Osaatteko neuvoa mistä löytyisi valokatemateriaalia jota ei ole vielä ajettu profiilille? Olisi paljon huokeampaa kuin pleksi, ja säänkestävääkin? Asialla olisi kiire, kiitokset etukäteen tiedoista!
Profiiliton valokate?
6
1392
Vastaukset
- Kemikaali Ana
se ei oikein kestä mitään, koska on ihan vetelää. Jäykkyys tulee siihen vasta kun se väännetään profiiliksi.
- JaskaK
Sen tulisikin olla että saisin taiteltua sitä. Tietääkö kukaan ostopaikkaa?
- tulee
Mihin tarkoitukseen tulee? ja mistäpäin muailmaa olisit ostoksilla?Tarkoittaako säänkestävyys aurinkoa vai vettä?
Tuo hinta hiukan rajoittaa vaihtoehtoja ja pokkailussa tarvitaan kokemusta työmenetelmien suhteen.
Kerro vähän lisätietoja niin on helpompi auttaa.- JaskaK
Suojaksi, tuli tehtyä terassin kaiteet poikkilaudoituksin, niiden välissä on 30mm korkeat raot. Noita "tikapuita" jälkikasvu sitten mukamasti käyttää kiipeilytelineenä, eli vaara on eliminoitava.
Lasi ei oikein sovellu tähän hommaan, ja sitäpaitsi on sekin turhan arvokasta.
Eli tavara saisi olla oikeinkin "löysää", sillä ruuvaan sen kiinni noihin poikkipuihin, eli suurimmillaan valokate ei ole tukematta kuin 30x2000mm:n alueilta, eli kaikki kontaktimuovia vahvempi kestää siinä:)
Asustan Vantaalla - vaikka
JaskaK kirjoitti:
Suojaksi, tuli tehtyä terassin kaiteet poikkilaudoituksin, niiden välissä on 30mm korkeat raot. Noita "tikapuita" jälkikasvu sitten mukamasti käyttää kiipeilytelineenä, eli vaara on eliminoitava.
Lasi ei oikein sovellu tähän hommaan, ja sitäpaitsi on sekin turhan arvokasta.
Eli tavara saisi olla oikeinkin "löysää", sillä ruuvaan sen kiinni noihin poikkipuihin, eli suurimmillaan valokate ei ole tukematta kuin 30x2000mm:n alueilta, eli kaikki kontaktimuovia vahvempi kestää siinä:)
Asustan VantaallaSoita muoviuraan tai vink:iin ja kysy kuka teilläpäin myy muovia ilman lvv.numeroita.pieniä määriä.
Kävisikö vaikka kirkas pet-levy vahvuudeltaan 1-2mm. ei ole kovin suolaisen hintaista ja on sitkeää eikä tarvi porailla ja taitokset menee kylmätaivutuksenakin melko siististi.
- Anonyymi
https://www.suomela.fi/piha-puutarha/Terassit-pergolat/Valokatemateriaalin-valinta---huomioi-nama-63017 tuolta löytyy tästä asiasta. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832244
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1722000Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I441933- 1281640
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641519Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1921482Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771221Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P321094- 711063
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni771063