Noin 12v. kissaltamme pitäisi todennäköisesti poistaa hammaskiveä. En tiedä tehdäänkö tämä nukutuksessa vai rauhoituksessa ja kuinka vaarallista tällainen on iäkkäälle kissalle? Olen nähnyt jo painajaisia, että kissa ei herääkkään, mutta kuinka rauhallisin mielin voin kissan tällaiseen viedä?
Vanhan kissan hammaskiven poisto?
3
3881
Vastaukset
- Soitto ell
Kyllähän rauhoitus on aina riski mutta eipä se hammaskivikään terveellistä ole. Soita eläinlääkärille ja keskustele asiasta, hän on ammattilainen.
- sydänkarrellasurusta
Minun kissa oli 12 v. kun poistettiin hammaskivi, rauhoitettuna, hyvin meni, kissa heräili vasta 5-6 tunnin kuluttua että aika vahvasti rauhoitettu. Nyt on kissalle huomenna lääkäriaika muun oireilun takia ja pelottaa ettei enää voi hoitaa ja kissa pitää saatella kissojen taivaaseen, itkeskelen jo nyt kun koti jää niin tyhjän tuntuiseksi ilman kissaani, on ollut minulla luovutusiästä saakka. Ei se onneksi itse ymmärrä hätäillä, nukkuu tuossa vieressä ja kehrää kun juttelen sille ja silittelen. En enää ota eläintä koskaan kun tekee liian kipeää siitä luopuminen.
- MinttuMaaritt
Meillä poistettiin vasta 18v. kissalta, jolla on munuaisvika hammaskivet. Nukutuksessa tietty, eikä ollut mitään ongelmia. Eläinlääkäri totetsi että ei kissat ainakaan hänen pöydällään ole ikinä nukutukseen kuolleet. En tiedä oli vain rohkaisua vai totta.
Rauhoitettu kissa pitää pitää lämpöisenä ts. kisu voi vaipua hypotemiaan nukutuksen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 664195
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363482Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162893Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102134IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121226Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006