Koivupinta

pirjoriittas

Minulla on koivuinen, lakattu, vanha lipasto. Lakkaus on ajansaatossa saanut vesivaurioita. Miten sen uudistaisin? Hiomalla ensin, mutta voiko sen lakata vai miel. maalata ja kuinka perusteellinen hionnan tulisi olla. Riittääkö pelkkä pinnan tasoitus? Haluaisin siitä valkean.
"peukaloa ei edes keskellä kämmentä" eli ihan pikkuvinkitkin ovat tarpeen D

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu vesivauriois

      Jos puun pinta ei ole pahasti tummunut (ainakaan kovin syvältä, saati lahonnut), ei muuta kun vanha lakka pois tavalla tai toisella (hionta, kuumailmap. kaavinta, maalinpoistoaine) ja uusi lakka/maali tilalle. Tämä on se takuulla toimiva tapa.

      Jos maalaat, varmaan riittää kevyempikin pohjatyö. Silloin kannattaa selvittää vanhan lakan tyyppi, lähinnä onko vesi- vai öljypohjaista. Sisätiloissa silläkään ei välttämättä ole kovin suurta merkitystä mutta yleensä suositellaan vesipohjaisen päälle vain vesipohjaista ja öljypohjaisen päälle käy sekä että.

      • mie vaan

        Ekaksi kiitos asiallisesta ja hyvästä neuvosta. Lipastosta on vaan se lakkapinta "rikki" ei mitään syvemmälle menevää tummutta tai lahonnutta. Siis ostan hiomapaperia ja väritöntä (koivunväristä?) lakkaa ja rupean töihin. Sen maalaamisen unohan, ehkä on parempi pysyä entisessä lookissa. Sitä en tiedä, onko vesi- vai öljypohjaista tuo entinen lakka, veikkaisin vesi. Lipasto on yli 50 v. vanha, tuskin silloin oli vielä öljypohjaisia.


      • Riippuu...
        mie vaan kirjoitti:

        Ekaksi kiitos asiallisesta ja hyvästä neuvosta. Lipastosta on vaan se lakkapinta "rikki" ei mitään syvemmälle menevää tummutta tai lahonnutta. Siis ostan hiomapaperia ja väritöntä (koivunväristä?) lakkaa ja rupean töihin. Sen maalaamisen unohan, ehkä on parempi pysyä entisessä lookissa. Sitä en tiedä, onko vesi- vai öljypohjaista tuo entinen lakka, veikkaisin vesi. Lipasto on yli 50 v. vanha, tuskin silloin oli vielä öljypohjaisia.

        "Sitä en tiedä, onko vesi- vai öljypohjaista tuo entinen lakka, veikkaisin vesi. Lipasto on yli 50 v. vanha, tuskin silloin oli vielä öljypohjaisia."

        Ei vaan se on juuri päinvastoin. Jos se lakkaus on alkuperäinen kyllä se silloin on öljypohjaisella lakalla lakattu. Nämä vesipohjaiset kalustemaalit ja lakat on tullut vasta noin 20 v sitten. Latekseja ja vesipohjaisia panelilakkoja on ollut kauemmin.

        Se öljy siinä lakassa on luultavasti vernissaa ja sen huomaa siitä, että lakka on hiukan kellertävää ja kellastuu lisää vanhetessaan. Semmosen jonkun perinteisen lakan siihen itse laittaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1914
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1266
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      53
      1145
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      852
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe