Kouvolan ampumisessa kuoli aviopari

Hörhö Heikki

Elisanet 08.07.2013 12:53:

"Kouvolassa ammuttuina löytyneet mies ja nainen olivat aviopari, kertoi Kymenlaakson poliisi maanantaina.

Poliisin mukaan näyttää mitä ilmeisimmältä, että keski-ikäinen mies ampui ensin vaimonsa ja pian sen jälkeen itsensä. Surma-aseena oli luvallinen haulikko.

Ammuttu nainen löytyi sunnuntaina omakotitalon pihamaalta Maunukselan kaupunginosassa. Mies löytyi sisältä. Tapahtumaan ei epäillä liittyvän ulkopuolisia henkilöitä.

Tapausta selvitetään naisen kuoleman osalta murhana ja muuten kuolemansyyn tutkintana."

Luvallinen ase kuitenkin. Metsästäjä tai muuten aseharrastaja?

14

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehty tappamaan

      Tuollainen on arkipäivää, kun ihmisille annetaan pyssyjä. tappamiseen tarkoitettuja välineitä, eihän niitä voi paljon muuhun käyttääkään.

    • Harrastaja-77.

      Kaikki eivät sovellu ampuma aseen hallussapitäjäksi, nykyisessä luvan haku prosessissa sekin pyritään selvittämään.
      Jos aseen hallusapitäjän käytös muuttuu uhkaavaksi , siitä täytyy ilmoittaa
      poliisille.


      Harrastaja-77.

    • No montakohan

      meni puukolla tai ihan hukkumalla kännissä juhannuksen jälkeen?

    • mitä ihmettä

      Mitäs sillä on mitään tekemistä tässä keskustelussa, ei mitään. menee kännissä hukkumalla, on aivan oma aiheensa, ehkä jonnekin uimari-palstalle sopiva asia.

      • 15+8

        Entäs se puukolla tappaminen?


    • aihe oli ......

      No eipä ole puukolla tappaminenkaan tässä keskustelussa aiheena, vaan ampuminen.

      • joopa joo

        siitä puukottamisesta pitää olla hys hys hiljaa, se kuuluu suomalaiseen kulttuuriin ja on osa jokapäiväistä elämää juoppoporukoiden sun muiden räyhähenkien keskuudessa, supisuomalainen elämäntapa josta ei sen kummemmin piitata eikä tulla piittaamaan.
        sairaiden ihmisten tekemistä ampumisista kaiken maailman saivartelijat yrittävät tehdä omia analyysejään kuka, mikä, missä ja miksi ampui sillä ja sillä ja oli aivan varmasti sellainnen ja sellainen henkilö.
        jospa ensin keskityttäisiin pitämään omat kamarit lämpöisinä ennen kuin ryhdyttäisiin väittämään että satojen tuhansien ihmisten käsittämästä harrastajakunnasta jokseenkin kaikki ovat hulluja. inkuta mitä inkutat ja saivartele mitä saivartelet mutta kyllä se niin on.


    • väätä keskustelu

      Ei puukotuksesta tarvia hiljaa olla, siitä voi kirjoittaa vaikka puukot-palstalle tai oman aiheen. Tämä keskustelu on ampumisesta, niin puukotus on täällä väärä aihe.

      • vielä väärempi

        Tällä palstalla pitäisi keskustella aseita eikä rikoksista. Murhat, tapot ym. väkivallanteot eivät kuulu aseet-otsikon alle.


      • MIkäs on se

        teräASE?

        Voisiko joku kertoa minulle.

        Jos kerran yleistä ASEista otsikon alle kuuluu haulikkosurma, niin miksi ei puukolla tehdyt verityöt?


    • hei, tok tok.

      No laita niitä teräase surmista omat aloitukset, tämä aloitus koski ampuma-ase surmia, onko tuo nyt niin vaikea tajuta ?

      • hei tok tok tok

        kerroppa ketkä täällä tekevät omat aloituksensa kaikille aiheille, kyllä täällä on puurot ja vellit sekaisin niin että voisi ainakin tyhjänpäiväiset saivartelut jättää pois.


    • tok tok tok tok tok

      Kannattaisi tehdä, silloin voisi keskustella asiasta, eikä sen vierestä.

      • Paappa 2

        Täälähän ny yritetähän toristella aseerenomistajat kaiketi vaarallisiksi henkilööksi! Kyllä paappa ainaki sellaasen henkilön ennemmin kaveripiirihinsä hyväksyy, jolla on aseen hallussapitolupa, ku sellaasen jolta poliisiviranomaanen on kyseesen luvan jostakisyystä evänny!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2678
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      907
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      797
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      120
      753
    Aihe