Mitäs "tyyppivikoja" golf variastissa on tai mihin pitäis kiinnittää huomiota autoa ostaessa? 2004 vuoden auto kyseessä. Haukkukaa ja kehukaa. Itse olisin kuullut talvella ovenkahvojen jäätymisistä.? Tuttuni sanoi vettä vuotaneen sisälle sulakerasian vierestä/juuresta. Onko muilla ollut vastaavia ongelmia?
Volkkari vai ei?
Kake
91476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nyt on yhden talven kokemus Golf Variantista (TDI)
Ei isompia vikoja ole ollut. Talvella kylmä kaupungissa,tiellä pitää kabiinin ihan lämpimänä. Suositellaan webastoa jos dieselin hankit.
Pieniä nitinöitä korista/sisustuksesta kuluu näihin tyyppivikoihin joita ne sitten takuuseen korjailee. Itsellä ei oikeasti ole kuulunut mitään mistään.
Alustapuolelta ns koiranluut lienevät kuluvimpia osia,ilm jossain 100tkm paikkeilla alkavat kolisemaan.Myös tukivarsien kumipuslat ovat joissain "narisseet" joustoissa kuivuuttaan,voitelulla hoituu tai sitten takuuseen.
Tässä tätä mitä minulle aikanaan autosta varoiteltiin. Itse olen päässyt onneksi vielä ilman vikoja ja takuutahan on autossani vielä vuosi jäljellä. TDI 74 kw on minulle aivan riittävä ja tarpeeksi pirteä moottorivaihtoehto. Ennemmin TDI kuin bensavaihtoehto,jos minulta kysytään
Ei ole kahvat jäätyneet,kauko-ohjattava lukitus ja oikeat voiteluaineet mekanismeissa auttavat.
Golfeissa joissa lukot ovat jäätyneet,puhdistavat lukot aina syksyisin ja voitelevat ohuelti aseöljyllä. Ei kuulemma ole ollut ongelmia.
1.6 bensakone -03
- ota ihmeessä climatroniq, jos mahdollista. aivan loistopeli
- Joku jarrulevy mennyt kieroksi -> auto menossa huoltoon ko syystä
- Kytkin täristää joskus parin ekan risteyksen ajan. -> tätäkin saavat huollossa ihmetellä
- Ei ole ollut nitinöitä eikä natinoita
- Ei ole kylmästä johtuvia ongelmia ollut
- lämpö on riittänyt talvellakin
- Mukava ajaa
- omaan käyttöön tehot riittäneet tuossakin
- Itsellä lisäksi ESP joka kyllä tekee talvella ajamisen vieläkin mukavammaksi, suorastaan vaarallisen kovaan uskaltaa mutkiin ajaa ja autoa ei saa lähtemään käsistä.
Jos VW Passat sedanin tavaratilan sivuissa oleviin syvennyksiin tulee pesussa tai sateella vettä, kannattaa katsoa huopavuorauksen alla syvennyksen takareunassa (peltikielekkeen alla)olevan peltiin hitsatun mutterin (pyöreä M6)reikää. Jos reikä on auki sieltä tulee vettä sisään sateella. Itselläni vm-2000 ja oli po.ongelma, josta selvisi reiät tukkimalla.
http://www2.helsinginsanomat.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/merkki.jsp?merkki=Volkswagen
Itsellä tallissa TDI Golffi. Moottori todella mukava ajettava ja muutenkin jämäkkä auto. Pitkä miinus tulee tiloista. Jos kuskilla pituutta yli 180cm niin joko ratti jää kauas tai polvet ottavat rattiin kiinni :( Sporttipenkit ovat myös tehty hieman kapeammille kavereille.
Miten se ratti voi jäädä kauas, ratissahan on korkeus- ja syvyyssäätö?
Juu niin on...Mutta ei riitä! Syvyyssäätö on IMHO todella pieni. Korkeutta voisi muuten säätää, mutta Volkkarin insinöörit ovatkin pistäneet sen virta-avaimen paikan niin että jos rattia pistää alemmaksi niin jalat ottavat avaimeen kiinni! Ehkä osasyynä on sen avaimen muotoilukin, se on melkoinen möhkäle avattuna.
Paha sanoa mikä siinä olisi se suurin syy. Olen nyt viime kuukausina veivaillut penkkiä ylös, alas, eteen taakse ja rattia myös, mutta ei tahdo millään löytyä SITÄ asentoa. Auttaisi ehkä paljon jos penkissä voisi säätää etu- ja takaosan korkeutta erikseen. Entisessä Primerassani näin pystyi tekemään, ja sillä sai aika hyvin haettua esim. reisille tukea jos vain sattuu oleman pitkäjalkainen. Volvoissa pystyy kai myös keinuttelemaan jakkaraa mielensä mukaan.
Sporttipenkeistä tuli mieleen että niistä muuten puuttuu myös se ristiselän säätö :( Perskeles kun pitää ihmisen olla hankalan mallinen autoon sovitettavaksi ;)
Ei ollut viime talvena muuta kuin että kylmähän se pakkaa olemaan kovemmilla pakkasilla. Kitinöitä ei kuulunut, mutta tuo mitoitus on kyllä totta. Kulutus pahimmillaan 5,8 l jouluruuhkassa pakkasella, muutoin viiden litran pinnassa. Kelpo peli kaiken kaikkiaan.