Okei, mä oon 13-vuotias lesbo tyttö ja luin just äsken netistä, että Suomessa ei oo homo- ja lesbo pareilla mahdollisuutta adoptoida lapsia.
Kuvitellaanpas nyt ois lapsi ja se ois jääny orvoks ja sen haluis adoptoida homopari, mutta heillä ei olis siihen oikeuksia, joten lapsi joutuis odottamaan vuosia ja vuosia , että hänet adoptoisi heteroperhe. Eikö pitäisi ottaa huomioon lapsen tarpeet? Vaikka lapsella olisi homovanhemmat, niin ei se tarkota, että lapsella olisi surkea elämä ja tämä eläisi murheessa. EI!
En mä ainakaa välittäis, jos mulla ois lesbo- tai homo vanhemmat. Nimittäin ei se mun elämään vaikutais ollenkaan. Jos mä voisin päättää niin homot ja lesbot vois adoptoida lapsia. Koska, kun mä oon aikuinen ois kiva mennä naimisiin ja adoptoida lapsi mun VAIMON kaa. [Ois kyllä kiva , jos se naimisiinki meno ois laillista Suomessa.]
Suomen adoptio-laki
2
229
Vastaukset 2
- Azizah
Tällä hetkellä lapsi ei joudu odottamaan vanhempia vaan vanhemmat adoptiolasta. Järjestelmä toimii nykyisin näin. Suomessa vanhemmat voivat joutua odottamaan kotimaista lasta jopa kymmenen vuotta, ulkomailta Suomeen adoptoitavaa lastakin joutuu tällä hetkellä odottamaan n.2-8vuotta.
Muuten olen kanssasi samaa mieltä. Homo ja lesbopareilla tulisi olla kaikin puolin samat oikeudet kuin meillä muillakin. Perustelusi vain tällä kertaa ontuivat. - Onnellinen adoäiti
Kansainvälisessä adoptiossa moni muukin kuin tuo seksuaalinen suuntautuneisuus vaikeuttaa adoptiota tai estää sen. Tietyt sairaudet, jotka pysyvät kurissa loistavasti lääkityksellä. Työttömyys, vaikka Suomen sosiaalitukien avulla pyritään tukemaan perheita. Rikosrekisterin merkintä (kuten eräs julkisuuden pari on saanut huomata). Pienet tulot. Liian vähäinen koulutus. ym ym.
Luovuttava maa saa melko vapaasti noita ehtoja esittää ja ne vain on nieltävä. Onneksi kuitenkin eri kohdemailla on eri kriteerit eikä yhdelläkään niistä kaikkia.
Elämä ei ole reilua, mutta ap:n täyttäessä 25 vuotta (tai mikä se adoptiokelpoisen alaikäraja tulevaisuudessa onkaan) tilanne ehkä on jo muuttunut ja yhä useampi saa mahdollisuuden tulla vanhemmaksi adoption avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.341462- 77968
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,42883P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys
Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓200833Työttömiä suomalaisia ei saa töihin
Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss313781- 55774
Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?40698- 94662
Kyllä on ihmisillä paha olla
Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan120581- 52556