Ikkunanpesu - hapanta vai emäksistä?

pesin happamalla!

Pitäisikö ikkunat pestä emäksisellä ikkunanpesuaineella? Tätä aloin pohtia, kun tänään pesin asuntoni ikkunat. Lopetettuani laitoin pesuainepurkin siivouskaappiin ja huomasin, että olin käyttänyt VAHINGOSSA Tolu Kylpyhuone -pesuainetta, joka on hapan (pH 3,7).

Tolu Lasi-Ikkuna -ikkunanpesuaineen pH on 10,7 eli se on emäksinen.

Miksi ikkunanpesuaineet ovat yleensä emäksisiä? Miksi kylppärin pesuaine on puolestaan vahvasti hapan? Onko väliä kummalla pesee ikkunat?

Lopputulosesta ei voi päätellä, millä aineella pesin ikkunat. Voi tosin olla, että lastalla kuivaamisesta huolimatta vaaleita raitoja jäi tällä kertaa hitusen näkyvämmin kuin normaalisti ikkunanpesuaineella pestäessä. Onkohan siinä kyse aineen happamuudesta?

0

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        49
        956
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        15
        848
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        501
        788
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        46
        717
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        42
        654
      6. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        37
        599
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        596
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        169
        536
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        530
      10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        56
        487
      Aihe