Neuvokaa, mikä tulisi ekarakennus lainarahalla? Mielessä on saunamökki 25 m2 (15 metria rannasta) tai iso mökki n.60m2(30m). Tontilla ei vielä ole sähköä. Onko kokemusta? Kiitos
mikä olisi ensimmäinen rakennus lainarahalla?
miettivä
195241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Paras aloittaa pikkumökistä ja velkaa niin vähän kuin mahdollista.
pitää ensimmäiseksi rakentaa sillä lainalla.
Jos jää rahaa niin sauna seuraavaksi ja puukatos.
Tee se isomökki ensin. Ei tartte tehdä sitten kahteen kertaan, saunaksi riittää sitten pienempikin. Itse tein ensin saunamökin ja nyt on sitten kaksi mökkiä ylläpidettävänä.. budjetti paukkuu kuitenkin ,parempi on panostaa siihen mikä on pääkohde. Saunamökin tekeminen on lähes yhtä iso homma kuin varsinaisen,jos varustetaso on sama.
Jos rakentaa ensin iso mökki, todennäköisesti sauna tulee mukaan ja rantasaunasta voi unohtaa. Tässäkin omat puolet...onko muilla kokemusta?
ensin teen wc.n sitten saunamökin 25 m2, jossa lisäksi parvi ja kuisti. siinä on kokoa riittävästi, sillä mökki tulee kesäkäyttöön eikä kotoa ole mökille kuin 1/2 tunnin ajomatka. meillä on n 10 m2 leikkimökki kotona, joka aiotaan myöhemmin siirtää kesämökkitontille ja muuttaa aitaksi. tällä rakennusmäärällä pärjää hyin. tontilleni saisi rakentaa 90 m2 vapaa-ajan asunnon mutta se on tehtävä 80 m päähän. jos on rahaa ettei tarvitse lainata niin sitten kannattaa ehdottomasti tehdä iso mökki ensin. sähköjä en ota vaan aurinkopaneelin joskus myöhemmin. agregaatilla pärjää aluksi.
Tuleeko parvelle käyttöä? Joku kirjoitti, että kesällä tulee kuumaa. Mikä on seinän vahvuus - kelpaako talvella? Kiitos
parvi voi olla kuuma kesällä. voi olla että jätän sen suunnitelmista pois. käytän mökkiä vain kesällä. sinun kannattaa miettiä myös onko sillä mökillä talvella käyttöä. silloin pitää lämmitykset olla riittävät, hirsi paksumpaa ym. ja se maksaa. jos riittää kesäkäyttö niin halvemmaksi tulee. onko sinne sinun tulevalle mökille tiet kunnossa talvella (auraus)? saunamökin rakennuksesta vielä että aion ottaa valmispaketin en jaksa itse ruveta rakentamaan kaikkea.
Olisi mielessä käydä talvellakin. Tien auraus saa lisämaksulla. Seinävahvuudesta kaipaan neuvoa, kuinka lämmin 120mm höylähirsi? riittääkö talvella.
Vaikuttaa siltä, että sinulla ei ole tässä vaiheessa hirveästi panostaa mökin tekemiseen. Jos olisin sinä, tekisin kivan pienemmän saunamökin rannan lähelle ensin. Sauna, saunakammari ja terassi. Sellainen kamina, jolla voi lämmittää ja tarvittaessa tehdä myös ruokaa.
Myöhemmin sitten kun on enemmän rahaa, voisit panostaa ison mökin tekemiseen.
Tänään tuli idea.
Jos ensin rakentaa keskikokoisen mökin(40-60m2)isolla parvella ja saunalla. Sitten myöhemmin, sopivana aikana, rakentaa rantasaunan ja entisen saunan paikalle siirtää keittiön tai tehdä vaikka lisähuoneen. Myöhemmin voi myöskin laajentaaa parvimökki tai rakentaa aitan. Mitä tästä mieltä?
Luulen taloudellisesti saunamökin ja keskikokoisen mökin rakentamisessa ei ole kovin paljon eroa - samat vaiheet(perustus, kehikko, vesikatto jne).
rakennusluvan mukainen pinta-ala on kerrosala esim 25 m2. kerrosala lasketaan rakennuksen ulkoseinien ulkomittojen mukaan.
kokonaiskäyttöala =lämmin ala,parvi,parveke ja kuisti. esim Kontion Halme rantasaunalla kerrosala on 25 m2 ja kokonaiskäyttöala 55 m2. síinä on mökillä jo kokoa ihan kivasti.
Juuri noin minäkin tein. Ensin rakensin 40 neliön parvellisen saunamökin, muutaman vuoden kuluttua 25 neliön rantasaunan, jonkajälkeen muutin ensimmäisen saunan keittöksi, senjälkeen vielä laajensin ensimmäistä mökkiä. Aina riittää rakentamista mökillä.
Onko sulla suunnitelmat paperilla vai hatussa, vai ostatko puolivalmiina?
Olen tuolla talon suunnittelu -foorumilla kysellyt mökin piirustuksia, mutta kukaan ei tunnu tietävän mistä niitä saisi. -Siis halvalla.
Halvalla ei saa hyvää!!
On minulla pari mallia. Oikeastaan löysin kaikki hirsitalovalmist. esitteistä ja tein omat muutokset. Sitten laitoin tarjouspyynnöt paikallisille valmistajille. Halvin tarjous sain pienestä firmasta.
Itse tilasin mökkini valmiina puuosatoimituksena tunnetulta valmistajalta, (Honkarakenne) pustytin itse.
Meillä tehtiin näin. Aloin neitinä suunnittelemaan mökkiä ja tein just tuollaisen 25 neliömetrin mökin 15 netrin päähän rannasta. Menin naimisiin ja perhe alkoi kasvaa. Ensimmäisen lapsen symmyttyä laajennettiin mökkiä 15 neliötä taaksepäin. Näin saatiin hyvät makuutilat.
Toisen lapsen synnyttyä oli taas säästetty rahaa laajennukseen ja sivulle päin lisättiin 9 neliötä. Alkuperäisen mökin sauna, kun oli pieni ja kiuas niin kipakka, että kerta heitolla sai sellaiset löylyt, että piti avata ikkuna jottei palaisi. UUsi 9 neliön sauna on aivan ihanteellinen saunaksi, jossa myös peseydytään. Minulle lapsesta asti kunnon saunassa on myös voinut pesytyä ja erillistä pesutilaa en mistään hinnasta ottaisi saunaani. Isossa saunassa mahtuu kastumatta olemaan kaikki tarvittava esim. polttopuut telineessään. Sivuvinkkeli on sijoitettu siten, että entisestä pukuhuoneesta avarrettiin ikkuna-aukko saunan ovelle. Sillä seinällä saunan leveyteen kuuluu myös terassin leveys.
Entisestä saunasta tehtiin keittiö, avattiin vaan seinä tuvasta päin.
Kaikki mökin vaiheet rakennettiin ilman lainaa. Jos alun perin olisi tehty vastaavanlainen 49 neliön mökki niin lainaa olisi pitänyt ottaa rutkasti.
Vuosien mittaan on rakennttu myös: Huussi, joka tehtiin kaikkein ekana. Aittaliiterirakennus ja leikkimökki, joka kooltaan on pienen aitan kokoinen ja sinne mahtuu esim. aikuisen kokoinen sänky.
Me tehdään ainakin näin.
Ensimmäisenä keväänä rakennetaan varastorakennus ja sen yhteyteen huussi. Saa kamat kasaan ja toiset ulos.
Sitten tulee kesäkeittiö ja laituri.
Minä voin ottaa laiturilla aurinkoa ruuanlaiton välissä kun ukkeli rakentaa :)
Sitten aletaan rakentamaan ns. saunamökki max. 25 neliötä. Meidän mökkiin tulee myös parvi, muttein saunan päälle ja siellä ylhääälläkin on mahdollisuus läpivetoon ettei tule liian kuuma.
Tseppiä hommaan.
Meillähän on Suomessa tämä tasa-arvo. Eli vasara tai muu työkalu kouraan vaan ja ukon kanssa vääntämään.