Sain tarjouksen vakuutusyhtiöltä matkustajavakuutuksesta. Matkan kohde USA, matkan kesto 1 vuosi, neljän hengen perhe, korvaa sekä loma- että työmatkat, hinta n. 4000€. Hinta tuntuu todella kovalta, kun normaalisti matkustajavakuutus on vuodessa 50-70€ / henkilö, max 3kk matka.
Saako USA:sta halvemmalla vakuutuksen tai joltain kansainväliseltä yhtiöltä? Minkä hintaisia vakuutukset ovat USA:ssa, esim. neljän hengen perheelle?
Vuoden matkustajavakuutus USA:han
3
512
Vastaukset
- gdsdgsdg
Kalliita, aivan törkeän kalliita. Suosittelen todellakin ottamaan vakuutuksen Suomesta niin, että se on voimassa jo lähtiessä ja kattaa myös menomatkan.
Eikö työnantajasi muka maksa vakuutusta puolestasi? Olet ilmeisesti kuitenkin lähdössä pitkälle työkomennukselle. Aikamoisia ovat jos eivät maksa.
Vinkkinä se, että saamasi tarjous tuskin sisältää hammaslääkärikuluja tai enintään jotain tyyliin $150, mikä uppoaa USA:ssa pelkkään puhelinsoittoon hammaslääkärille.
Hammaslääkärikulujen kattamisen lisääminen USA:han suuntautuvaan matkavakuutukseen nostaa hintaa huomattavasti.- kallista on
Siis tämä vakuutustarjous on suomalaiselta vakuutusyhtiöltä ja vakuutus eroaa normaalista matkustajavakuutuksessa vain siinä, että se on voimassa vuoden kestävällä matkalla ja se myös mahdollistaa työn teon matkoilla.
Meidän tapauksessa ei ole mahdollista saada työnantajalta vakuutusta.
Joo en olettanutkaan, että se korvaisi hammaslääkärikuluja, muutoin kuin tapaturmasta johtuvia. Tai täytyy tarkistaa tuo, koska voihan lyhyilläkin matkoilla tulla hirveä hammassärky, joka on pakko hoitaa heti pois. - kallista on
kallista on kirjoitti:
Siis tämä vakuutustarjous on suomalaiselta vakuutusyhtiöltä ja vakuutus eroaa normaalista matkustajavakuutuksessa vain siinä, että se on voimassa vuoden kestävällä matkalla ja se myös mahdollistaa työn teon matkoilla.
Meidän tapauksessa ei ole mahdollista saada työnantajalta vakuutusta.
Joo en olettanutkaan, että se korvaisi hammaslääkärikuluja, muutoin kuin tapaturmasta johtuvia. Tai täytyy tarkistaa tuo, koska voihan lyhyilläkin matkoilla tulla hirveä hammassärky, joka on pakko hoitaa heti pois.Tarkista vielä, mitä kattaa. Perusmatkavakuutus kattaa vain äkilliset sairastumiset, ei ns. olemassaolevien sairuksien hoitoa. Eikä myöskään oletettavasti esim. lasten koulua varten tarvittavia rokotuksia, tubitestiä jne.
Jos olet töihin lähdössä, kannattaa neuvotella työnantaja tarjoamaan vakuutus, vaikkei työnantaja sitä kk-maksua maksaisikaan. Itsenäiset sairausvakuutukset maksaa n. 600-1000 $ / kk, riippuu toki osavaltiosta ja kattavuudesta. Täältä voi selailla: https://www.ehealthinsurance.com/m/welcome.action USAn lääkärikulut on hurjat, joten halvalla ei pysty suomalainenkaan vakuutusyhtiö tänne vakuuttamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3462761Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201529Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481370Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57976Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan15974Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27934Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm78889- 80888
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205829