vielä ollut havaittavissa, kuinka kauan voin odotella ennen kuin pitää auttaa kuorimalla munaa? Saako yleensäkää auttaa?

1

1599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkutipu

      Tyhjät munat eivät ole hedelmöittyneet. Niistä ei siis kuoriudu mitään. "Möykyllisistä" munista luultavasti kuoriutuu tipu, muna on hedelmöittynyt, ja möykky on kasvava tipu. Kun muna alkaa piipittää, kuoriutuminen on lähellä. Tipun olisi päästävä munasta itse. Avita vasta viimehädässä, mutta anna kuoriutuvan yrittää kunnolla itse!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3641
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2403
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      805
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      789
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      695
    Aihe