10kk eikä päikkäreitä?

Huoh...

Tässä nyt jonkin ajan melkeen tapeltu noitten päivä unien kanssa. Jos saan nukkuu, ni 30min pätkissä noin 3x päivässä. Olen koittanut valvottaa että nukkuisi ne pitkät päikkärit vaikka 1-2h ajan, mutta ei.

Aikasemmin nukku 1,5h 2x päivässä ja illalla mentiin nukkuu klo: 19:30 ja herättiin 06-07:00. Syö normaalisti ja hampaita ei tee.

Täs nyt 5 yötä mennyt niin että poika valvonut melkeen 23:00 asti ja herää jo ennen 06:00, eikä välttämättä nuku päivällä olleskaa tai sit noita katkonaisia 30min.

Itellää rupee vaan virta olee aikaloppu ja oma aika on nyt vaan sitä yöunta.

1

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapusha

      Meillä oli tollasta samanlaista ja on välillä vieläkin. Poika on ollut aina huono nukkuja. Kun toiset vauvat veteli 12h yöunia niin tuo nukkui max 9 tuntia ja päiväunia kertyi välillä 1,5h koko päivän aikana ja ne oli 20-30min pätkissä. Vaunuissa oppi sitten nukkumaan ne päikkärit,mutta siitäkin piti "päästä eroon" kun alkoi kesä lähestyä ja hoitoonmenokin on edessä.

      Meillä poika heräsi aamulla 6-7 aikaan ja nukkui pikkupäikkärit 9 aikaan. Otin nuo unet pois ja oltiin 9-10:30 ulkona jonka jälkeen suostui nukkumaan sisällä 2,5h päiväunet. Eli keksin tyypille virikkeitä mahdollisimman paljon ettei nukkunut niitä pikkupäikkäreitä aamulla. Tää oli ihan kokeilumielessä että jaksoiko valvoa esim.7-11:30 ja kyllä jaksoi. :)
      Justiinsa sain tuon tyypin nukahtamaan kun normaali nukkumaanmeno on 20-20:30... Että meilläkin tätä samaa on,tosin tänään on nukkunut päikkäreitä suhteellisen paljon; 2,5h päivällä ja illalla 1,5h. Ja tiedän että herätys on silti 6-7 ja mietin jo valmiiksi millä revin itseni sängystä ylös..

      Ekan viikon mä istuin pojan kanssa ulkona silmät ristissä ja meinasin nukahtaa istuvilleni,mutta kyllä se palkitsi sitten kun tuli ne kunnon päikkärit. Mä huomasin myös että pojalla kuluu paljon paremmin energia,kun näkee vielä toisia lapsiakin. Varsinkin isompia jota voi kopioida ja tarkkailla koko ajan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3223
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      349
      2896
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1820
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      58
      1624
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1416
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1413
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      440
      1303
    9. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1300
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1294
    Aihe