Slovenialaisten kielitaito

enkku, saksa...?

Hei!

Pärjääkö turisti englannilla Sloveniassa (pääkaupungissa)? Entä osaavatkohan palveluammateissa työskentelevät ihmiset saksaa?

Kiitos, jos jollakin on tietoa!

7

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomeksi

      Ei ole tietoa mutta lähden huomenna selvittämään.

    • lifemocker

      kaikki kenen kanssa itse juttelin vuosi sitten osasi englantia todella hyvin, eräs slovenialainen tyttö osasi jopa suomea! :D

    • Akiantti

      Kielitaito: nuoremmat englantia, vanhemmat sakasaa - ei tietenkään kaikki. Ihme-italian kieltä osataan sielläpäin myös. Venäjän kielestä voi pomia runsaasti sanastoa, mutta suhde näiden kahden kielen välillä on luokkaa suomi-viro.

      Ljubljanassa kaupunkibusseihin pitää ostaa liput jostain, ei myydä bussissa. Onneksi kuski viittasi sisään. Kaupunkikortilla asia hoituu kätevimmin.

      Postojnan tippukiviluolien lisäksi lähellä berluskonian rajaa on toinenkin luolasto, Skocjanske. Tarkastimme paikan muutama päivä sitten, ehkä monipuolisempi kuin Postojna?

      Kurkatkaa turisti-infon/hotellien esitevalikoimaa, itse löysimme esitteen "Ljubljana pähkinänkuoressa". Siinä on myös pieni ydinkeskustan kartta.

      • lifemocker

        ei siinä ole mitään ihmeellistä. italia kuitenkin siinä vieressä iso maa ja slovenian kielihän on sekoitus venäjää ja italiaa


      • Ljubl-Jaana
        lifemocker kirjoitti:

        ei siinä ole mitään ihmeellistä. italia kuitenkin siinä vieressä iso maa ja slovenian kielihän on sekoitus venäjää ja italiaa

        Ihmiset puhuvat hyvin englantia ja ovat erittäin ystävällisiä ja auttavaisia.
        St.Patrick's-pubin pitäjä puhuu myös jonkin verran suomea :)


      • lifemocker
        Ljubl-Jaana kirjoitti:

        Ihmiset puhuvat hyvin englantia ja ovat erittäin ystävällisiä ja auttavaisia.
        St.Patrick's-pubin pitäjä puhuu myös jonkin verran suomea :)

        mäkin kohtasin toissa vuonna erään slovenialaisen tytön joka oli opetellut suomen kielen :P aika hemmetin hyvin tuo puhui suomea, vaikka ei ole koskaan suomessa käynyt. jännä aksentti vaan


    • Liinu

      palasimme juuri 11 päivän reissulta sloveniasta emmekä osaa muuta kieltä kuin englantia ja ihan loistavasti pärjättiin. vaikutti siltä että paikalliset osaavat myös hyvin saksaa ja italiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7573
    2. 107
      5658
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5077
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3170
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      54
      2869
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2779
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2397
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2384
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe