Minun koirani on saanut pentuja. Niille pitäisi antaa "viralliset nimet" olen miettinyt pääni puhki, mutta en keksi mitään.. Olisiko teillä nimiehdotuksia. Koirani sai 4 pentua, joista 3 urosta ja 1 narttu. Koirat ovst puhtaita havannankoiria.
Virallinen nimi pennulle ?
11
2199
Vastaukset
- rusettirinta
Katsele netistä SKL:n jalostustietokannasta rotusi kasvattajien laittamia nimiä. Niistä voit sitten valita, muotoilla omaan tyyliisi sopiviksi.
- nimiä
Itse tykkään näistä Jalo, jami, Ben, Bella, jedi, john, moss, cross, tessu, tepi, ässä, nalle, ninni, Aku, alma
Ja sitten myös on noita koira sivuja missä on hyviä nimiä- muutama ehdotus :D
Mun mielestä on aivan hysteerisen hauskaa kun koirille annetaan ihmisten nimiä! Ja koska kyseessä on niinkin pieni koira,sopisi pennuille suomalaiset perusnimet,vaikkapa Erkki,Matti,Pentti,Kalle,Jussi,Mauno ja Heikki. Nartulle esim. Tarja,Liisa,Laura,Maija,Sanna tai Pirjo. :D :D :D
- hyviä vinkkejä
Noh, helpointa olisi kait keksiä A:lla alkavia nimi - Esim, jos nimesi olis vaikka ` Malla`, niin sitten vaan
Mallan Aapo, Mallan Aarre, Mallan Anu, Mallan Antti yms.... kuitenkin niin, että kaikki alkaisivat samalla alkukirjaimella . Olisi sulle itsellekin helpompaa :)
Uudet omistajathan voi sitten kekesiä omat ns. kutsumanimensä koirileen. Meillä esim Einarista tuli Narri puhuttelunimeksi joskus muinoin . - nimet hukassa
Voisiko esimerkiksi yhden pennun virallinen nimi olla As Long As You Love Me ? Muut nimet laittaisin melkolailla samantapaisiksi.
- tottakaiiiii!
Niitähän keksii vaikka biiseistä. All you need is love, Always on my mind, A whole lotta love. Ihan nokkela idea! :)
- uhuhuih
Onko sulla kennelnimi? Jos ei ole,sitten nimen antamisessa on jotain rajoituksia.Esim juuri Mallan Aarre jne ei ole luvallista.
- Virallisesti
Virallisesti näin:
Koiran nimi saa kennelnimen lisäksi olla mahdolliset sanojen välit ja väliviivat mukaan lukien korkeintaan 20 merkin pituinen. Nimissä hyväksytään Suomen virallisten kielten kirjainmerkit, heittomerkki (’) ja väliviiva (-) sekä lisäksi ü-, é-, à- ja è-kirjainmerkit.
Jos kasvattajalla ei ole kennelnimeä, hän saa antaa saman pentueen pennuille vain yhdestä sanasta koostuvia nimiä, jotka eivät saa sisältää samoja etu- tai takaliitteitä.
- asdfghjkiuytr
jos nyt minulle tulisi 4 pentua (kaikki leikisti samaa sukupuolta) niin
narttujen nimet olisi
Hulda
Iines
Alma
Kukka
pojat taas olisi
Urho
Kalle
Erkki
Ilpo - 88888888
Jos sinulla on kennelnimi niin täytyy sopia yhteen. Hyviä nimiehdotuksia jo tullut joten siksi en laita mitään ja sitäpaitsi olet varmaan jo nimet keksinyt.
- Anonyymi
Tyttö koirille:
Halti, Halla, Lumi, Bella, Tara, Nipsu, Lola, Lili, Lilli, Lumo,
Lumi, Wendy, Fanny, Jade, Sade, Sunny, Sani
Poika koirille:
Bruno, Sulo, Luka, Poju, Jane
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1866256Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa634748Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu854551Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa734323Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa782744En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622225Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1321681odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391624- 541558
- 361372