Hollolan Päättäjät

Aada20

Kyllä nyt tuntuu, että ollaan epäonnistuttu päättäjien valinnassa Hollolassa pahemmankerran. Persuihin ei voi luottaa, nehän vaan soittelee Louhelaisenmukaan "KAPELIMESTARIN" tahtiin, ei omaa uskottavaa näkemystä. Suuria puheita kylläriittää. Takinkääntäjiä on yllättävänpaljon joukossa, vaalien alla lupaukset oli toista.

Miekkiön tervekoulu ollaan lopettamassa, vaikka alueelle on muuttanut lapsiperheitä ja kunnalla ostettu maata32 heht. jotenka tontit myyntiin. Rahaa seisoo turhaan, tontit kaavaan ,sekä vesi - viemäröinti Miekkiöön.
Miekkiö on kunnan tärkeä alue, jos se vaan osataan oikeen hyödyntää. Jos koulu on ahdas, se voidaan laajentaa parakkikoululla, niinkuin on Nostavalla tehty. Niitä ei tyarvitse ostaa omaksi. Tällä tulee säästöjä, sekä vältytään turhien koulujenrakentamisella.

Veroeurot kelpaa haja-asutus alueelta kuntaan, niin Miekkiöläisiltä kuin muualtakin alueelta. Mutta näinhän te päättäjät karkoitatte kuntalaisia muualle asumaa. Lukio oli suuri munaus koko Hollolalle, sen olisi pitänyt saada jatkaa. Rahaa näyttää riittävän sellaisellekkin momentille missä se ei ole välttämätön. Käyttäkää omaa järkeä, älkääkö menkö virkamiesten esityksen perässä, se ei aina ole hyvä. Jos omaa järkeä ei ole, silloin on helppo pistää päättäjät sormensa ympärille, kuten koulut,johtja RUOTSALAINEN on tehnyt. Sivistyslautakj. tolloa porukkaa pujenjohtajaa myödöen

11

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karvainen ählämi

      Kuulemma koulu lopetettiin jotta voidaan rakentaa moskeija

    • 14+13

      Voitaisiinko puhua peräti Hollolan ihmeestä: yksi Suomen vauraimmista kunnista on muuttunut poliitikkojen ja johtavien virkamiesten puheiden perusteella melkeinpä hetkessä yhdeksi Suomen köyhimmistä kunnista. Vai pitäisikö vaan todeta vanha totuus, että poliittisessa päätöksenteossa ja sen valmistelussa puhutaan ja kirjoitetaan juuri niin totta kuin tarkoitus vaatii. Rivipoliitikkohan ostaa ensimmäisen selityksen, joka vapauttaa hänet kiusallisesta vastuusta. Vaikka selitys olisi nimenomaan Hollolan tapauksessa niinkin kestämätön kuin valtionosuuksien menetys. Ostamista helpotetaan yleisemminkin sillä, että vaihtoehdoiksi tarjotaan suorastaan raamatullisesti vain kadotus ja pelastus. Sitä pienet perässä, mitä isot edellä...

      Katselin Salpakankaalla ohi ajellessani yläasteen tontille opetuskäyttöön tuotuja nuhruisia työmaaparakkeja. Tuo kurjuuden maksimointi lienee tarkoitettu psyykkaavaksi viestiksi vielä ihmettelemään julkeaville asukkaille: uskokaa nyt jo lopultakin, että meillä menee huonosti! Mutta meneekö meillä huonommin kuin Lahdella? No, lähinaapurissa on sentään ollut varaa hankkia asialliset parakkitilat homekouluillekin.

      • Mukavuusalue rulez

        Rikkailla hollolalaisilla menee hyvin ja köyhillä hollolalaisilla menee huonosti. Näin se on myös koko Suomessa, vaalituloksesta ja äänestysaktiivisuudesta riippumatta. Hankkiutukaa rikkaiksi niin voitte hankkiutua hyviin olosuhteisiin ja päästä mukavuusalueelle.


      • Laudatur-ylioppilas

        Parakkikoulussa opiskelu on hyvää valmennusta. Yksi Hollolan kunnan surkeimmista koulurakennuksista oli Hollolan purettava lukio 1980-luvulla päiväkodin eteläpuolella.

        Silti se oli tuloksiltaan parempi kuin nykyinen.


      • Muzykant
        Mukavuusalue rulez kirjoitti:

        Rikkailla hollolalaisilla menee hyvin ja köyhillä hollolalaisilla menee huonosti. Näin se on myös koko Suomessa, vaalituloksesta ja äänestysaktiivisuudesta riippumatta. Hankkiutukaa rikkaiksi niin voitte hankkiutua hyviin olosuhteisiin ja päästä mukavuusalueelle.

        Parhaat hollolalaiset ovat hyvätuloisia lahtelaisia, jotka ovat muuttaneet länteen Hollolaan.

        http://www.youtube.com/watch?v=sClWJ27FD7Q


      • Moterni-Jaska

        Minusta Hollolan parakkikoulu on esimerkki nykyisestä kustannustehokkuudesta ja 2000-luvun uudesta ajattelusta. Koulussa on keskeistä opetus, eivät kiinteitöt. Hollolan kestävin rakennus on Pyhän Marian kirkko kirkonkylässä. Se on jo viidettäsataa vuotta pystyssä.

        Seuraavaksi voisi kunnantalon myydä Ruokakeskolle tai Osuuskauppa Hämeenmaalle ja siirtää kunnantalon Arvi Hauvosen tielle asuntovaunuihin. Jokainen viranahltija saisi omansa ja nopeat tietoliikenneyhteydet.


    • Subipubi

      Kuka on Louhelaisen master?

      • Henry Ford

        Kokoomustaustainen uusperusuomalainen Hannu Siljander.


      • Kampi Akseli
        Henry Ford kirjoitti:

        Kokoomustaustainen uusperusuomalainen Hannu Siljander.

        Mitä Siljander on ajatellut?


    • Kamreeri X

      Ylisuurten ja ylivelkaisten pientalojen rakentaminen "halvoille" tonteille ei ole järkevää, koska aiheutetaan suunnaton työmatkaliikenne eikä asukastieheys kuitenkaan oikeuten päiväkoti- ja peruskoulupalveluihin.

      Monet näistä omakotipesijöistä ovat aivan tavallisen yksinkertaisia suomalaisia, jotka eivät talohankkeissaan ota huomioon avioeroa, yksinhuoltajuutta eivätkä paikkakunna vaihtoa työn vuoksi.

      Elämä tulisi halvemmaksi, jos Hollolan Asuntotalot Oy olisi laajempi, suurempi ja rahoitetumpi. Tulisi vähemmän virheinvestointeja elämässä haja-asutusalueen pientaloihin.

      • Omakotilato

        Mut ku mä haluun!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 155
      3921
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      91
      3316
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      91
      2694
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      280
      2514
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2276
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      106
      1940
    7. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1039
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1008
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      889
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      840
    Aihe