Elisanet 08.07.2013 12:53:
"Kouvolassa ammuttuina löytyneet mies ja nainen olivat aviopari, kertoi Kymenlaakson poliisi maanantaina.
Poliisin mukaan näyttää mitä ilmeisimmältä, että keski-ikäinen mies ampui ensin vaimonsa ja pian sen jälkeen itsensä. Surma-aseena oli luvallinen haulikko.
Ammuttu nainen löytyi sunnuntaina omakotitalon pihamaalta Maunukselan kaupunginosassa. Mies löytyi sisältä. Tapahtumaan ei epäillä liittyvän ulkopuolisia henkilöitä.
Tapausta selvitetään naisen kuoleman osalta murhana ja muuten kuolemansyyn tutkintana."
Luvallinen ase kuitenkin. Metsästäjä tai muuten aseharrastaja?
Kouvolan ampumisessa kuoli aviopari
14
224
Vastaukset
- tehty tappamaan
Tuollainen on arkipäivää, kun ihmisille annetaan pyssyjä. tappamiseen tarkoitettuja välineitä, eihän niitä voi paljon muuhun käyttääkään.
- Harrastaja-77.
Kaikki eivät sovellu ampuma aseen hallussapitäjäksi, nykyisessä luvan haku prosessissa sekin pyritään selvittämään.
Jos aseen hallusapitäjän käytös muuttuu uhkaavaksi , siitä täytyy ilmoittaa
poliisille.
Harrastaja-77. - No montakohan
meni puukolla tai ihan hukkumalla kännissä juhannuksen jälkeen?
- mitä ihmettä
Mitäs sillä on mitään tekemistä tässä keskustelussa, ei mitään. menee kännissä hukkumalla, on aivan oma aiheensa, ehkä jonnekin uimari-palstalle sopiva asia.
- 15+8
Entäs se puukolla tappaminen?
- aihe oli ......
No eipä ole puukolla tappaminenkaan tässä keskustelussa aiheena, vaan ampuminen.
- joopa joo
siitä puukottamisesta pitää olla hys hys hiljaa, se kuuluu suomalaiseen kulttuuriin ja on osa jokapäiväistä elämää juoppoporukoiden sun muiden räyhähenkien keskuudessa, supisuomalainen elämäntapa josta ei sen kummemmin piitata eikä tulla piittaamaan.
sairaiden ihmisten tekemistä ampumisista kaiken maailman saivartelijat yrittävät tehdä omia analyysejään kuka, mikä, missä ja miksi ampui sillä ja sillä ja oli aivan varmasti sellainnen ja sellainen henkilö.
jospa ensin keskityttäisiin pitämään omat kamarit lämpöisinä ennen kuin ryhdyttäisiin väittämään että satojen tuhansien ihmisten käsittämästä harrastajakunnasta jokseenkin kaikki ovat hulluja. inkuta mitä inkutat ja saivartele mitä saivartelet mutta kyllä se niin on.
- väätä keskustelu
Ei puukotuksesta tarvia hiljaa olla, siitä voi kirjoittaa vaikka puukot-palstalle tai oman aiheen. Tämä keskustelu on ampumisesta, niin puukotus on täällä väärä aihe.
- vielä väärempi
Tällä palstalla pitäisi keskustella aseita eikä rikoksista. Murhat, tapot ym. väkivallanteot eivät kuulu aseet-otsikon alle.
- MIkäs on se
teräASE?
Voisiko joku kertoa minulle.
Jos kerran yleistä ASEista otsikon alle kuuluu haulikkosurma, niin miksi ei puukolla tehdyt verityöt?
- hei, tok tok.
No laita niitä teräase surmista omat aloitukset, tämä aloitus koski ampuma-ase surmia, onko tuo nyt niin vaikea tajuta ?
- hei tok tok tok
kerroppa ketkä täällä tekevät omat aloituksensa kaikille aiheille, kyllä täällä on puurot ja vellit sekaisin niin että voisi ainakin tyhjänpäiväiset saivartelut jättää pois.
- tok tok tok tok tok
Kannattaisi tehdä, silloin voisi keskustella asiasta, eikä sen vierestä.
- Paappa 2
Täälähän ny yritetähän toristella aseerenomistajat kaiketi vaarallisiksi henkilööksi! Kyllä paappa ainaki sellaasen henkilön ennemmin kaveripiirihinsä hyväksyy, jolla on aseen hallussapitolupa, ku sellaasen jolta poliisiviranomaanen on kyseesen luvan jostakisyystä evänny!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1066756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3786387Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei613198Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521132689Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082330- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro201677Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341495Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247