Kannattaako "tavallisen" karavaanarin kiertää kaukaa SFC alueet? Niistä kuuluu vain huonoa ja rauhassa ei saa olla.
Raahessakin kaupunki lopetti ja jäljelle jäi sfc alue.
SFC alueet
6
320
Vastaukset 6
- reissun varrelta
Minulla on tältä kesältä kaksi kokemusta SFC-alueista ja niitten perusteella enää en poikkea. Jotenkin vaan itseni hyvin vieraaksi tunsin, tuskin uskalsin mihinkään koskea. Yliystävälliset isännät opastivat kyllä.. Kun autostani milloinkin poistuin, aina isäntäpari läheni ikäänkuin kysyäkseen onko kysyttävää. Lisäksi jäi käsitys, että kausipaikkalaiset sanelevat säännöt, pitävät paikat järjestyksessä. Ja tuntui että silmät porautui aina selkään käyttäessäni yhteisiä tiloja.. ettei vaan mitään jälkiä jää. -Tottavieköön olen tottunut jälkeni siivoamaan. Vai oliko puhdas uteliaisuus syynä tuijotteluun. Liekö sitten vain sattumaa, ehkä kaikki alueet eivät ole samanlaisia?. Mieluummin kuitenkin oleskelen reissuni varrella vastedes "puolueettomalla" alueella, jossa tunnen itseni tasavertoiseksi käyttäessäni leirialueen palveluja.
- Suomi Fucking Caravan
Vierauden tuntu ja kytättävänä olemisen tunne johtuvat siitä, että olette vieraita ja kytättävinä. Jäsenalueilla maatuva kausiporukka on niin pitkästynyttä ja tekemisen puutteessa, että alueelle poikkeava matkailija on päivän ohjelmanumero, viihdepläjäys ja pulssin nostattaja.
- ennisa
Suomi Fucking Caravan kirjoitti:
Vierauden tuntu ja kytättävänä olemisen tunne johtuvat siitä, että olette vieraita ja kytättävinä. Jäsenalueilla maatuva kausiporukka on niin pitkästynyttä ja tekemisen puutteessa, että alueelle poikkeava matkailija on päivän ohjelmanumero, viihdepläjäys ja pulssin nostattaja.
Tympeitä paikkoja,kierrän kaukaa.
- aunesinikka
Tavallisen karavaanarin ei kannata kiertää SFC-alueita.Kierretiin kaksiviikoa ja oli tosirauhallisia alueita,juhannus oltiin Lappajärvellä Koivulehdosa ja oli mukava ja rauhallinen alue,ei häiriöitä,suosittelen.
Myös Pitkäjärvi Kokemäellä oli tutustumisen arvoinen ja kaikki muutkin joissa olimme ei häiriöitä ja henkilökunnan toiminta tosi hyvää. - aunesinikka
Oltiin reilut kaksiviikkoa reissun päällä ja vain SFC-alueilla koska ovat edullisia ja siistiä ja rauhassa sai olla,mutta seuraakin löytyi jos halusi,oltiin pienelläkin alueella noin kolmekymmentä vaunua mahtui,mutta emme kokeneet minkäänlaista kyttäystä vaikka olimme alueela ainoat vieraat,päin vastoin tunsimme olevamme tosi terve tulleita ja käymme vastakin,terveiset Arrakosken Mylly-Mäkelään.
- Näin meillä
Matkailemme muualla Euroopassa ja kun matka on tehty vietämme vielä jonakin viikonloppuna yön tai pari suomalaisilla leirintäalueilla. Maksamme yöpymisen ja vietämme ajan omissa oloissamme. Tottakai meitä mulkoillaan ja kytätään huoltorakennuksessa käyntejä tyyliin kuseeko tommoset turistitkin, mutta meitä se ei häiritse vähääkään kun meitä ei kiinnosta senkään vähää muiden tekemiset. Väkisintutustujia emme ole havainneet ja jos jollakin sitten on jotain asiallista asiaa niin tietenkin siinä muutama sana vaihdetaan, aivan niinkuin sivistysmaissa yleensäkin toimitaan. Ei se sen vaikeampaa ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711176
- 71990
- 86820
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72747- 47728
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko79661Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su37607- 28605
IS Viikonloppu 25.-26.7.2026
Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin67601Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46589