Ps3 ei käynnisty, ei YLOD

Ps3 ei käynnisty tulee vihreä valo ja sitten kuuluu piippuun ja koko konsoli sammuu. Ei edes punainen valo pala. Ja varmuuskopio on pari päivää vanha! Takuuta jäljellä 6kk. Saisiko sitä enää päälle varmuuskopiot päuvittämiseksi??
124080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Minulla sama vika,ps3 konsolini jo heitin kaappiin 4kk sitten kun ei kerran toimi enää.Ps4 sen olen jo varannu.

Äänestä

Mun koneessani tuo tapahtui kerran joskus omalla 160GB slim koneella, kun meni virrat poikki täysin yhden pelin tallennuksen aikana juuri (tietysti tallennus p*skana). Punainen valo ei palanut sen jälkeen, mutta tuli takaisin painettuani virtanäppäintä kerran. Sen jälkeen ei ole ainakaan toistaiseksi tullut sammumiskohtauksia. Siitä on vuosi kun se tapahtui.

Äänestä

Mulla kävi tänään myös näin:-( eli mikään ei auta enään.. No eikai sitte muuta ku xboxi ostoo.. Pleikkaa en osta jos toi ny hajos:-(

Äänestä

Mulla taas käynnistyy mutta sammuu kesken pelien. Ei johdu ylikuumenemisesta. Olisiko virtalähde rikki?

Äänestä
  • Kyllä.

    Äänestä

Mulla kävi sama pari viikkoa sitten ja tein hard resetin nii sen jälkee toimi

Äänestä

Yellow light of death liittynee johonkin piirin/komponentin "irtoamiseen" emolevystä. Oli tunnettu ongelma alkuperäisissä ps3 malleissa. Jos itse haluaa kikkailla niin kuumailmapuhaltimella puhaltaa emolevyä tietyistä kohdista, jonka jälkeen pitäisi alkaa toimia.

https://www.youtube.com/watch?v=J5fzUrP0pxs

Äänestä

Fatti vai slimi?

Äänestä
  • Slim

    Äänestä

Mun 500gb uudempi mallinen ps3 korjaantui,kun purin osiin ja puhaltelin pölyt koneen sisältä,sekä rasvailin lukupään liuku ja käyttöakselit uudelleen.Minulla ainakin temppuili levyn lukemisessa ja saattoi kesken pelin peli sammahtaa,luulen että ainakin pelilevyn lukemisen temppuilussa saattaa osasyy olla kuivat lukupään liukupinnat ja menee turhaan vaihtoon koko lukupää.

Äänestä

Sama minullakin... on ollut ps3 jo vähän aikaa ja tietenkin kerran tippui maahan ja meni siitä ei jaksa pyörittää. Alussa tulee punanen ja kun painat tulee vihreä mutta sen jälkeen ei tule mitään valoa. En tiedä mikä on vikana saattaa olla myös se että jonkinlainen juttu on irronnut pleikkarista..

Äänestä

Kokeile.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ps3 probleema kirjoitti:

Ps3 ei käynnisty tulee vihreä valo ja sitten kuuluu piippuun ja koko konsoli sammuu. Ei edes punainen valo pala. Ja varmuuskopio on pari päivää vanha! Takuuta jäljellä 6kk. Saisiko sitä enää päälle varmuuskopiot päuvittämiseksi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu