Opiskeleeko kukaan Suomessa englanninkielistä amk-tutkintoa?
Onko opiskelu ollut haasteellista? Minkätasoinen kielitaito tarvitaan alkuun pääsemiseksi? Voiko harjoitteluita suorittaa suomalaisissa yrityksissä vai täytyykö harjoittelupaikan olla vieraskielinen?
Olen harkinnut siirtymistä suomenkielisestä englanninkieliseen, koska kaipaan haastetta opiskeluun ja uskoisin, että työnantajat arvostavat kielitaitoa suuresti. Haluaisin myös mahdollisuuden työskennellä ulkomailla paremmin. Osaan englantia nyt jo melko hyvin ja opin sitä nopeasti lisää, vaikkakaan en ole lukenut lukion englannin kursseja. Opiskelen nyt siis ympäristötekniikkaa, työllisyysnäkymät tulevaisuudessa ovat todella hyvät erityisesti ulkomailla.
Englanninkielinen tutkinto
4
2409
Vastaukset
- 3+4
Valmistuin kaksi vuotta sitten enkunkieliseltä linjalta AMK:sta. Meillä oli aikoinaan vaatimuksena muistaakseni vähintään C pitkästä englannista ("seiskan taso" voisi ajatella 4-10 asteikolla). Itse kirjoitin L:n, joten en osaa ottaa kantaa siihen, pärjääkö esim. C:n taidoilla vai ei: ainahan se riippuu ihan henkilöstäkin :) Meillä oli tuolla linjalla vain yhteensä 5 äidinkieleltään suomalaista ja muut n.15-20 olivat sitten alunperin muita kansalaisuuksia, mutta englantia puhuivat kaikki.
Itse suoritin 2. harjoittelun suomalaisessa yrityksessä ja työssäni käytin pääasiassa suomea. Työharjoitteluraportin (ja jos tekee opparin samassa paikassa) joutuu tietty kirjoittamaan englanniksi. - Ihan jees
Itse opiskelin vuoden englanninkielisellä linjalla. Olihan tuo hiukka haasteellista kun ei ollut kaikki termit enkuksi ihan hallinnassa (esim. anatomian jutut) ja moni asia jonka osaisin suomeksi ei ollutkaan niin helppo enkuksi. Opiskelu sinänsä oli kyllä ihan ok ja tykkäsin kun pääsin taas käyttämään englantia päivittäin. Olen ollut vaihtarina muutama vuosi sitten, kaipasin englanniksi kommunikointia.
Meillä puolet ryhmästä oli ulkomaalaisia joten englanninkielen taidot olivat aika vaihtelevia.
Harjoittelut saatiin tehdä ihan suomeksi, enempi hankaluuksia oli löytää niille paikka jotka eivät suomea ollenkaan puhuneet. Kaikki harjotteluun liittyvät tehtävät tehtiin toki enkuksi.
Asiat kuitenkin vaihtelee kouluttain ja varmasti myös alasta riippuen.
JAMKia ja nursing koulutusta en voi suositella. Opetus oli kehnoa ja opettajat eivät mielestäni olleet ollenkaan ajantasalla ja asiat oli muutenkin todella huonosti järjestetty. - Ympteknikko
Kiitos vastauksista! Itse harkitsen siirtohakua Metropoliaan :) Nykyisen kouluni opetustaso ei myöskään päätä hivele, jonka vuoksi haen enemmän haasteita opiskelulta.
Eli jos noin seiskan tasoisella englanninkielen taidolla voi päästä sisään, niin en usko että minulla olisi ongelmia. - Social_Butterflier
Hello guys,
I wanna ask you if I can find Bachelor Degree of International Business at the university in English language!
Thank you (kiitos).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18511391
- 575412
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462677- 402365
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131841Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441785Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut271443Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411440Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61366Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371349