Puuron teosta..

Hassur

Ollaan siis siirrytty isojen tyttöjen puuroon. ..Tässä ihan vain muuten vain pohdiskelen.. että teettekö puuron mikrossa vai hellalla? Teettekö korvikkeeseen vai veteen? Teettekö isomman satsin puuroa kerralla ja laitatteko siihen suolaa tai muuta maustetta?

Täällä tehdään kerta-annos mikrossa veteen eikä käytetä suolaa tai muutakaan maustetta. Päälle sitten hedelemä/marja pilttiä.

..Meillä tyttö kohta siis 10kk ja syö vielä rintaa. Maitoa ei muusta sitten saakkaan kuin rinnasta kun siirryttiin isojen tyttöjen puuroon. ..Mutta siis mietin vaan sitä, että en tiedä saako tarpeeksi maitoa ja sit että "meneekö korvike 2 pilalle jos sitä keittää kun puuroa tekee.." :D

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...............

      Mä oon tehny hellalla. Veteen oon tehny mutta loppuvaiheessa lisännyt korviketta vähäsen. Pianhan voit alkaa käyttää tavallista maitoa puuron tekoon. Meille sanottiin 10kk neuvolassa että alotetaan hapanmaitotuotteiden maistelu maitoa voi käyttää ruuanvalmistuksessa. Ja pikkuhiljaa voi alkaa puuroon käyttämään tavallista maitoa.

    • Elovenakaurapuuroa

      Mitä tuo isojen tyttöjen puuro on? Elovenaa?

      Keittelen Elovena kaurapuuroa hellalla ja haudutan sitä miedolla lämmöllä ainakin puoli tuntia. Hyvää tuoreiden marjojen kanssa. Suolaa ei tarvitse alle vuoden vanhan puuroihin laittaa, eikä muita "mausteita", mitä ne sitten lieneekään.

    • riittää se

      Jos imetät lapsentahtisesti päivisin, niin kyllä hän saa tarpeeksi maitoa, ei sitä tarvitse miettiä. Eli ei ole väliä mihin puuron teet. Ja nythän voitte aloitella niitä hapanmaitotuotteitakin jo.

    • 5kk ikäisestä

      on tehty ihan tavallista puuroa mikrossa veteen. Jos imetät 4-6 kunnon imetystä vuorokaudessa niin vauva saa tarvitsemansa maidon. Ja tosiaan niitä hapanmaitotuotteita voi jo alkaa maistelemaan myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      3018
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2077
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      65
      1946
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1803
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1543
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1272
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      36
      1255
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1055
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1036
    Aihe