Linux kirjoja?

Tämä voi olla hieman tyhmä kysymys, mutta tietääkö joku jotain hyvää linux-aiheista kirjaa, jossa olisi paljon asiaa ja vinkkejä yleiseen linux-virittelyyn ja hienosäätöön...

Noita kirjoja tuntuu olevan valtavasti, mutta jos jollakin on omakohtaisia kokemuksia...
4489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Useimmat Linux:ia käsittelevät kirjat ovat ihan lukemisenarvoisia. Itselleni noita on kertynyt useampiakin. Parhaimmillani olen tuollaisen löytänyt jopa kirpparilta parin euron hintaan:
Sams:in kustantama David Pitts & Bill Ball:in kirjoittama Inside RedHat Linux. Kirja soveltuu useammille Linux-jakeluille jonkinlaiseksi käsikirjaksi.

Voit jopa tarkistaa oman kotikuntasi kirjaston tarjonnan. Tässä asiasanalla "linux" pääkaupunkiseudun kirjastojen tarjontaa:
http://www.helmet.fi/search*fin/X?SEARCH=linux&Submit.x=39&Submit.y=26&m=&l=&Da=&Db=&b=&SORT=D

Äänestä
  • kyselin keväällä kirjakaupasta uusimpia suomenkielisiä Linux kirjoja.En haluaisi mainostaa kenenkään tuotteita mutta on kai pakko,muuten en saa mielestäni kirjoitettua sitä mitä haluaisin. Toukokuussa oli uusin Ari Rantalan Linux.Minä opettelin aikaisemmin Windowsin käytön kirjoista ja luulin että myös Linuxin oppii itsekseen kirjoista lukemalla ja samalla konetta räpläämällä.Oma mielipiteeni on että Linuxista ei opi kirjoista kuin aivan perusasiat ja tuurilla selviää jonkun aikaa.Se tuntuu niin monimutkaiselta ja vaikealta oppia. Eri distroihin ei sovellu kuin suurinpiirtein samat asiat ja niinkuin nim."inssi" kirjoitti tänne jokin aika sitten "Linux elää nyt historiansa parhainta kehityskautta" ,kirjat eivät pysy kehityksen vauhdissa. Seuraa Linux keskustelupalstoja ja printtaile niistä ainakin osa. Minulla on neljä mapillista kysymyksiä ja vastauksia ja silti saan kehoituksia opiskella Linuxia kun en saa esim. asennettua juuri sitä ohjelmaa jonka itse haluaisin.Olen ihmetellyt itsekseni mistä "Linux kansa" oikein oppinsa saa. En aloita minkäänlaista sotaa asiasta kerroin oman mielipiteeni.

    Äänestä

  • ransu kirjoitti:

    kyselin keväällä kirjakaupasta uusimpia suomenkielisiä Linux kirjoja.En haluaisi mainostaa kenenkään tuotteita mutta on kai pakko,muuten en saa mielestäni kirjoitettua sitä mitä haluaisin. Toukokuussa oli uusin Ari Rantalan Linux.Minä opettelin aikaisemmin Windowsin käytön kirjoista ja luulin että myös Linuxin oppii itsekseen kirjoista lukemalla ja samalla konetta räpläämällä.Oma mielipiteeni on että Linuxista ei opi kirjoista kuin aivan perusasiat ja tuurilla selviää jonkun aikaa.Se tuntuu niin monimutkaiselta ja vaikealta oppia. Eri distroihin ei sovellu kuin suurinpiirtein samat asiat ja niinkuin nim."inssi" kirjoitti tänne jokin aika sitten "Linux elää nyt historiansa parhainta kehityskautta" ,kirjat eivät pysy kehityksen vauhdissa. Seuraa Linux keskustelupalstoja ja printtaile niistä ainakin osa. Minulla on neljä mapillista kysymyksiä ja vastauksia ja silti saan kehoituksia opiskella Linuxia kun en saa esim. asennettua juuri sitä ohjelmaa jonka itse haluaisin.Olen ihmetellyt itsekseni mistä "Linux kansa" oikein oppinsa saa. En aloita minkäänlaista sotaa asiasta kerroin oman mielipiteeni.

    Kaikissa Linuxeissa on kuitenkin yhteinen ydin ja näin myös kaikki jakelut muistuttavat hyvin pitkälti toisiaan. Eri jakeluversioissa toki on pieniä eroja esim. konfigurointityökalut tms. mutta "hallitsemalla" yhden jakelun, on perehtyminen toiseen suhteellisen vaivatonta.
    Hyvissä kirjoissa selvitellään juuri tarvittavat perusasiat, jotka ovat sovellettavissa muihin jakeluihin.

    "Minulla on neljä mapillista kysymyksiä ja vastauksia ja silti saan kehoituksia opiskella Linuxia kun en saa esim. asennettua juuri sitä ohjelmaa jonka itse haluaisin."

    Kerropa taas, mikä jakelu, sen versio sekä mikä ohjelmanasennus tökkii. Erityisesti epäonnistuneen asennuksen yhteydessä saatavat virheilmoitukset voivat olla "avartavia".

    Finnish Linux User Group:in sivuilla on hyvät ohjeet hyvän kysymyksen tekemiseen:
    http://www.flug.fi/ohjeita/kysymys.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tux the linux kirjoitti:

Tämä voi olla hieman tyhmä kysymys, mutta tietääkö joku jotain hyvää linux-aiheista kirjaa, jossa olisi paljon asiaa ja vinkkejä yleiseen linux-virittelyyn ja hienosäätöön...

Noita kirjoja tuntuu olevan valtavasti, mutta jos jollakin on omakohtaisia kokemuksia...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu