Oltaisiin kaverin kanssa ens kesänä lähdössä kuukaudeksi Alanyaan, ja ajateltiin että vuokrattaisiin sieltä asunto. Onkos kellään mitään kokemusta vuokralla asumisesta Alanyassa ? Mistä saisi luotettavasti vuokrattua kaksion/kolmion ? Ja kuinka paljon maksaa sähkö ton kuukauden ajaks ? Ja et onko muuta mitä pitäis huomioida tossa asunnon vuokrauksessa ? :) Kiitos jo valmiiks !
Vuokra-asunto Alanyasta
äxx
14503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ajankohta mikä se kuukausi on? 1.6-30.6 vai mikä? Olellinen tieto puuttuu.
Vuokrausta voit yrittää kahta kautta joko yksityisiltä laittamalla ilmoituksesi tänne palstalle ja yhteystietosi mihin sinuun voi ottaa yhteyttä tai sitten maksat jäsenmaksun www.alanyansuomalaiset.fi kautta ja laitat sinne keskustelupalstalle ilmoituksesi, johon voi ihmiset vastata. Kolmas on ottamalla välittäjiin yhteyttä, koska heillä on vuokrattava asiakkaidensa asuntoja kesäaikana.
Myös oleellinen seikka on pitääkö olla Alanyan keskustassa vai kelpaako Oba tai muu paikka.
www.2base.com, www.cimrin.net, www.lapponiahomes.com, www.asuntoalanya.com, www.nwphomes.com, www.alanyarentalappartments.com, mutta niitä löytyy pilvin pimein kun hyvissä ajoin on liikkeellä. Osa ottaa vuokran etukäteen ja varausrahan toimistosta riippuen.
Sähkön hinta riippuu siitä paljonko käytetään ilmastointia. Kesällä sähköön voi laskea vähintään 130Eur. Loppusiivous myös yleensä veloitetaan.
Joo siis tosiaan kesälomalla oltais menossa, ihan tarkkaa ajankohtaa ei ole vielä tiedossa. Katsellaan sen mukaan miten asuntoja mahdollisesti on vapaana. Ja siis ei tarvitse olla aivan Alanyan keskustassa. Sattuuko olemaan tietoa, että kuinka paljon aikasemmin asuntoa kannattais alkaa varata, onko esim. maaliskuussa liian myöhään ? Kiitos paljon vastauksesta, auttoi todella paljon ! :)
Hei.
Itse vuokrasin asunnon muutama vuosi sitten Alanyasta. Ajankohta tais olla heinäkuussa. Mitä aikaisemmin pystytte vuokraamaan asunnon niin aina paremmat mahdollisuudet onsaada `hyvä` asunto. Itse taisin vuokrata asuntoni tammikuun alussa. Olin 3vk ja vuokra oli 150e per viikko. Halvemmaksi ois tullu jos olis ollu koko kuukauden mut itsellä oli lomaa vain se 3vk sillon. Mut usein jos on koko kuukauden ni vuokra on halvempi.
Asunto oli ihan Alanyan keskustassa.
Vuokrasin asunnon yksin ja sähkö tais olla n.60e se 3vk. Asunnossa oli 2 ilmastointiyksikköä ja aika paljon vuorotellen niitä käytin, riippuen missä huoneessa olin.
Tässä muutamia tietoja jotka saattavat auttaa.
Auttoi kyllä todella paljon, kiitos :) Hyvä saada tuohon sähkön hintaan joitain arvioita, että osaa sitten varautua.
Parhaat asunnot menevät jo vuottakin aikaisemmin. Ensi vuonna Paasto on 29.6-30.7 ja paaston päättymisen aikana on paljon myös turkkilaisia lomalla.
Lennot myös kallistuvat näinä turkkilaisten juhlapyhina.
Edullisimmat lennot saa Turkish airlinesilta mitä aikaisemmin tilaa matkat. Ruoat hyvät. Jalkatilaa runsaasti eikä Istanbulin vaihto ole ongelma.
Tänä vuonna SAS ja Pegassus ja muutamat muut lentävät Gasipasaan mutta muiden koneet tulevat Antalyaan.
Vuokrausajankohdassa kannattaa huomioida myös että n 20.6-31.8 ei jaksa päivällä paljonkaan liikkua, koska on niin kuuma.
Jos asunto on etelänpuolella niin se on kuin pätsi kesällä ja ilmastointia on pakko käyttää kuumuuden takia.
Kiitos varsinkin että mainitsit paaston ajan, koska itse en ollu tuota edes ajatellut ! Itse olen aina Finnairilla lentänyt suoraan Antalyaan ja sieltä sitten bussilla Alanyaan. (4 kertaa olen käynyt) Tuota Turkish airlinesia olen myös harkinnut, mutta pitää vielä lähempänä hintoja vertailla :)
Melko tehokkaana olet ollut tai sitten pidät lentämisestä, koska Finnairin suora reittilento Helsingistä Antalyaan on avattu vasta kesäkuun alussa 2013 :-)
No ihan vuodesta 2006 olen Aurinkomatkojen kautta Finnairin koneella lentänyt... Ja ihan Helsingistä Antalyaan. :)
...Ja pahoittelen jos selitykseni oli jotenkin epäselvä :)
No jo löytyi valheellekin hätävale....
En nyt aivan ymmärtänyt mitä tällä tarkoitit ? Mutta jos pitää aivan rautalangasta vääntää niin kyllä olen lentänyt Finnairin koneella Helsingistä Antalyaan. Ns "pakettimatka" ollut kyseessä, eli lennot hotelli. Jos tuntuu että tämäkin on "hätävale" niin googlettakaapas vaikka niin kyllä Finnairin koneilla on sinne lennetty jo monta vuotta. Kiitos ja kuittaus :)
Hei, minua kiinnostaa myös asunnon vuokraaminen ensi kesän alussa, saapuminen toukokuun viimeisinä päivinä ja siitä 2 vkoa, kyseessä lapsiperhe 2 aik 2 lasta. Eli emme halua keskustaan vaan sivummalle, mutta allasalue olisi oltava lapsille hyvä ja monipuolinen. Mieluusti kuulen kokemuksia.
Paljon helpommalla pääset kun asuu hotelissa ,ei tarvitse siivota , ostaa petivaateita,pestä pyykkiä eikä huolehtia mistää kuljetuksista.Ei kahden viikon takia kannata asuntoa vuokrata ,jos on kauenpaa sitten on erijuttu.
Ja minua kiinnostaa se, että asunto pysyy kunnossa ja siistinä eikä siellä kukaan örvellä niin, että naapurit tykkää kyttyrää.
Googlaa erilaisilla hakusanoilla, niin löydät vuokraajia. Ihan meidän suomalaisilla asunnonvälitysnettisivuilla on ilmoitettu.
Varmista aina kirjallisesti, mitä vuokraan kuuluu. Muista että vuokrauksessa tulee muistaa aina ne kulut, mitä omistajalle lankeaa, eli sähkö (mm. ilmastointi), vesi, loppusiivous). Nämä on siis ne välittömät kulut siitä että joku muu asuu asunnossa. Siitä sitten ynnäämään.
Hotelleissa ilmastoinnin viikkotakasa on 50-60 eur.
Ja pitäkää asunnot kunnossa, niin pääsette vastakin, ainakin suomalaisten omistamiin asuntoihin. Niitä kannattaa ensisijaisesti hakea. Hyvät vuokralaiset ohittavat monasti uudet tulokkaat :)