Okei, mä oon 13-vuotias lesbo tyttö ja luin just äsken netistä, että Suomessa ei oo homo- ja lesbo pareilla mahdollisuutta adoptoida lapsia.
Kuvitellaanpas nyt ois lapsi ja se ois jääny orvoks ja sen haluis adoptoida homopari, mutta heillä ei olis siihen oikeuksia, joten lapsi joutuis odottamaan vuosia ja vuosia , että hänet adoptoisi heteroperhe. Eikö pitäisi ottaa huomioon lapsen tarpeet? Vaikka lapsella olisi homovanhemmat, niin ei se tarkota, että lapsella olisi surkea elämä ja tämä eläisi murheessa. EI!
En mä ainakaa välittäis, jos mulla ois lesbo- tai homo vanhemmat. Nimittäin ei se mun elämään vaikutais ollenkaan. Jos mä voisin päättää niin homot ja lesbot vois adoptoida lapsia. Koska, kun mä oon aikuinen ois kiva mennä naimisiin ja adoptoida lapsi mun VAIMON kaa. [Ois kyllä kiva , jos se naimisiinki meno ois laillista Suomessa.]
Suomen adoptio-laki
2
212
Vastaukset
- Azizah
Tällä hetkellä lapsi ei joudu odottamaan vanhempia vaan vanhemmat adoptiolasta. Järjestelmä toimii nykyisin näin. Suomessa vanhemmat voivat joutua odottamaan kotimaista lasta jopa kymmenen vuotta, ulkomailta Suomeen adoptoitavaa lastakin joutuu tällä hetkellä odottamaan n.2-8vuotta.
Muuten olen kanssasi samaa mieltä. Homo ja lesbopareilla tulisi olla kaikin puolin samat oikeudet kuin meillä muillakin. Perustelusi vain tällä kertaa ontuivat. - Onnellinen adoäiti
Kansainvälisessä adoptiossa moni muukin kuin tuo seksuaalinen suuntautuneisuus vaikeuttaa adoptiota tai estää sen. Tietyt sairaudet, jotka pysyvät kurissa loistavasti lääkityksellä. Työttömyys, vaikka Suomen sosiaalitukien avulla pyritään tukemaan perheita. Rikosrekisterin merkintä (kuten eräs julkisuuden pari on saanut huomata). Pienet tulot. Liian vähäinen koulutus. ym ym.
Luovuttava maa saa melko vapaasti noita ehtoja esittää ja ne vain on nieltävä. Onneksi kuitenkin eri kohdemailla on eri kriteerit eikä yhdelläkään niistä kaikkia.
Elämä ei ole reilua, mutta ap:n täyttäessä 25 vuotta (tai mikä se adoptiokelpoisen alaikäraja tulevaisuudessa onkaan) tilanne ehkä on jo muuttunut ja yhä useampi saa mahdollisuuden tulla vanhemmaksi adoption avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html584334Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424102Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1453223Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223204Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653034Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752839Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1012505Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1512276- 472142
- 241800