sähköjen katkaisu

ällistynyt

Omistamastani omakotitalosta on katkaistu sähkö ilmeisesti vuokralaisen maksamattomien sähkölaskujen takia. Yritin soittaa sähköyhtiölle, mutta he eivät anna tietoja kiinteistön omistajalle. Sen verran sain kuitenkin vastausta, etten ole vastuussa vuokralaiseni laskuista enkä joudu maksamaan kytkentämaksua, jos tämä asukas muuttaa pois? Kuinkahan tämä nyt menee ja kuinka pian sähköyhtiöt yleensä tuon virran katkaisee? Ja miten se käytännössä tehdään? Käykö sähköyhtiön mies tekemässä talossa jotain, vai voidaanko sähköt katkaista jostain kauempaa? Vuokralainen väitti, ettei hänellä ole kuin yksi lasku jäänyt viime vuoden puolelta maksamtta ja siitäkään ei ole tullut karhua. Ihmetteli kovasti, kun ei tule virtaa.Uskoisinko moista? Voiko vuokralaisen sanoa irti sillä perusteella ettei kiinteistöön tule enää sähköä?

18

5972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulos vain

      Vuokralainen valehtelee ja jos omakotitalo tarvitsee sähköä peruslämmitykseen(talvella voi hajota vesiputket esim.) ja jotta pysyy kunnossa voi vuokralaisen laittaa mäkeen sillä rikkoo sopimuksia kun ei pidä asuntoa kunnossa vaan tahallaan aiheittaa vahinkoa eli ei maksa sähköjä.

    • Täysin normaalia

      Kyllä se vaan näin menee, jos jättää laskun maksamatta, tulee ensin karhu, sitten sähkön katkaisun varoitusilmoitus ja jos ei siinäkään vaiheessa maksa erääntynyttä laskua, sähköntoimitus katkaistaan armottomasti.

      Tuo nyt on vuokralaisen oma ongelma, ei sun. Samalla tavalla vuokralaiselta katkaistaan netti, puhelin, yms, jos jättää laskunsa maksamatta, eikä nekään ole vuokranantajan ongelma.

      Jos vuokralainen muuttaa pois, niin sun pitää ottaa kyseiseen kiinteistöön uusi sähkösoppari omiin nimiisi, siinä vaiheessa sähköt tulee takaisin.

      • 5+490hoibösa

        Se nyt ei omakotitalossa ole vain vuokralaisen ongelma, vielä ei putket jäädy mutta jotain muuta tekniikkaa saattaa vaurioitua


    • Lisälämpö

      Eikö sähköyhtiöllä pitäisi olla velvollisuus ilmoittaa vuokranantajalle ennenkuin katkaisee sähköt.Suuria vahinkoja syntyy kun vesiputket jäätyy.Joskus vesiputkilla on lisälämmitystä jäätymisen ehkäisyyn.

      • Talviaikana ei sähköyhtiöllä ole edes oikeutta katkaista sähköjä talosta, jonka lämmitys on riippuvainen sähköstä. Eri asia on, että huonoina aikoina omistajat (ja tietenkin myös vuokralaiset) taktikoivat asialla, eli jättävät kesäaikana sen verran laskuja pystyyn, ettei sähköjä voi katkaista ennen seuraavaa kevättä.

        Vuokranantajan kannattaakin sisällyttää sähköt vuokraan. Tietenkin tulee mahdollisesti pientä tappiota vuokralaisen kulutustottumusten tai kylmän talven vuoksi, mutta on helpoin tapa hoitaa asia.


      • sähkönsämaksanut

        Laitahan välittäjä korkki kiinni, ja lopeta väärän tiedon jako, tai anna linkki josta ilmenee ettei sähköjä voi katkaista talvella.


      • tuulisähkö
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Talviaikana ei sähköyhtiöllä ole edes oikeutta katkaista sähköjä talosta, jonka lämmitys on riippuvainen sähköstä. Eri asia on, että huonoina aikoina omistajat (ja tietenkin myös vuokralaiset) taktikoivat asialla, eli jättävät kesäaikana sen verran laskuja pystyyn, ettei sähköjä voi katkaista ennen seuraavaa kevättä.

        Vuokranantajan kannattaakin sisällyttää sähköt vuokraan. Tietenkin tulee mahdollisesti pientä tappiota vuokralaisen kulutustottumusten tai kylmän talven vuoksi, mutta on helpoin tapa hoitaa asia.

        Mikä lämmitystapa puulämmitystä lukuunottamatta ei tarvitse sähköä, ja myös minä haluaisin nähdä mistä ihmeestä on ajatus ettei sähköjä katkaista talvella. Oletan että odottavat inhimillisyys syistä kauemmin kuin kesällä, mutta varmasti katkeaa.


    • Vuod

      Välittäjä sekoilee taas. Pitääkö myös öljyntoimittajan tai klapikauppiaan toimittaa lisää tavaraa, jos on talvi, ja vanha piikki edelleen muistutusten jälkeen maksamatta. Onko olemassa talvi ja kesälaki, ja EI KOSKAAN kannata sisällyttää sähköä vuokraan. Kumpa isäsi olisi ymmärtänyt ns.Tempaista pois.

      • linkitön

        Linkkiä odotetaan, valittajalta, vai puhuitko taas skeidaa, eipä olisi ensikerta.


    • Porno-Jalmari

      Käyt takavarikoimassa vuokralaisen koko irtaimiston korvaukseksi mielipahasta ja tämän jälkeen voit vielä vetäistä vuokralaista viikseen.

      • välittämätön

        Valittajaa pitäisi vetää joka reikään, niin paljon se täällä jakaa väärää tietoa.


    • Qwertyqwerty2

      Jaa, näinhän asia kyllä on. Suora lainaus: "Sähköntoimitusta ei saa maksujen laiminlyönnin vuoksi keskeyttää vakituisena asuntona käytettävästä rakennuksesta lokakuun alun ja huhtikuun lopun välisenä aikana, ennen kuin on kulunut neljä kuukautta laiminlyödyn maksun eräpäivästä."

      • Porno-Jalmari

        Joten eipä muuta ku vuokralaista pumppaamaan ja huolella.


      • öpli78

        Mistä lainauksesi on?Qwerty.....


      • linkitön

        linkkiä ja lainauksen lähdettä odotellaan.


    • 9-6
      • Sekovälittäjä

        Välittäjä kylläkin väittää, ettei sähköjä saa ollenkaan katkaista talvella. Linkissä on inhimillisistä syistä määrättyjä ehtoja, mutta varmasti katkeaa, jos mitkään muistutukset eivät tehoa, ja hyvä niin, noita kusipäitä ja kaikenlaisia välittäjiä kyllä riittää.


      • Eli ei kestä pokka tunnustamaan sen, että olit väärässä :D


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      748
    3. 43
      631
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      623
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      496
    Aihe