Villisika suomessa?

Mietin vain

Saako villisikaa metsästää suomessa? Asiasta en ole koskaan nähnyt tai kuullut mitään artikkelia tai juttua. Riistaeläimeksi se on listattu, mutta miten sitä sitten saisi pyytää, poikkeus luvalla?

5

1084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trartdf

      Kyllähän villisikaa saa metsästää Suomessa 1.6-28.2. Naaras jolla on poikaset, on aina rauhoitettu. Käsittääkseni poikasten tulee olla naaraan välittömässä läheisyydessa.

      Mitään poikkeuslupia ei tarvita, metsästysoikeus alueelle tarvitaan. Eli voit ampua villisian omalta pelloltasi tai maanomistajan luvalla muualta.

      Huomaa että vilisikaa ei saa ampua haulipatruunalla. Haulikossa pitää käyttää täyteistä tai vaadittavan tehokas kivääri kelpaa myös.

      Käsittääkseni Suomessa villisikoja ei kauheasti ole, ja monella on trikiini.

      • Villisika

        Kyllähän emakon ampumista tulee välttää koska suurella todennäköisyydellä porsaat on jossakin lähistöllä. Parasta on metsästää vain porsaita tai ylivuotisia. Karjut ja emakot jätetään rauhaan. Näin ainakin meidän seurassa. Sikoja käy ruokinnalla viikon kahden välein. Enimmillään rapia parikymmentä kerrallaan. Tämä Kymijoen suistoalueella.


      • Anonyymi
        Villisika kirjoitti:

        Kyllähän emakon ampumista tulee välttää koska suurella todennäköisyydellä porsaat on jossakin lähistöllä. Parasta on metsästää vain porsaita tai ylivuotisia. Karjut ja emakot jätetään rauhaan. Näin ainakin meidän seurassa. Sikoja käy ruokinnalla viikon kahden välein. Enimmillään rapia parikymmentä kerrallaan. Tämä Kymijoen suistoalueella.

        Meilläpäin villisikojen kantamia sikatauteja pelätään niin kovasti että jos villisikahavainto saadaan, niin sitä lähdetään isolla porukalla pyytämään pois. Hirvenmetsästyksessä meillä ei saa ampua mitään muita riistaeläimiä hirvestyksen ohessa, kuin niitä hirviä, mutta poikkeuksen tekee villisika.


    • Ryynäsen Topi

      Villisikoja tulee säännöllisesti kaakosta suomeen mutta leviämisen laajemmalle estää yleensä tehokas metsästys itärajan tuntumassa. Jos siat rauhoitettaisiin leviäisi todennäköisesti eteläiseen suomeen elinvoimainen metsästettävä sika kanta mutta asia on kakspiippuinen. Monikaan maanviljelijä ei pomppisi riemusta jos tuo laji suomessa runsastuisi joten lähinnä maatalousvahinkojen estämiseksi villisiat on käytännössä rauhoittamattomia lukuunottamatta tuota emakkoa poikasineen.
      Toisinaan kaukanakin sisämaassa kaadetaan yksittäisiä yksilöitä ja pari vuotta sitten tutun metsästys seuran alueella Hyvinkäällä kaadettiin peura kytikseltä komea karju.
      Muistaakseni villisika saalis suomessa on sadan yksilön molemmin puolin vuosittain. Kymmenissä kuitenkin.

    • Anonyymi

      Helsingissä on paljon villisikoja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3710
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2906
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2391
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1545
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    9. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1360
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe