Suunnittelen lomaa tässä syksyllä ajattelin Pariisia tai Lontoota (vaikka kallista onkin), mutta otan vastaan myös muita ehdotuksia. Matkan hinta saisi olla enintään n. 600€. Paikka voisi olla mukava ja/tai halpa ja mistä kuitenkin voi ostaa jotain. Ehkä joitakin nähtävyyksiä ja päivällä jotain menoa, yöelämääkin voisi olla. Ei mielellään mikään Slovakia, Praha ym. yms. Kaipaisin myös vinkkejä Euroopan maista ja hyvien matkatoimistojen osoitteita..
Suosittele Maata!!
aKsUKka
6574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
lähtisin ehdottomasti Kreikkaan! Puhuit syksystä niin Kreikassa on vielä elo syys ja lokakuussakin lämmintä eikä vielä sateista ollenkaan. Siellä on nähtävyyksiä, kulttuuria, rauhallisuutta, myös iltaelämää ja hyviä ostoksia, kaikki riippuen hieman mihin päin Kreikkaa lähtee mutta näin yleisesti!
Itse suosittelen Kreetan saarta, jossa olen ollut, mutta kannatta toki ottaa selvää muistakin paikoista!
www.kreikka.net sieltä löytyy paljon tietoa!
Kreikkaa puoltaa sekin, että vesi on todella lämmintä vielä syyskuun lopulla ja lokakuussakin, jos aurinko paistaa eikä ole pilvistä/tuulista; tuuli sekoittaa lämpimän pintaveden syvempien kerrosten kanssa. Hinnat voi vähän laskea hiljaisempana sesonkina lokakuussa ja ainakin huoneista saa mukavasti tingityksi alennusta ohjehinnoista jo syyskuullakin. Tämä viimemainittu asia siltä varalta että haluaa kierrellä vaikkapa Kreetaa ympäriinsä esim. skootterilla, ja yöpyä jonkun yön vähän kauempana hotellistaan.
Negatiivisena puolena Kreikan syksyssä näkisin vain sen, että luonto on ruskean kulottunutta sateiden puututtua yli puoleen vuoteeen.
Maailmalla on tullut matkattua kymmeniä kertoja, mutta jos nyt Euroopassa pysytään, niin ehdottomasti Espanja tai Kroatia. Barcelonasta löytyy kaikkea mahdollista, mitä voi lomalta hakea. Älä nyt ainakaan mihinkään Kanarialle lähde kuitenkaan.
Pariisi, ehdottomasti Pariisi, jos et ennen ole vieraillut(ilmeisesti et). Siinä kyllä sitten on myös vierailemisen arvoinen kaupunki. Aivan ihastuttava paikka! Olin siellä lomailemassa tässä hetki sitten ja ihan rakastuin kaupunkiin. Täytyy sitten käydä Eiffelissä, Louvressa ja Versaille´sissa. Kyllä kannattaa!
amsterdam tai brysseli. molemmissa paikoissa loytyy seka uutta etta vanhaa. korkeakulttuuria ja vahemman korkeakulttuuria. molemmissa paikoissa on myos tosi hyva shoppailla, eika yoelamassakaan ole valittamista. eivatka ne ole kuin muutaman tunnin paassa helsingista!
...Madridissa. Voin suositella käymisen arvoiseksi kaupungiksi. 4 vrk maksoi alle 500 € ja hotla aivan Puerta Del Solin vieressä. Myös Madrid Card kannattaa ehdottomasti hankkia.