Opiskelija + omistusasunto + yleinen asumistuki?

noip1

Onko opiskelijan mahdollista saada omistusasuntoon yleistä asumistukea? Ja se on jo tiedossa että asumislisää ei ainakaan voi saada.

5

1546

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näimpä

      Hei!

      Koska sinulla on omistusasunto et kuulu asumislisän piiriin joten saat kyllä yleistä asumistukea vaikka sinulla olisi omistusasunto. Mutta vain ja ainoastaan korkeintaan sen verran mitä maksat kk korkoja.

      • näimpä

        Lisäystä sen verran että ko. asumistuki asian voit käydä tarkistamassa kelan sivuilta ja käyttää esim. laskuria siihen kuinka paljon tukea saat.


      • fnnem

        Voi omistusasuntoon saada huomioiduksi paljon muutakin kuin korot asumistukena. Lainan lyhennyksetkin voi saada rahoitusvastikkeiden osalta Kelan piikkiin. Ohjeet löytyy Kelan sivuilta.


    • oma yksiö

      Asumistukeen vaikuttavat asumismenot, joihin lasketaan lainan korot, yhtiövastikkeet sekä vesimaksut ym. Omilla tuloilla on myös vaikutus tuohon tukeen. Joudut tekemään asumistukihakemuksessa arvion omista tuloistasi vuodeksi eteenpäin. Asumistuki ei ole korkeintaan se, mitä maksat korkoja, vaan koostuu monesta eri tekijästä. Asumistuki maksetaan vuoden jokaisena kuukautena, ei ainoastaan opiskelukuukausina. Mikäli Kelalle ilmoitetut tulot tai menot muuttuvat oleellisesti ilmoittamistasi määristä, joudut ilmoittamaan niistä Kelalle. Muussa tapauksessa Kela yleensä tekee tarkistuksen vuoden päästä tuen myöntämisestä. Kelan sivuilla on todellakin erittäin hyvä laskuri, josta voit laskea tuen määrän.

    • laske määrä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      205
      2394
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1582
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1232
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1028
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      982
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      302
      963
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      912
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      774
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe