Puuron teosta..

Hassur

Ollaan siis siirrytty isojen tyttöjen puuroon. ..Tässä ihan vain muuten vain pohdiskelen.. että teettekö puuron mikrossa vai hellalla? Teettekö korvikkeeseen vai veteen? Teettekö isomman satsin puuroa kerralla ja laitatteko siihen suolaa tai muuta maustetta?

Täällä tehdään kerta-annos mikrossa veteen eikä käytetä suolaa tai muutakaan maustetta. Päälle sitten hedelemä/marja pilttiä.

..Meillä tyttö kohta siis 10kk ja syö vielä rintaa. Maitoa ei muusta sitten saakkaan kuin rinnasta kun siirryttiin isojen tyttöjen puuroon. ..Mutta siis mietin vaan sitä, että en tiedä saako tarpeeksi maitoa ja sit että "meneekö korvike 2 pilalle jos sitä keittää kun puuroa tekee.." :D

4

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...............

      Mä oon tehny hellalla. Veteen oon tehny mutta loppuvaiheessa lisännyt korviketta vähäsen. Pianhan voit alkaa käyttää tavallista maitoa puuron tekoon. Meille sanottiin 10kk neuvolassa että alotetaan hapanmaitotuotteiden maistelu maitoa voi käyttää ruuanvalmistuksessa. Ja pikkuhiljaa voi alkaa puuroon käyttämään tavallista maitoa.

    • Elovenakaurapuuroa

      Mitä tuo isojen tyttöjen puuro on? Elovenaa?

      Keittelen Elovena kaurapuuroa hellalla ja haudutan sitä miedolla lämmöllä ainakin puoli tuntia. Hyvää tuoreiden marjojen kanssa. Suolaa ei tarvitse alle vuoden vanhan puuroihin laittaa, eikä muita "mausteita", mitä ne sitten lieneekään.

    • riittää se

      Jos imetät lapsentahtisesti päivisin, niin kyllä hän saa tarpeeksi maitoa, ei sitä tarvitse miettiä. Eli ei ole väliä mihin puuron teet. Ja nythän voitte aloitella niitä hapanmaitotuotteitakin jo.

    • 5kk ikäisestä

      on tehty ihan tavallista puuroa mikrossa veteen. Jos imetät 4-6 kunnon imetystä vuorokaudessa niin vauva saa tarvitsemansa maidon. Ja tosiaan niitä hapanmaitotuotteita voi jo alkaa maistelemaan myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      423
      3631
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1612
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      114
      1432
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1399
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1368
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1316
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1246
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1159
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1027
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      39
      960
    Aihe