Avoero ja muuttopäivä?

Kertokaapa minulle, onko jotain ajallista ohjetta siitä, kuinka kauan voin asua ex-puolison omistamassa asunnossa avoeron jälkeen?
Asuimme yhdessä kolme vuotta kihlattuni talossa, sitä ennen minun asunnossani kaksi vuotta. Kihlaus purkautui hänen taholtaan ja nyt olen häätöuhattuna.
Minulla on asunto kaupungissa, jonka laitoin vuokralle silloin, kun muutimme hänen taloonsa.
Odotan asunnossani oleva vuokralaisen poismuuttoa, joka voi, vuokralaisen oikeuksien takia, venyä puoleen vuoteen.
Pitääkö minun etsiä välillä "jotakin" muuta kämppää vai onko minulla avoliiton tms. perusteella oikeus asua ex-kihlatun asunnossa siihen asti, kun omani vapautuu?

Olen sijoittanut tämän talon kunnostukseen, hankintoihin ja yhteiseen elämiseen kaikki tuloni tältä ajalta, kuten olisin sijoittanut omaan kotiini.
11352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuo on täysin teidän kahden välinen sopimuskysymys.

Äänestä
  • Tyhjänpäiväinen vastaus. Totta kai se on sopimuskysymys - jos voidaan sopia. Mutta jos ei voida, niin se on muukin kysymys.

    Äänestä

  • Niin, tiedän, että asumisaika eron jälkeen on sopimuskysymys, mutta onko missään ennakkotapauksessa tai laissa määriteltynä, jos/kun sopiminen ei ole mahdollista?
    Tämä on kiusallista ja uuvuttavaa kummallekin ja ymmärrän, että jos toinen on purkanut kihlauksen, niin hän ei haluaisi nähdä vastakkaista osapuolta enää hiippailemassa omissa nurkissaan.

    Äänestä

No tietenkin voidaan katsoa, että sinulla on oikeus asua kohtuullisena pidettävä aika, jotta saat itsellesi asunnon käyttöön tai sitten väliaikaisen asunnon itsellesi.

Kohtuullisena aika voidaan pitää 2 - 3 kuukautta, riippuen tietenkin missä päin asut. Esim. Helsingissä voidaan pitää kohtuullisena aikana myös pidempää aikaa.

Ja jos ollaan oikein tarkkoja, on sinun entisellä avopuolisolla siis ainoa keino saada sinut ulos virallisesti nopeasti, että hakee sinulle häätöä käräjäoikeudesta, koska sinulla on virallisesti osoite tässä asunnossa. Tietenkin sinun täytyy tai kannataa irtisanoa oma vuokralainen heti ja hänellä on sitten tuo oma irtisanomisaika.

Ja sinun täytyy siis itse aliottaa oma häätöprosessi mahdollisimman pian, jos vuokralainen ei muuta suosiolla.

Näillä pelisäännöillä mennään.....

Äänestä

Joo, kiitos vastauksesta. Olen sanonut oman vuokralaiseni irti heti, kun kihlaus purkaantui. Hänellä on kuitenkin max puoli vuotta asuminen turvattuna, mikäli muita asuntoja ei löydy nopeammin. Tosin hän aikoi alkaa etsiä uuttä kämppää heti, koska tajuaa minunkin kurjan tilanteeni.

Exäni voi siis hakea minulle häätöä käräjäoikeudesta, mikäli haluaa minut heti pihalle? Kait sekin prosessi kestää vähän aikaa ja kait minuakin kuullaan asiassa? Ilmeisesti pystyn asumaan tässä vielä jonkin aikaa, koska vapaita asuntoja ei hevillä löydy. Ja ehkäpä oma vuokralaiseni löytää jotakin, koska hänen on pakko muuttaa siitä pois puolen vuoden sisällä. Ja sitten pääsen muuttamaan takaisin kotiini.

Äänestä
  • Saathan sinäkin tuo puolen vuoden rauhoitusajan, kun pyydät oikeudelta muuttopäivän siirtoa ja perustelet pyyntösi.

    Äänestä

  • >>Exäni voi siis hakea minulle häätöä käräjäoikeudesta, mikäli haluaa minut heti pihalle? Kait sekin prosessi kestää vähän aikaa ja kait minuakin kuullaan asiassa?

    Äänestä

Ei onnistu. Ap ei ole vuokralainen, joten HVL:n säännökset eivät sovellu.

Äänestä

Tuolla viisihirttä poikki ja ulos.. Kihlaus ei paina mitään.. Toisen koti!

Äänestä

Kiitos vastaajille (ja myös vastaan-inttäjille). Kyllä tämä tästä nyt selviää, kun tiedän omat mahdolliset häätö-, käräjä- ym. jatkot.
Näytän viestiketjun exällekin, ja uskon, ettei hän rupea mitään suuria käräjiä käymään, kun jokatapauksessa siihen menee aikaa noin saman verran. Lisäksi ei tässä olla riidan ja rähinän kanssa muuttamassa / häätämässä, vaan ollaan edelleen asiallisia ihmisiä molemmat.

Äänestä
  • Pitää myös muistaa, että jos jotakin häätöjä haetaan, vastaaja maksaa kaikki oikeudenkäyntikulut ja asunnon omistajalla on lisäksi oikeus vaatia korvausta asunnon käyttämisestä avioeron jälkeiseltä ajalta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nurkkahyypiö? kirjoitti:

Kertokaapa minulle, onko jotain ajallista ohjetta siitä, kuinka kauan voin asua ex-puolison omistamassa asunnossa avoeron jälkeen?
Asuimme yhdessä kolme vuotta kihlattuni talossa, sitä ennen minun asunnossani kaksi vuotta. Kihlaus purkautui hänen taholtaan ja nyt olen häätöuhattuna.
Minulla on asunto kaupungissa, jonka laitoin vuokralle silloin, kun muutimme hänen taloonsa.
Odotan asunnossani oleva vuokralaisen poismuuttoa, joka voi, vuokralaisen oikeuksien takia, venyä puoleen vuoteen.
Pitääkö minun etsiä välillä "jotakin" muuta kämppää vai onko minulla avoliiton tms. perusteella oikeus asua ex-kihlatun asunnossa siihen asti, kun omani vapautuu?

Olen sijoittanut tämän talon kunnostukseen, hankintoihin ja yhteiseen elämiseen kaikki tuloni tältä ajalta, kuten olisin sijoittanut omaan kotiini.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu