Asun maalla ja minulla on 2 lasta, 13-vuotias tyttö ja 8-vuotias poika.Olemme jo pitkään harkinneet uuden koiran ottamista,koska vanha koiramme kuoli jonkin aikaa sitten :( Mutta nyt olisi sitten aika ottaa uusikoira.Olemme karsineet monia rotuja pois ja pyrkineet löytämään sopivan rodun,mutta emme oikein osaa päättää kahden rodun välillä,Siperianhusky vaiko Alaskanmalamuutti? Olemme pohtineet jo kauan kumman valitsisimme,mutta on vaikea päästä yksimieliseen päätökseen,sillä tyttöni tahtoisi Alaskanmalamuutin(on aika paljon käyny edellisen koiran kaa näyttelyissä ja Alaskanmalamuutti vissiin ois hyvä siihen) Ongelmaa ei olisi vaikka koira olisi isokokoinen sillä meidän perheessä on totuttu käsittelemään isokokoisia koiria,esim.edellinen koiramme oli berninpaimenkoira.Lisäksi meillä on nyt vetoreki (sekin osaksi syynä siihen että haluamme vetokoiran) Saimme sen sukulaiselta kun hän lopetti rekikoira harrastuksen,eikä sillä ole nyt käyttöä.Alaskanmalamuutti on kyllä nätimpi koira,mutta eihän sillä ulkonäyllä ole mitään väliä,vaan luonteella.Siperianhuskyhän on kyllä helpompi rotu,mutta jotenkin se malamuutti vain tuntuu niin sopivan meidän perheeseen....Mutta siperianhusky taas....no on paljon helpompi hoitoinen koira :/ Onko jollain kokemusta jommastakummasta rodusta ja kumpaa suosittelisitte?HUOM.koira olisi vain seura ja näyttely koiraksi ja olisi ainakin yöt ulkona tarhassa ja päivisin olisi sisällä (jos tahtoisi)
Siperianhusky vs Alaskanmalamuutti
22
1819
Vastaukset
- Alaskanmalamuutti<3
Itsellä ollut 3 vuotta Alaskanmalamuutti narttu ja on ollut tosi rauhallinen ja kiltti koira! Tulee hyvin lasten kanssa toimeen ja todella ystävällinen ja ihastuttava koira♥ Suosittelen itse siis Alaskanmalamuuttia :)
- kumpitaikampi
Kummatkin rodut aika samanlaisia loppujen lopuksi mutta Siperianhuskyn luonne on aivan omaa ihanaa luokkaansa♥ Onhan malamuutitkin kivoja:)
- Lapsiystävällinen
Ottakaa Dogo argentino. Kaverilla on iso uroskoira n. 3-v, josta luopuu pitovaikeuksien takia. Se on ollut hänellä vain vähän aikaa. Halpa.
- Kumpi????
Tyttö ei pidä tun näköisistä koirista ja tahdomme valita koiran yhteisellä päätöksellä,joten ei ikävä kyllä oikein meidän koira :(
- 2huskya
Ota huomioon, että husky on enempi laumakoira eli se ei ole onnellinen ilman toista koirakaveria. Ja huskylla liikunnan tarve on suuri. Pelkät hihnalenkit ei riitä.
- gbgbgfbbf
Tiedän siperianhuskyja, jotka ovat perheidensä ainoita koiria. Niille riittää koirakaverit, joita tapaavat kotinsa ulkopuolella.
- Ihmettelen vaan...
gbgbgfbbf kirjoitti:
Tiedän siperianhuskyja, jotka ovat perheidensä ainoita koiria. Niille riittää koirakaverit, joita tapaavat kotinsa ulkopuolella.
Ja sitten on siperianhuskyja, joille tulee pahoja ongelmia siksi koska eivät saa elää rodunomaisessa ympäristössä. Eli toisin sanoen laumakoirana ja vähintäänkin osittain ulkokoirana. Rodussa on jo tällä hetkellä reilusti kodinvaihtajia, ihan siitä syystä kun näitä mennään ostelemaan upean ulkonäkönsä takia, vaikkei rotu olisi sopiva ominaisuuksiltaan. MIKSI hommata aktiivinen laumakoira, jonka käyttötarkoitus on toimia rekikoirana, jos tällaiselle ei oikeasti ole tarvetta?!
- 18+7
Kyllä, aina vähintään kaksi huskya. Ja malamuutin kouluttamiseen tarvitsee kärsivällisyyttä. Eivät nimittäin ole mitenkään miellyttämisenhaluisia. Fyysistä työtä se tarvitsee myös kesät talvet. Hyvä siis jos teiltä reki löytyy, jolla voi vetää muulloinkin kuin talvella.
"Tyttö ei pidä tun näköisistä koirista" Ulkonäkö on kaikista huonoin kriteeri valita koiraa! On satoja muita rotuja, jotka voivat vetää rekeä ja ovat silti helppo luonteisia. Lapinkoirallekin voi laittaa valjaat päälle ja reen perään. Tai vaikka samojedinkoiralle.- Kumpi????
Mutta melko pienikokoinen samojedi/suomenlapinkoira tuskin jaksaa kovin kauaa tai paljon vetää....
- jdjoq
Kumpi???? kirjoitti:
Mutta melko pienikokoinen samojedi/suomenlapinkoira tuskin jaksaa kovin kauaa tai paljon vetää....
Riippuu vetääkö aikusta vai lasta,mutta on sellanen pienenpiki koira kyllä ihmeen voimakas:O
- rffrcfeer
Kumpi???? kirjoitti:
Mutta melko pienikokoinen samojedi/suomenlapinkoira tuskin jaksaa kovin kauaa tai paljon vetää....
Joo, eipä. Kyllä kuule jaksaa.
- joopa jooo
Kumpi???? kirjoitti:
Mutta melko pienikokoinen samojedi/suomenlapinkoira tuskin jaksaa kovin kauaa tai paljon vetää....
Nii no ei se siitä koosta kiinni ole. Paitsi löytyyhän niitä isompiakin vetokoiria. Muistaakseni jotkin sveitsinpaimnkoirista joskus jalostettu tähän hommaan. Akitakin aikoinaan, ja monet muut rodut.
- juoksuop
Kumpi???? kirjoitti:
Mutta melko pienikokoinen samojedi/suomenlapinkoira tuskin jaksaa kovin kauaa tai paljon vetää....
Meillä lapinkoira, joka vetää talvella lasta ja aikuista ihan mielissään sellaiset n. 5km. Mutta suurinosa lapinkoirista ei ole yhtä hyperpetoja kuin meidän kappale.
- threeam
Ihan varmasti lapparit ja samojedit jaksavat vetää. Mutta tottakai pitää ensin aloittaa kevyillä painoilla että voimat kehittyvät. Ei malamuuttikaan kylmiltään jaksa jotain kymmenen ihmisen kuormittamaa rekeä vetää.
Samojedi on saman kokoinen kuin husky eikä lapparikaan kauaksi jää. Staffitkin jaksavat vetää huikeita taakkoja vaikka ovat noin polven korkuisia. Lihaksisto on se avainsana, ei koko. - hyviä koiria
Meillä on risteytys näistä roduista ja lapselle en uskaltaisi antaa sen massiivisen vetovoiman takia.Kuitenkin kiltti kuin mikä ja pärjää muiden koirien kanssa myös puistossa eikä edellytys ole ottaa heti montaa koiraa vaan yksinkin pärjää hyvin.
Luonne on mahtava molemmilla,mutta ongelmia tulee jos ei huolehdi lenkkeilystä ja näiden pitää saada juosta.Kävellen voit mennä vaikka 20km eikä paljoa vaikuta.Rekeen en laittaisi yhtä koiraa ettei käy liian raskaaksi vaan polkupyörä on tosi kätevä yhden vetäjän kanssa.- Voikohan?
Voikohan 14 vuotiaan antaa jo taluttaa?
- Eii
10 v jaksaa taluttaa malamuutti urosta😂
- riippuu.monesta
Riippuu koirasta ja lapsesta sekä heidän suhteesta. Meillä lapsi todellakin vei isoa koiraa ulos ja koira tiesi tasan tarkkaan miten pitää lapsen kanssa olla ja kulkea. Toki oli rotuominaisuuksiltaan sellainen sekä myös yksilönä tervepäinen ja älykäs. Eikä nyt ihan kaupunkiympäristössä kuitenkaan.
- Anonyymi
Sioerianhuskyt on erittäin aktiivisia ja seurallisia.JOSKUS/YLEENSÄ husky tarvitsee toisen lajitoverin elääkseen onnellisen elämän.MUTTA EI AINA!On 1 ja elää mukavaa koiranelämää.On aika helppo kouluttaa mutta on ollu muutamia haasteita,mutta oikean laisella koulutuksella nekin saadaan hoidettua.Suht helppo hoitoinen rotu.
- Anonyymi
Alaskanmalamuutti on vähän haastavampi kouluttaa,mutta suht samanlainen
- Anonyymi
Ehkä voisi jotakin halvempaa harkita lapsille, rescue koiraa tjkn. niitä on erilaisia.
- Anonyymi
Ehdottomasti Alaskan malamutti. En ole eläissäni nähnyt säyseämpääkoiraa. sisarellani oli ko. rodunedustaja uros. Helppo kouluttaa tottelevaiseksi. Pentuna "iso tassu" oli aika riehakas mutta ihana pehmo. Vaatii pitkät lenkit, ei vain pientä pissa lenkkiä. Isännän lepotuolin valtaaja oli. Piti silmällä milloin tuoli oli tyhjä ja hyppäsi siihen törstinä isännän näköisenä istumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864670Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1123870Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1903700Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.702113Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1541131- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924