Voiko tähän uuteen Auris Hybridiin asennuttaa Webaston tai Eberin?
Entä löhkolämmittimen rinnalle akkulaturin?
Auto olisi tolppapaikalla kotona ulkona ja paivittäinen ajomatka kaupunkialueella n.20km. Eli Webastoa tarvittaisiin sulattamaan auton ikkunat työpaikalla ja akkulaturia taas tarvittaisiin akun ylläpitoon lyhyen ajomatkan takia.
Kokemuksia?
Entä löhkolämmittimen rinnalle akkulaturin?
Auto olisi tolppapaikalla kotona ulkona ja paivittäinen ajomatka kaupunkialueella n.20km. Eli Webastoa tarvittaisiin sulattamaan auton ikkunat työpaikalla ja akkulaturia taas tarvittaisiin akun ylläpitoon lyhyen ajomatkan takia.
Kokemuksia?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei voi. Ei kestä pakkasta.
Mikä ei kestä pakkasta?
Webasto?
Mites tuollainen hybridi sopii stadilaiselle, jolla ei ole lämmintä autotallia tai edes sähköpistettä lämmitintä varten. Miten toimii systeemit 30 asteen pakkasilla kadunvarresta lähdettäessä? Hybridinhän sanotaan olevan paras juuri kaupungissa.
Toyotan hybridit sopivat erinomaisesti talvikäyttöön.
Vakiona mm. lämmitysvastukset ilmakanavissa ja hukkalämmöntalteenotto pakokaasuista, joka nopeuttaa moottorin lämpiämistä ja nostaa hyötysuhdetta.
TM talvitesteissä Toyotan hybridit ovat pärjänneet myös hyvin.
Talvisin auton esilämmitys alentaa auton kylmäpäästöjä, polttoaineen kulutusta ja moottorin kulumista. Nämä pätee myös hybrideihin.
Noi sähkövehkeet ei kestä maamme talvea. Toyon hypriitit on kehitetty vain lämpimiin maihin kuten Epsanjat ja Ranskat. Maamme pakkasissa hybiridt sekoileel akut simahtaa ja auto jää tien poskeen. Kysyppäs asiaa hinausliikkeistä kun ne kuskaa Priuksiakin joka päivä satoja talviaikaan tien poskesta merkkiliikkeeseen.
Jaa. Kummasti on minulla kestänyt. Toinen hybridi nyt ja niin kuin tuossa joku kirjoitti, niin 30 asteen pakkasella käynnistyy kuin kesäkelillä. Kannattaa tutustua tuohon tekniikkaan ennen kuin puhuu höpöjä. Ensimmäistäkään ongelmaa ei kummassakaan ole ollut. Yli 250000 km hybrideillä takana.
Se lähtee kuin kesäkelillä. Siinä on sähkömoottori/generaattori joka hoitaa ajomoottorin, starttimoottorin ja laturin hommat. 650V on tuon suurin jännite ja akkupaketin suurin jännite on 205V. Sähkömoottorin suurin teho on 18kW ja vääntö 207Nm. Kyllä tuolla polttomoottori käyntiin hyrähtää varsin hätäisesti :) On tuossa myös hyvin pieni 12V akku joka ei kait paljon muuta tee kuin pitää tietokoneen yms. systeemit tulilla.
Toyota työsuhdeautoksis, miksi? Ajan itsekkin leasing autolla ja meidän yrityksessä Toyotat eivät ole edes valittavien listoilla, joskus aikoinaan oli, mutta kukaan ei niitä halunnut joten jäänyt pois.
Toyotahan on vanha Lada kansan korvike niin älä edes mieti jos jotain järkevämpää valittavissa. Toisaalta Toyotan huoltotarve sitä luokkaa, että alkaa jo työnteko kärsimään jatkuvalla huoltamisella.
Nyt kun tuon palopuheen pidit niin miksi et samaan syssyyn kehunut sitä Vag ia?
Millä firmalla on vielä nykypäivänä varaa pitää palkkalistoilla noin typeriä työntekijöitä?
Perusteltiin miksi Toyotaa ei kannata valita työsuhdeautoksi. Asialla ei ole mitään tekemistä VAG:n kehumisen kanssa.
Häh. Mitä sitä täällä perustelemaan. Eiköhän jokainen valitse ihan sen minkä haluaa.
Vähän hyppäsi aihe sivuun tuosta aloituksesta.
Toyota on ihan fiksu valinta työsuhdeautoksi.
Se on edullinen leasata, varmatoiminen ja hybrideissä on pienet CO2 päästöt. Päästöillä on monissa yrityksissä merkittävä ohjaava vaikutus.
Itse en viitsi esim. saksanseisojia ottaa, koska niiden kiikuttaminen ylimääräisiin huoltoihin ottaa pannuun. Sitten ajelet sijaisautoilla etkä sillä autolla mistä maksat.
Höpsis. Vain Prius ja hybrid Auris on halpoja pienten päästöjen vuoksi. kaikki muut ei-polkuautot on päästöjen vuoksi pahuksen kalliita.
Kaikenlaista höpinää tuli vastauksiksi, mutta yhteenkään aloituksen kysymykseen ei tullut vastausta...
Tietämätöntä porukkaa nämä tojotistit.