Hei! Kuinka moni prosessin käyneistä ja uuden hetu-saaneistä henkilöistä saa vielä nimenvaihdoksen jälkeen yllättävää postia vanhalla nimellä?
Jos ko. postia tulee, niin miten suhtaudutte asiaan?
Terv. Vanhalla nimellä postia saanut
Jos ko. postia tulee, niin miten suhtaudutte asiaan?
Terv. Vanhalla nimellä postia saanut
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllähän noita tipahteli varsinkin heti nimenvaihdon jälkeen. Jos kysessä oli virallisenoloinen posti, ilmoitin lähettäjälle nimenmuutoksen. Samalla tuli tiedoksi minne kaikkialle maistraatin automaattinen ilmoitus ei mene.
Joillakin mainostajilla tms. on omat postituslistansa ja sen vuoksi postia voi tulla pitkäänkin vanhalla nimellä. Joillekin ilmoitin ettei tarvitse enää lähetellä mainoksia, loput heitin suoraan roskiin kuten muunkin roskapostin.
Hetunmuutoksen siirtymättömyys selvisi muutaman kerran pitkänkin ajan kuluttua kun piti asioida kyseisessä paikassa eikä uusi hetu kelvannutkaan.
Eräisiin mainostajiin ei tehoa minkäänlainen yhteydenotto. Kirvestä en tosin ole kokeillut.
Roskiin vain outo posti.
Voi tulla pitkäänkin, sillä jotkut käyttävät vanhoja tietorekistereitä kun eivät halua maksaa uudemmista. Tai sitten yrityksen oma asiakasrekisteri on vanhentunut eikä sitä ole päivitetty kun ei uutta tietoa ole ilmoitettu. Mulle tulee edelleen eräästä lehdestä vanhalla nimellä vielä viiden vuoden jälkeenkin. Heitän vaan roskiin enkä ole ilmoittanut uusia tietoja kun en aio mitään tilatakkaan.
Tuostapa tuli mieleen että jos joku lähettelisi vanhalla nimellä laskuja, niin mitä tapahtuisi jos heittäisi ne vaan roskiin. Epäilenpä ettei ainakaan jotain lehtilaskua pystyttäisi karhuamaan kun eivät ole ulosottokelpoisia. Jos kyseltäisiin perään niin voisi vastata ettei täällä asu ketään sen nimistä, tai palauttaisi laskukirjeen postiin merkinnällä tuntematon.
Joskus kun joku lehtimyyjä tms. tyrkyttäjä soitti ja pyysi vanhalla nimellä puhelimeen, totesin lakoonisesti ettei sellaista henkilöä ole enää. Yleensä puhelu katkesi siihen kun soittaja nolostui olettaessaa että kyseli kuollutta henkilöä.
Postia ei enää tule, mutta jos vanhempasi kuuluvat kirkkoon ja he kuolevat voit olla varma, että heidän tiedoissaan lukee heillä olevan Jaana-niminen tytär *mieshetu* tai Jarmo-niminen poika *naishetu*, jota pyydetään lähettämään elossaolotodistus. Hetusi muuttuu väkisin, mutta nimeäsi ei vahingossakaan voida samalla muuttaa oikeaksi eikä ketään kiinnosta, varsinkaan kirkon piirissä, tehdä tälle asialle jotain.
Toki jos tytär olisikin mennyt naimisiin ja vaihtanut sukunimeä, tällöin varmasti löytyisit heidän tiedoissaan uudella nimellä.