Onko jotain selkeitä eroja virallisella ja pimeällä taksilla? Valaiskaa urpoa
taksi ja "taksi"
urpova
6298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Virallisen taksin oikeanpuoleisessa takaikkunassa on hinnasto: lähtöhinta (alk. n. 2 €) sekä kilometritaksa (alk. n. 0,40 €/km) . Kuskin kuvalla ja nimellä varustettu kortti on kojelaudan päällä. Asiakkaalle pitää antaa kuitti maksusta. Jos kuittia ei saa,ei virallisten määräysten mukaan tarvitse maksaa. Taksien hinta ei ole Suomen tapaan vakio, vaan jokainen firma voi hinnoitella itse. Odotustunnin hinta on alkaaen 8 €/tunti.
Varottava rosvotaksifirma on Tallinn takso. Sen hinta voi olla 10 kertainen alimpiin verrattuna. Sillä on usein keltaiset autot kuten Tallink taksolla joka on laivayhtiön omistama. Melkein saman niminen Tallinna takso on taas normaali firma.
Iso kiitos. Tämä selkeytti jo paljon asiaa. Hiukan turvallisempi fiilis lähteä matkaan.
"Unohdit" mainita, että sen "virallisen" taksin kuski voi olla epärehellisin kaikista.
Amigo takso ja Sõbra takso on hyviä ja luotettavia. Kun itse seuraa mittarista eikä ole tuhannen tuiskeessa, niin kukaan ei kuseta.
Kirjoituksesta tulee jopa asiallinen pienellä korjauksella:
""Amigo takso ja Sõbra takso. Kun itse seuraa mittarista eikä ole tuhannen tuiskeessa, niin kukaan ei kuseta.""
http://www.tallinktakso.ee/et/front-page