Haimme tänään pojalle silmälaseihin uudet linssit ja sanoi liikkeessä niiden olevan hyvät. Kotiin tullessamme jätkä sanoi että vanhoilla linsseillä näkee kauas paremmin ja näillä uusilla kauas katsoessa kakki on sumeaa. Linsseissä on kaikki mahdolliset "hienoudet" ja hinnaksi tulikn 485e , eli kyseessä ei ole mitkään halpisliikkeen pilipalilinssit. Voiko kyseessä olla tottumattomuus , kun vahvuus muuttui jonkun verran vanhoista ja silmä ei ole vielä tottunut uuteen vahvuuteen? voiko tosiaan olla et jos nää lasit oli silmälääkärin arvion mukaan mennyt päin persettä niin se on sitten niin että voi voi ja lompakkoa pitää taas uuudelleen raottaa uusia linssejä varten??
Mitä tehdä!?
*minna***
6107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sama ongelma mutta vain toisessa linssissä. Lasit maksoivat yli 800 euroa.
olen tässä ihmettelemässä että kuinka näin kävi.
Jos lasit on tehty tarkasti silmälääkärin reseptin mukaan, ei optikko tietenkään ole syyllinen. Minä en koskaan luota silmälääkäriin. Optikko tekee paljon tarkemman työ laseja määritellessään.
Aikamoinen yleistäminen. Mönkään menee optikoillakin ja "petetyn" matka jatkuu silmälääkärille. Lasien myyjä on muuten aina vastuussa myymästään tuotteesta.
Ostitteko kenties Instrusta... paskaa tekevät
Synsamilla homma hoitui kätevästi tyytyväisyystakuulla.
Tuliko linsseihin reseptin mukaan lisää voimakkuutta vai vähenikö se? Onko lasit tarkoitettu samaan käyttöön kuin edellisetkin lasit, eivätkä ole esim. pelkät lukulasit? Onko sinulla uusista ja vanhoista laseista voimakkuustietoja missään että voisi vertailla?
Hyvin mahdollista että silmät vain vaativat tottumista, varsinkin jos voimakkuutta vaikka vähennettiinkin. Silloinhan lasit luonnollisesti eivät ole niin vahvat kuin ennen ja silmillä menee aikaa tottua etteivät tarvitsekaan niin paljoa voimakkuutta. Kannattaa ehkä kuitenkin kysyä neuvoa optikkoliikkeestä josta lasit ostitte. Onhan mahdollista että linsseihin on tullut väärät voimakkuudet tai resepti on määritetty väärin. Silloin linssien uusiminen täytyy mennä jonkun muun pussista kuin teidän.
Ylipäätään kannattaa ja täytyy AINA kääntyä optikkoliikkeen puoleen jos uudet lasit tuntuvat oudolta! Ei niitä pidä jättää laatikkoon lojumaan ja kirota että kun saikin huonot lasit. Linsseissä voi olla virheitä, kehykset saattavat istua väärässä kohtaa tai mitä tahansa muuta. Yleensä nämä saadaan korjattua takuuna ja sen jälkeen saat tyytyväisenä pitää uusia lasejasi. Kaikilla laseilla on ainakin jonkunnäköinen tyytyväisyystakuu ja sitä kannattaa hyödyntää.