Kilpirauhasen liikatoiminta

Oon miettinyt, että voisiko olla mahdollista, että koiralla olisi kilpirauhasen liikatoimintaa. Ihmisillä vaiva usein aiheuttaa "ylivilkkautta", laihtumista ym. ja meidän uroksen kohdalla mielestäni ihmisten oireet löytyvät.

Eli onko jollakulla kokemusta kilpirauhasen liikatoiminnasta koiralla ja mitä on tehty?
22305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole kokemusta koiralla, mutta sen verran tiedän ihmisen kohdalla, että asia on helppo todeta verikokeella. Jos liikatoimintaa on, se kuluttaa elimistöä, koska kaikki elimet pyörivät ylikierroksilla. Sydän varmasti pettää jossakin vaiheessa.
Toisaalta jotkut koirat vaan ovat kovin vilkkaita, meillä on kokemusta kahdesta ikiliikkujasta, joilla taatusti ei ollut liikatoimintaa. Toinen eli 15 vuotiaaksi, toinen elää yhä.
Mutta kannattaa nyt kuitenkin kysyä eläinlääkäriltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ylivilkas? kirjoitti:

Oon miettinyt, että voisiko olla mahdollista, että koiralla olisi kilpirauhasen liikatoimintaa. Ihmisillä vaiva usein aiheuttaa "ylivilkkautta", laihtumista ym. ja meidän uroksen kohdalla mielestäni ihmisten oireet löytyvät.

Eli onko jollakulla kokemusta kilpirauhasen liikatoiminnasta koiralla ja mitä on tehty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu