kuulokevahvari+headset??

loujgh

Juuh elikkäs, mulla olis kuulokkeina creative fatal1tyn kuulokkeet ja mietin että onko mitään ideaa iskeä koneen ka kuulokkeiden väliin kuulokevahvistinta tarkempien saundien toivossa? vai onko halpisheadsetteihin mitään hyötyä?

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lelu vs oikea...

      Soundiin se ei vaikuta, siihen auttaa vain hyvät kuulokkeet / elementit.
      Tehoja saat kasvatettua mutta kuuloke voi rätistä tai rikkoontua.

    • 5464568464648321

      Laadukkaampia kuulokkeita käytettäessä vahvistin kyllä vaikuttaa ääneen paljonkin. Esim putkivahvistimet yleensä pehmittävät ääntä verrattuna transistori vahvistimeen. Hyvä vahvistin myös kiinteyttää bassoa parantaa erottelukykyä ja usein suurentaa äänikuvaa. Pelkkä vahvistin ei tietenkään riitä vaan tarvitaan laadukas dac joka purkaa digitaaliset nollat ja ykköset musiikiksi. Siinä ei auta vahvistimet eikä kalliit kuulokkeet jos lähdemateriaali on huonosti purettu.

      Aloittajalle sanoisin että fatal1tyjen kaveriksi ei kannata hankkia vahvistinta. Olen ko. kuulokkeet omistanut ja ne on todella huonot. Mikäli käytät pöytäkonetta ja välttämättä haluat vahvistimen suosittelen hankkimaan koneelle äänikortiksi asus xonar dg:n. Maksaa pari kymppiä, kortissa on kuulokevahvistin ja suhteellisen laadukas dac taajuuskorjain ja muita surround juttuja pelejä varten. Xonarin hankittuasi voitkin miettiä mikäli tulevaisuudessa haluat paremmat kuulokkeet. Thomanilta on saatavissa useita hinta laatusuhteeltaan erinomaisua superlux merkkisiä kuulokkeita. Hinnat alkaa parista kympistä. Myös takstar HI 2050 kuulokkeet ovat erinomaiset hintaansa nähden. Löytyy ainakin amazonista. Eli noin 40-50e investoinnilla (xonar uudet luurit) voit saada huomattavasti parempaa ääntä mitä nykyisellä creativella. Noihin suosittelemiini superluxeihin ja takstareihin joutuu tietty vielä hankkimaan clip on mikin jos sellaista tarvitset. Nehän ei paljon maksa ja ovatkin yleensä laadukkaampia kuin headseteissä alkuperäisenä olevat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      136
      14365
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      31
      5970
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5545
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      308
      4386
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4147
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      14
      3624
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      25
      3578
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2665
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1472
    Aihe