Silmäluomi turvoksissa

Kullervokukka

Hei! Huomasin tänään 10 kk vanhalla pojalla että toinen silmäluomi on (ylhäällä)
Turvonnut, eron huomaa ihan selkeästi.
Silmä ei punoita eikä poika hiero sitä.
Toinen silmä on ikään kuin väsyneen näköinen ja toinen ei.

Onko kenelläkään tietoa mistä voisi olla kyse?
Pitääkö viedä poika huomenna lääkäriin jos tuo turvotus ei ole yön aikana lähtenyt vai voiko odotella rauhassa jos ei tule muita oireita?

2

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhglhg

      Onko joku ötökkä päässy pistämään tai onko voinu törmätä johonki tai lyödä jollain itseään?? Jos lapsi on muuten normaali (pupillin reagoiminen valoon, nukkuu, syö, vireystaso, toiminnallisuus jne) niin katsoisin hetkenaikaa että mitä turvotus tekee ennen kuin alkaisin soittelemaan lääkäriaikaa.. Neuvolastakin voi asiaa kysellä kun vähän on tutkinut näkyykö mitään muuta poikkeuksellista ja jos itseä vielä epäilyttää mikä voisi olla.

    • Kullervonkukka

      Turvotus ei ole enää niin huomattava kun illalla, mutta kyllä sen edelleen huomaa.
      Lapsi leikkii,liikkuu ja touhuaa ihan normaalisti. Eikä silmässä tosiaan näy muuta kun tuo turvotus.
      Pupillien reagoimisesta en tiedä:) pitääkö sitä miten testata, valolla?

      Taidan jäädä kuitenkin vielä odottelemaan kun turvotuskin hieman vähentynyt.
      Ollaan vaan huomenna lähdössä reissuun ja palataan vasta lauantaina niin se vähän mietityttää jos sitten kuitenkin on jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6464
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3873
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3250
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      376
      1764
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1013
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe