Kuvaraamattu vm 1901

maikkuvaikka

Sain perinnöksi Kuvaraamatun vuodelta 1901, kirja on erinomaisessa kunnossa, kaikki sivut tallessa, kuvitus erinomaista, vähän sivujen reunat haperoituneet mutta eikös me kaikki 112 vuodessa...:D

Kokoa on 26x33x9cm, nahkaiset lukot sivussa.


Millainenkohan tuollaisen arvo on ja mitä kautta sitä lähtisi nyt myymään? Tunnearvoa ei pahemmin ole, siksi sen myydä raaskinkin.

4

2065

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säilyttele vielä

      Kuulostaa hienolle yksilölle, jonka arvo on varmasti suurempi, kuin se millä sitä saa myytyä mihinkään tai kenellekkään =( kirjat ei mee kaupaksi vaikka melkein ilmaiseksi antaa. Äkkiseltään sanoisin, että sen hintahaitari (tietty tälleen näkemättä on vaikee sanoa mitään) vois olla jotain 10 ja 60 välillä, voihan se olla, että joku keräilijä sen ostais vaikka hinta olis 200. Nyt sun vaan pitäis löytää se keräilijä jostain. Osto ja myyntiliikkeet kyl kertoo minkä arvoinen se niiden mielestä on, mut älä ihmeessä myy ainakaan sellaseen, tai voit toki myydä, mut sitte se on seuraavana päivänä niillä hyllyssä ja kyljessä kaksinkertainen hinta hintalapussa, kuin mitä ne sulle maksoi.

      • 12+1

        Osto- ja myyntiliikkeet eivät tuota tuskin edes ostaisi, mutta antikvariaatit, eli käytettyjen kirjojen kaupat saattaisivat ostaa. Eivät nekään niiden ARVOSTA ehkä mitään sanoisi, mutta ostotarjouksen saattaisivat tehdä. Edellyttäen, että sille olisi jotain markkinoita eteenpäin.

        Omistuista kuitenkin olisi, jos antikvariaatit ostaisivat sisään kaksinkertaiseen hintaan omaan myyntihintaansa verrattuna. Toisaalta en usko minkään antikvariaatin maksavan edes puolta omista hinnoistaan.

        Erissä ostaen sisäänostohinta jää jonnekkin 10-20% ulosmyyntihinnoista. Harvat divarit edes ostavat yksittäisiä kirjoja, jos kyseessä ei ole mikään erikoinen keräilyharvinaisuus. 1900-luvun alun Raamatut eivän oikein todellisia bibliofiilejä hetkauta.


    • Vaikea sanoa arvoa, kirjojen hinnan arviointi ei ole eksaktia tiedettä, vaan lukemattomat seikat vaikuttavat siihen. Mutta yleisesti ottaen Raamatut eivät ole arvokkaita, elleivät ne ole 1700-luvulta tai vanhempia. Antikvariaattien ja divareiden hyllyt notkuvat 1800-1900-lukujen vaihteen Raamattuja, joita kukaan ei osta. Ei kukaan keräilijä maksaisi siitä 200 euroa (niinkuin "säilytä vielä"-nimim. ehdotti) kun vastaavan saisi pilkkahintaan antikvariaatista.

    • kristitty eiuskovain

      kuulkaas ystävät olette jlmeisesti kaikki ateisteja raamatut 1800 kuva sellaiset ehjät maksavat 400 -500e

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      63
      6180
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5599
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      128
      4426
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      55
      3873
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3795
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3219
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      67
      2979
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      69
      2588
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1950
    Aihe