Noniin elikkä purin ja kasasin tossa vanhan fujitsu siemens scaleo p (ga-k8rs482m) pöytäkoneen ja ei sen jälkeen käynnistynyt vaan jää virtavalo päälle ja se ei lähde pois edes takaa laittamalla virran pois tai virtanappia pohjassa painamalla vaan pitää ottaa töpseli pois. Ennen kuin aloin purkamaan kone lähti kyllä käyntiin. Luulen että laitoin johdot oikeisiin paikkoihin koska ei niitä voi oikein väärinkään laittaa. Ylimääräisiä johtoja jäi mitkä tulee virtalähteestä p6,p9 ja p10 (kuva: http://aijaa.com/jM6Ohs ) mutta muistelen että ne eivät ole edes olleet kiinni ja nyt kun käytin muutamia johtoja pois ja laitoin uudelleen kiinni niin ei käynnisty ollenkaan. Olisiko komponentti mennyt rikki staattisen sähkön takia? Vastauksia tähän että missä olisi vika ja ASIALLISIA vastauksia kiitos!
Tietokone ei käynnity kokamisen jälkeen.
Turbo_seppo
6151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikki virtakaapelit pitää laittaa kiinni. Tuolle pienelle mustalle löytyy oma paikka emolevyltä.
http://www.hardware.fi/artikkelit/artikkeli.cfm/parasta_tom_s_hardwaressa_kuinka_pc_rakennetaan/15
Tuossa mustassa oli 6 pinniä, eli ei ole emolevyn kaapeli vaan näytönohjaimen lisävirtakaapeli.
Aloittajalle: Tarkista ensin, että kaikki liittimet on kunnolla kiinni. Tapahtuuko koneen sisällä mitään, kun laitat virran päälle? Lähteekö tuulettimet pyörimään, tai yrittääkö edes lähteä? (Eli heilahtavat vain vähäsen.) Kuuluuko mitään piippauksia?
Jos kuuluu piippauksia, ne ovat emolevyn antamia virheilmoituksia. Jos ei tapahdu mitään (tuulettimetkaan ei lähde pyörimään), ensimmäinen veikkaus olisi viottunut virtalähde. Kokeile toisella virtalähteellä (sen ei tarvitse olla edes kotelossa kiinni, tökkäät vain johdot paikalleen ja testaat).
Ei kuulu piippauksia ja tuulettimet ei pyöri. Ja muuten unohdin mainita että en ottanut virtalähdettä pois jotenpa tuskin se olisi virtalähde? Ja ei ole tähän hätään toista virtalähdettä että voisi kokeilla mutta jos saan joltain tutulta lainaan niin sitten.
Joo siinä olikin sitten power sw johto väärässä paikassa :D -.-
Se kyllä selittää käynnistymättömyyden. :)
Hyvä että selvisi. Tuollaiset mokat voi olla inhottavia huomata.
emolle oma kaapeli
prossulle oma kaapeili