Eli yleislukio jossa myös ilmaisutaito linja. Vaadittava keskiarvo saisi olla jotain 8.6-9.3
Olen helsingin lähistöltä kotoisin ja olisi ihanaa jos lukio olisi sen verran kaukana että voisin muuttaa opiskelija-asuntoon.
kiitos vastauksista! :)
Kukaan tiedä tämmöistä lukiota??
11
627
Vastaukset
- Googlaamalla löytyy.
Martinlaakson lukio.
Kallion lukio.
Meri-Porin lukio.- Anonyymi
Onko martinlaakson lukiossa kuvataidelinjaa? En löydä mistään vastausta
- Aloittajajaj
Kiitos, mutta nuo ovat kaikki aika lähellä. En ehkä pääsisi opiskelija-asuntoon jos lukio ei olisi kauempana :)
Ja en mä ainakaan löydä, ehkä sitten olen huono googlaamaan. Tää on ihan käsittämätöntä, miten ne luulee mikään koulu saavansa hakijoita kun joistain on tosi vaikea löytää vaadittavia keskiarvoja ja painotteisuutta jne. - justjuuu
Voit kysellä ysiluokalla koulusi opolta apua lukion etsintään. Opon pitäis tietää ja yleensä niillä on pitkä lista Suomen lukioista ja niiden keskiarvoista jne. Tässä on lisäksi runsaasti aikaa yhteishakuihin joten lukion valintaa ei kannata hoputella :)
- mietitätä
Turun klassillisessa lukiossa on myös ilmaisulinja. Suuri ja menestyvä lukio keskellä kaupunkia. Mahdollisuus opiskella myös latinaa. Opiskelija-asuntoja kaupungissa hyvin. Matka Helsingistä 160 km, liikenneyhteydet erittäin hyvät.
- aloittaja^^
joo turun klassillisen lukion oon tsekannut mutta siinäkin oli jotain vikaa. en muista mitä, tais olla liian huono keskiarvo vai mitä. mutta ei oikeen sytyttänyt.
on mulle sanottu et ei mun kannata vielä päätäni täl vaivata mut ahdistaa jos en tee mitään kun kuitenkin enää kaks vuotta lukioon.
pakko katella netistä näitä mut mikään ei ole täydellinen, ei itse asiassa edes hyvä ainakaan niistä mitä oon tähän asti kattonut :S
eli etsintä jatkuu. - neuvo vielä
aloittaja^^ kirjoitti:
joo turun klassillisen lukion oon tsekannut mutta siinäkin oli jotain vikaa. en muista mitä, tais olla liian huono keskiarvo vai mitä. mutta ei oikeen sytyttänyt.
on mulle sanottu et ei mun kannata vielä päätäni täl vaivata mut ahdistaa jos en tee mitään kun kuitenkin enää kaks vuotta lukioon.
pakko katella netistä näitä mut mikään ei ole täydellinen, ei itse asiassa edes hyvä ainakaan niistä mitä oon tähän asti kattonut :S
eli etsintä jatkuu."kuitenkin enää kaks vuotta lukioon."
Pikemminkin vielä kaksi vuotta lukioon. Voit ottaa rauhallisesti ja keskittyä peruskoulussa menestymiseen.
Lukion valinnassa sitten aikanaan miettisin sitä, mikä on paras niistä, joiden välillä voi valita. Täydellistä nimittäin tässä keskeneräisessä maailmassa ei ole juuri mikään.
- aloiitttaja
Juu tämä "Ei sun vielä kannata lukioo miettiä onhan täs viel kaks pitkää vuotta ennen ku sinne oikeesti meet" on kuultu jo useemman kerran, netistä ja tutuilta. Mut ei siitä haittaakaan ole, jos mietin lukiota jo nyt. Nää kaks vuotta sujahtaa äkkiä ohi :|
Sen vaivan minkä käytätte noiden "Sulla on vielä hyvin aikaa" viestien kirjottamiseen voisitte yhtä hyvin käyttää siihen mitä aloituksessa pyysin :) - 9043
Turun Klassillinen on hyvä valinta, voit tietty ihan vain mennä puhumaan opollesi jo nyt että haluat päättää lukion nyt ja tarvitset siinä apua. Jos keskiarvo on liian korkea Klassilliseen, sulla on se kaksi vuotta aikaa sitä nostaa! Itse nostin lukuaineita melkein numerolla yhdeksännen keväällä :) Jos et Turusta kaupunkina pidä, voit katsella vaikka Tampereen, Vantaan, Espoon tai Lahden lukiolistoja kaupungin nettisivuilta ja etsiskellä sieltä, löydät varmasti!
- jeeen1
montaki
- abina
Lapinlahden lukio myös taidelinja (:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998