Voiko/kannattaako näin toimia:
1. Keskeytän yliopistossa opiskelun työmarkkinatuen saamiseksi ja jotta voin hakea toiseen oppilaitokseen opiskelemaan.
2. Opiskelen 1-2 vuodessa perustutkinnon jollekin järkevälle alalle, josta tulee pääasiallinen toimeentulon lähde.
3. Jatkan yliopistossa maisterin tutkinnon loppuun sen jälkeen, kun olen valmistunut ammattiopistosta ja olen kenties jo töissä.
Onko tälle periaatteessa mitään estettä? Olen aloittanut yliopistossa ennen vuoden 2005 tutkintorakenneuudistusta, eli opinto-oikeuteni ei ole rajattu siihen seitsemään vuoteen.
Onko kokemuksia siitä, että keskeyttää yliopiston, menee töihin, ja hakee vuosia myöhemmin toiseen yliopistoon ja saa vanhat yliopisto-opinnot siirrettyä sinne?
Mulla on vaan aina sellanen paniikki, että jos keskeytän, niin se on sitten lopullista ja kaikki se maisterin tutkintoon käytetty aika menee harakoille. Epäreilua, jos tämä systeemi on rakennettu niin joustamattomaksi.
Mitä opintojen keskeyttäminen tarkoittaa?
justtiinajoo
1
214
Vastaukset
- hmmpss
Totanoin... Ootko 100% varma että kun haet uudelleen kouluun, niin kanssa pääset sisään? Jos keskeytät ni kyl sie ainaki saat jotai dokumenttia siitä mitkä kaikki kurssit oot suorittanu siihen mennessä ja jos amis/amk systeemeis pystyy hyväksilukea vanhoja ni kai yliopistossakin? En mee vannomaa, ei oo yliopistopuolesta mitää kokemusta. Mut mieti tarkkaan mihin aikas kulutat. Itse päädyin oppisopimukseen kun halus tienata ja elää kunnolla siinä samalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463192Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232718- 432548
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871495- 391330
- 821199