MORAALIKYSYMYS VÄKIVALLASTA

Nykyisin voimassa olevian Suomen lakien mukaan väkivalta toista ihmistä kohtaan on kiellettyä, se on rikos ja siihen syyllistyneelle tulee jonkinlainen rangaistus. Myös väkivallala uhkaaminen on jo rangaistava teko.

Kannatetteko näitä lakeja?
7124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kannatan.

Äänestä

väkivalta rikoksista pitäis olla paljon kovemmat rangaistukset, raiskaus pedofiilia pitäis olla pahimpien rikosten joukoissa ja rangaistukset sen mukaiset.

suomessa ei vaan rangaistukset kohtaa lähellekään rikosten vakavuutta, pedofiilit ja raiskaajat monesti on saaneet jopa ehdonalaisia ja vähän korvauksia maksettavaksi.
se kyttä joka raiskas 15vuotiaan käåytti vielä virka-aseemaansa hyväkseen ja ei saanut linnaa, varmaan piti vielä työnsä...

mitä luulette väheneekö vai lisääntyykö nämä rikolliset kun rangaistukset ovat tälläisiä?

Äänestä

Lisää vastauksia, kiitos!

Olen samaa mieltä siitä, että virka-asemaansa väärinkäyttäneen poliisin olisi pitänyt saada kova rangaistus ja menettää työpaikkansa.

Äänestä

Länsimaiden lainsaadäntö perustuu kymmenneen käskyyn (dekalogi), jossa tuomitaan väkivalta. Jeesus vei fyysisen väkivallan kieltämisen vielä pidemmälle ja lisää siihen henkisen ja hengellisen väkivallan kiellon (vuorisaarna).

Väkivalta ei ole koskaan hyväksyttävää, ei edes silloin kun se olisi oikeutettua. Toivottavasti lait ohjaisivat ihmiset käyttäytymistä, arvot puolestaan opitaan kotoa ja arvoyhteisöistä joihin ihminen kuuluu.

Väkivallan sijaan pitäisi olla enemmän välittämisen kulttuuria, jossa ihmiset oppisivat välittämään toisistaan ja elämään ihmisiksi. Siihen on vielä matkaa, mutta jostain matka on alettava:)

Iloista päivää
-yx_lohano_jeeno_vaan

Äänestä
  • Olipa hyvä kommentti. Oon samaa mieltä.

    Äänestä

  • hyviä vastauksia mutta tääl näkee taas ketä on näitä rasisti kaajeita kun joka keskustelua häiriköivät aina samat jutut ja kovasti haluavat väittää miten mustalaiset on vammaisia, kehittymättömiä yms mutta todellisuudessa he näyttävät ja kertovat juuri sen oman heikon kohtansa ja tuo suomen lahjakkuus ja ylpeys ja kaikkien eri väristen buranoitten suuri ystävä osoitti vielä miten henkistä väkivaltaa käytetään.

    Äänestä

  • ei länsimaiden lainsäädäntö perustu kymmeneen käskyyn, ei edes muinaisen Israelin lainsäädäntö perustunut. Dekalogi muuten kieltää murhaamisen, ei tappamista sinänsä, kyllä israelilaiset sotia kävivät ja tappoivat oman lainsäädäntönsä perusteella myös erilaisiin rikoksiin syyllistyneitä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kysyn vaan taas kirjoitti:

Nykyisin voimassa olevian Suomen lakien mukaan väkivalta toista ihmistä kohtaan on kiellettyä, se on rikos ja siihen syyllistyneelle tulee jonkinlainen rangaistus. Myös väkivallala uhkaaminen on jo rangaistava teko.

Kannatetteko näitä lakeja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu