Berninpaimenkoira vai Alaskanmalamuutti?

Berni vai Malamuutti

Kumpi sopisi paremmin perheeseen,jossa on 7vuotias ja 12vuotiaita lapsia.Asun maalla. Kumpi olisi parempi vaihtoehto berninpaimenkoira vai Alaskanmalamuutti?

5

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+4

      Jollet asu suht arktisilla alueilla ja omaa rekeä jota koira voi vetää, sanoisin mikä tahansa paitsi malamuutti. Sinänsä, noilla tiedoilla mitä annoit, sanoisin että lelukoira on paras vaihtoehto.

      Et esimerkiksi maininnut mitä koiran kanssa tehdään, mitä haluat koirasta (ominaisuudet) tarha vai kotikoira, kuka kouluttaa tai miten sen kanssa muuten oltaisiin (kenen koira, kuka pääsääntöisesti huolehtii siitä, käyttää ulkona, kouluttaa).

      Etkä myöskään kertonut miksi nämä kaksi rotua, aika eri tyyppisiä ovat, toivottavasti edes jotain harkintaa käytetty, vaikkei minusta siltä vaikutakkaan...

      Ja ihan vinkkinä; paremmat tiedot löytyy kasvattajilta, rotuyhdistyksiltä ja mistä tahansa paitsi suomi24 palstalta, johon suurin osa kirjoittaa omia mielipiteitään faktoina, esim. malamuutti käy siksi paremmin ku se on söpö ja näyttää sudelta, hih.

      Enkä tuon ikäisten kanssa ottaisi noin suuria ja vahvoja koiria kun lapset eivät voisi niitä ongelmitta ulkoiluttaa ellei koulutus osuisi 110% nappiin. Ja sittenkin vähän niin ja näin, jos jotain tapahtuisi, muksut ei pystyisi tekemään oikein mitään.

    • Ei enää berniä

      Kannattaa ehkä katsoa asiaa myös sen koiran terveyden kannalta.
      Alaskanmalamuutista saat todennäköisemmin terveen ja pitkäikäisen yksilön, kuin lyhytikäisestä berninpaimenkoirasta joka kärsii elämänsä monenlaisista jalkavaivoista ja korvatulehduksista.

    • Noista kahdesta

      minäkin sanoisin malamuutti. Juurikin noiden terveys juttujen takia...

    • Berni kaveri (:

      Meillä on berni. Korvaulehdyksia ynnä muita ei ole tässä kahdeksan vuoden kuluessa ollut muttanyt vanhempanaon lonkat tullut todella huonoon kuntoon.

    • terveberni

      Sama juttu. Viimeisenä yhdeksäntenä vuonna berni alkoi sairastaa ja jouduttiin lopettamaan kasvaimen vuoksi. Muutoin todella terve koira.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      437
      6190
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5480
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4487
    4. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      82
      4005
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3996
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3616
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3549
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3274
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2309
    Aihe