tanhuamassa

Harrastaako kukaan palstan kirjoittajista tanhuja ja kansantansseja?

Sellaisissa harrastuksissahan on paljon eläkeikäisiä. Katsokaapa vain kuortanelaisen yhtyeen Vinteliskan vauhdikasta menoa. Eiköhän esiintyjistä ainakin puolet liene eläkeiässä, mutta vauhtia se ei tunnu haittaavan
http://www.youtube.com/watch?v=-98CMZsdFqA
973
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onhan tuo mukavan näköistä,mutta ei satu meilläpäin tommosta porukkaa olevan.

Peruskoulun aikana paljon harrastimme,mut vanhempana tanssia,joka on mieluisa mukavaa silloin ,kun jaksoi. Nyt elämä on alkanut mennä hiipimisen puolelle.
Kuuntelen paljon mukavaa musiikkia. Kyllä monelle näin on käynyt....

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=j7_gG5q-abw&feature=endscreen

Äänestä

Enpä noista jyuutupin linkeistä niin välitä, mutta tanssin toki.

Ryhmässämme on meitä yli 70 v useampia, ja yksi täytti keväällä 80 v. Juuri tänäänkin meillä on esiintyminen. Sinne tässä lähdössä, hiukset kun vielä kampaan ja laitan kravatin kaulaan.

Loput kaikki jo eläkkeellä, vaikka joukossa yksi nuorikin eläkeläinen.

Äänestä

Olen harrastanut Sanotaanko ainakin 5ov kansantanssia 20v Suomessa ja täälä ruotsin -Suomalaisissa 30v -
Minulla pn eteläpohjanmaanpuku --kun isä on Peräseinäjoelta.
Olen tehnyt Tyttärelle Hämeen kansallispuvun Vähän ennen kun tulin tänne Ruotsiin --30vuotta sitten
Nurkek --Kansantanssi festareilla olen käynyt monessa Skandinavianmaassa .

Äänestä

Sehän onkin melkoinen suoritus kansallispuvun valmistaminen!
Eikö siinä kudota kangaskin itse ja ommella koko asu puseroineen ja liiveineen? Kansalaisopisto onkin järjestänyt pitkään jo kursseja perinteen säilymiseksi.
Siskoni täyttäessä 70 v teetti hän kansallispuvun itselleen, maksoi kyllä maltaita, mutta kaunis oli todella:)

Aika osaava olet kyllä, ja sinnikäs kun siihen ryhdyit:)

Äänestä

olihan minulla Suomessa kangaspuut . ja niillä kudoin paljon . Mutta kansallispuvun tekotarpeet olen ostanyt
Kansantansseissa käytettäviin Kipparikärkisiin --oli pohjat teetettävä --vaikka nekin olisin itse voinut tehdä -- ne meni viime häissä siihen kuntoon että Suutari (rajasuutari) teki ison palveluksen -- vaikka ne kyllä maksoi paljon . nekin
Ne kengät hajos hänen veljensä häissä .. --- Kummitytön häät ensijuhannuksena -- jossa käytän pukua - Kirkkokin oli nyt jo tilattava .
Jaa niin ja voi olla että Tyttären tyttären kastetilaisuus voi olla ensin ---
käytän Kansallispukuani paljon
Kesä juhlissa ja joulujuhlissakin se on kaunis . ja arvokas .

Äänestä

Mukaansatempaavaa!
Ja tuttu paikkakuntakin, tosin vain pieneltä osin.
Olin kerran Kuortaneen urheiluopistolla tekemässä poliitikko-juhlapuhujan haastattelun, olin silloin vastakirjoittanut ylioppilastyttö, ja kesätyössä sanomalehden toimittajana Vaasa-lehdessä.
Kuuntelin puheen - ja päätin käydä pyytämässä puheen konseptin häneltä. Hän myöntyi hymyillen, ja kysyi kirjoittaako hän nimikirjoituksensa siihen. Kiitin.

Tanhuista pidän, kansallispuvunkin omistan. Tanhut ovat aitoa, rauhallista, ystävällistä, luovaa suomalaisuutta ihan parhaimmillaan.
Mutta myös tango, sehän on aivan ihana tanssi. Tanssin nimi tulee latinasta, tangera = koskettaa, tango = kosketan.

:)

Äänestä

Enpä olekaan tullut ajatelleeksi , mistä tango-sana johtuu...niinpä tietysti !
Onkohan tanhulla ja tanhualla sama alkuperä, tanhuoillahan on tanhuttu .
Nuorena kuuluin tanhuryhmään ja käytin äitini vanhaa Härmän kansallispukua, jossa oli punakirjava hame ja vihreä silkkiessu. Sitten äiti valmisti kansallispukupiirissä itselleen ja minulle karjalaiset puvut, tyttärelleni Jalasjärven puvun. Ne valittiin mieltytmyksen perusteella, sukusiteitä niille seuduille ei ole. Minulla on Kaukolan puku, tummansininen, jossa on helmassa punainen rantu ja kirjailtu liivi, valkea pellavainen kirjottu pitsikoristeinen esiliina. Sain sen ollessani jo rouva, joten käytän siihen kuuluvaa valkeaa huntua, tyttären pukuun kuuluu kirjaitu tykkimyssy.

Puvullani on ollut paljon käyttöä kuoroharrastuksessa, ja olen kesähäissäkin sitä käyttänyt, itsenäisyyspäivinä ja joissakin kesäjuhlissa.
Aina jonkinlainen ohjattu tanssiharrastuskin on ollut, vatsatanssista israelilaiseen kansantanssiin. Pari vuotta olen harrastanut zumbaa kuntoilumielessä, kun kyllästyin kuntojumppaan. Aina kun tanssiparketti on ulottuvilla, sinne on päästävä, kylpylöissä ja risteilyillä varsinkin on mieluisaa tanssia.

Äänestä

Jotain mitä suren kun on tullut tätä ikää . Niin minä joka olen ollut vähän jokapaikanhöylä. Harrastukset varmaankin oli jonkinlainen Veruke siihen kun olin jäänyt jo nuorena leskeksi. Oli aikaa . Vaikka en minä mieheni eläissä "kerinnyt " kun oli se koti niin tärkeä ja lapsetkin , jotka oli saatava ensin omaan elämään valmiiki -- Niin ihankun Kaikki emot -- lapset ensin .

Mutta on tätä aikaa ollut nyt myöhemmin harrastaa josta on joskus tullut liiankin tärkeä osa elämääni.

Niin sellanen Tykkimyssykin on minulla siihen Etelä-Pohjalaiseen pukuun --on minulla ne nauhatkin kun En ole aina raskinnut sitä kallista päähinettä laittaa --on ollut kesäjuhlia eikä ilmat aina ole olleet kaikista parhaat., sillon mennää nauhojenkanssa ja kengätkin mitkä ei ole niin näkyvissä isolla kentällä .
Kaikki osat pukuun on hinnavat . ja ne oli ainakin meidän Tanhuporukassa oltava oikei siihen asuun kuuluvat , kaikki muut korutkin oli otettava pois kun oli kansallispuku päällä . ja muitakin sääntöjä puvunkantajalla on .

Äänestä
  • Oletteko tutustuneet Senioritanssi liittoon ja sen toimintaan.

    Liitto kouluttaa tanssinohjaajia, istumatanssi on leviävä harrastus iäkkäiden joukossa ja varmasti notkistaa, saa liikkeelle ja hien pintaan sekin.

    Liitolla on paljon tapahtumia, oikein iso tanssiristeilykin tulossa, vilkaiskaa netistä, en laita linkkiä, koska tiedän, että joku sen kuitenkin tänne linkittää.

    Olen jäsen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uatu . kirjoitti:

Harrastaako kukaan palstan kirjoittajista tanhuja ja kansantansseja?

Sellaisissa harrastuksissahan on paljon eläkeikäisiä. Katsokaapa vain kuortanelaisen yhtyeen Vinteliskan vauhdikasta menoa. Eiköhän esiintyjistä ainakin puolet liene eläkeiässä, mutta vauhtia se ei tunnu haittaavan
http://www.youtube.com/watch?v=-98CMZsdFqA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu