pitäisi päivittää...SHOCKWARE FLASH... vanha versio lukee siinä päivitys ilmoituksessa... se on taas englanniksi ja eipä homma hoidu... joten mistä saan sen suomi-ohjein jotta tiedän mitä olen tekemässä.
firefoxin liitännäinen
tumpeloinpa vaan
15209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Flash playerin päivitys onnistuu täältä: http://get.adobe.com/flashplayer/
Eli ota ruksi pois mahdollisesti lisäohjelma kohdasta ( Download painikkeen yläpuolella) ja paina "download". Tämän jälkeen kun flash on latautunut niin sulje Firefox ja avaa asennustiedosto jonka jälkeen asennat sen normaaliin tapaan
Mikä on asennustiedosto ja miten tuo uusi ohjelma päivitetään ?
Kun on tuo flash ohjelma koneella niin asentaako kone uuden version itse vai pitääkö se itse päivittää ?
Se tuolta sivulta laduttu flashin asennustiedosto. Kone voi asentaa automaattisesti uusimman flash version mutta välttämättä aina se ei tee niin jos asennuksessa ei ole valittuna automaattista päivitystä.
Shockwave on ihan eri ohjelma kun flash player.
Tosin saman puljun tekemä muttkäytetää lähinnä peleissä.
oikea osoite on.
http://get.adobe.com/shockwave/
Mutta Shockwave flash on flash player. http://aijaa.com/QaJ6Wu
Minulla ei ole siis asennettuna koneelle tuota Shockwavea vaan toi on Chromen flash player.
KIITOS VAPUNEN, onnistui.
Ole hyvä!
Selaimeksi kannattaa vaihtaa vanhahtavan firefoxin tilalle Google Chrome! Google Chrome on nykyaikainen, salamannopea selain ilman komplekseja!
en vaihda... on se laitettu vaihtoehtoiseksi silloin kun IE toheloi itsensä hengiltä, mutta en sitä ota käyttöön kun näyttää heti että 'kirjaudu' enkä kirjaudu yhtään mihinkään...ja eikös se tallenna kaikki jutut jonnekin edelleen lähetettäväksikin.
Chrome pyytää kirjautumista jotta kirjanmerkit/salasanat voisi laittaa omalle Google tilille. Pakollistahan tämä ei toki ole ja tuon kirjautumisikkunan saa poiskin.
miksi firefoxin liitännäinen, Sumatra pdf Browser Plugin on ''tuntematon liitännäinen'' ja siinä kentässä käsky 'tutki'... se on ollut alusta asti 'tuntematon...'
Toimiiko Sumatran lukija siis muuten Firefoxsissa? Entä onko se käytössä? Tosin Firefoxssion ollut oma sisäinen pdf lukija versiosta 19 lähtien.
en mä tiedä toimiiko vai ei, koska en tiedä mitä se tekee, jos jättää jotain tekemättä niin siitä tiedän ettei joku toimi.Sinun , vapunen, antamalla ohjeella sen joskus pari kk sitten sinne laitoin, koska joku toinen 'lukija' oli silloin epäkelpo.
Eli avautuuko pdf lomakkeet Firefoxsissa jos yrität esim tätä ohjetta: http://www.results.nokia.com/results/Nokia_results2013Q1e.pdf
Jos avautuu niin tuosta Sumatra hommasta ei tarvitse välittää. Se kuitenkin toimii luultavasti normaalisti jos lataat pdf tiedoston koneelle ja avaat sen.
avautui joku nokian juttu... eli toimii... mutta onko niin ettei sieltä pääse mitään myyriä koneelle vaikka se ei olekaan 'ajan tasalla', vaan 'tutki'