HYVÄ! Kirjoita sinäkin, sillä ihmisiä on jo 34 000
ja lisää tulee koko ajan.
Olisi kiva, että eduskunta ottaisi tämän kansalaisaloitteen käsittelyynsä heti elokuussa, kun kansanedustajat palaavat lomiltaan.
Pois pakkoruotsi
kansalaisaloite: http://www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi
Kirjoita sinäkin!
Sillä: miksi pakkoruotsi, miksi pakollinen?
Minulla ei ole mtään ruotsin kieltä vastaan, puhun mielelläni, mutta pakollisuus aiheuttaa aina vihaa ja vihantunne tunnetusti aiheuttaa vastarinnan.
Silloin ei oppi onnistu. vapaaehtoisuus on ilo ja onni kaikessa.
Pakko samoin kuin väkivaltaisuus tekee tiukan tenän. Kuvittelen, että siinä on raiskauksen sivumaku, ehdoton ei.
Mutta vapaaehtoisuus on samaa kuin myöntyminen.:)
Kerrohan vanhemmillesi tämä!
3
122
Vastaukset
- hmmmmmm
Nii eli= jos on pakkoruotsi, kaikki opiskelee, jos on vapaaehtosta, kaikki myöntyy ja opiskelee?
Onks tos mitää vitun järkee :D - On itsemääräämisoike
On siinä se inhimillisyys, itse saa päättää, minkä kielen valitsee.
Se on itsenäisen valtion kansalaisen oikeus. - ei pakkoa ruotsille
Jos olet 18 tai vanhempi mutta sinulla ei ole pankki tunnuksia, voit tulostaa lomakkeen www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi sivun loppuosassa.
Tottakai me suomenkieliset haluamme olla vapaita ja päättää itse mitä kieliä haluamme opiskella. Ruotsalainen kansanpuolue on pystynyt määräämään kaiken tämän meille suomenkielisille ja siihen on saatava muutos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011610- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49755The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40696Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695